Az ukránok szerint még harcolnak Herszonnál, amelyről az oroszok azt mondták, hogy már elfoglalták
Az ukránok azt mondják, hogy Herszon kikötőjében harcolnak az oroszokkal. Ez a 300 ezres déli város az első jelentősebb település, amelyről Moszkva azt állította, hogy már elfoglalták. Az eddigi légicsapások és bombázások több nagyobb városban is jelentős pusztítást okoztak, de a megrekedt orosz erők azokat még nem tudták elfoglalni.
Csaknem egy hét elteltével Oroszország még mindig nem érte el célját, hogy megdöntse az ukrán kormányt, ugyanakkor az ukrán mentőszolgálat jelentése szerint több mint kétezer civilt halt meg a támadásokban, valamint kórházakat, óvodákat és lakóházakat ért találat.
A nyugati országok attól tartanak, hogy az elakadt orosz erők most megpróbálnak betörni a városokba.
A keleti, 1,5 milliós lakosságú Harkiv városközpontja a bombázások miatt romokban, szinte mindent törmelék borít.
„Megjöttek az orosz „felszabadítók”” – mondta gúnyosan egy ukrán önkéntes, miközben három társával próbált elvinni egy lepedőbe csavart holttestet a főtér romjai közül.
A szerda reggeli légicsapás után Harkiv központjában beomlott egy rendőrségi épület teteje. A hatóságok közlése szerint az elmúlt 24 órában 21 ember vesztette életét a városban, a lövöldözésekben vagy légicsapásokban, szerda reggel pedig további négyen haltak meg.
Alkatrészgondokat okoz a háború a Volkswagen több németországi gyárában
Kénytelen felfüggeszteni az autók gyártását, mert az Ukrajna elleni orosz háború miatt leállt az ukrajnai alkatrészek szállítása. Az MTI idézi a cég közleményét, amely szerint a legnagyobb Volkswagen-gyárban, Wolfsburgban a héten még nem lesz fennakadás a gyártásban, de a konszern előrejelzései szerint a jövő héten vissza kell fogni az autógyártást, rá egy hétre pedig teljesen leállítják a termelést.
A Volkswagen a héten ideiglenesen felfüggesztette a gyártás a drezdai és a zwickaui gyárában, ahol a cég elektromos autóit készítik.
Elfogott fiaik hazaszállítására szólította fel az orosz anyákat az ukrán kormány
A harctéren elfogott fiaik hazaszállítására szólította fel az aggódó orosz anyákat szerdán az ukrán védelmi minisztérium.
„Döntés született arról, hogy átadjuk az elfogott orosz katonákat az anyjuknak, ha eljönnek értük Kijevbe” – írta közleményében a tárca.
Az ukrán kormány arról számolt be, hogy már oroszok tucatjai kerültek fogságba az invázió előző heti megindítása óta. Több olyan videofelvételt is közzétettek az interneten, amelyeken lefegyverzett fiatal egyenruhások láthatók.
„Fogadják és Kijevbe viszik önöket, ahol visszakaphatják a fiukat (…) Putyin fasisztáival ellentétben mi, ukránok nem az anyák és elfogott gyerekeik ellen viselünk háborút” – hangsúlyozták.
Elemzők szerint Kijevnek fontos célja az orosz közvélemény háborúpártiságának megingatása, ennek érdekében telefonos forródrótot indítottak az aggódó szülők számára, amelyen keresztül elvileg megtudhatják, hogy gyermekük nem halt-e meg vagy nem esett-e fogságba.
Brüsszel hét orosz bankot zárt ki a SWIFT-ből
Az Európai Unió hét orosz bankot kizárt a SWIFT fizetési rendszerből válaszul Moszkva ukrajnai inváziójára.
A március 2-án elfogadott intézkedések az Oroszország elleni szankciók legutóbbi szigorítása volt a háború miatt, amely immár hetedik napja tart.
A listán szereplő bankok között szerepel a Bank Otkritie, a Novikombank, a Promsvyazank, a Rossiya Bank, a Sovcombank, a VEB és a VTB. A listán nem szerepel Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank vagy a Gazprombank, annak érdekében, hogy az uniós országok képesek legyenek fizetni az orosz gáz- és olajszállításokat.
„Az Európai Unió fénysebességgel fogadott el szankciókat három hullámban Oroszország pénzügyi rendszere, csúcstechnológiai ipara és korrupt elitje ellen” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
„Ez Uniónk történetének legnagyobb szankciócsomagja. A mai döntés, a fontosabb orosz bankok leválasztása a SWIFT-hálózatról, egy újabb, nagyon világos jelzést küld Putyinnak és a Kremlnek” – tette hozzá.
Az EU szerint az Egyesült Államokkal és az Egyesült Királysággal egyeztetett döntés megakadályozza az érintett bankokat abban, hogy gyorsan és hatékonyan hajtsanak végre pénzügyi tranzakciókat.
„Ezek a szankciók súlyos következményekkel járnak Oroszország számára” – közölte az EU.
A SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) egy biztonságos bankközi rendszer, amely lehetővé teszi a határokon átnyúló fizetéseket, és zökkenőmentesebbé teszi a nemzetközi kereskedelmet.