Megmentheti-e Orbánt Putyin háborúja?
“A háború sok mindent jelentősen megváltoztatott. Az Oroszországhoz fűződő viszony mindig komoly ellentét volt a Fidesz és PiS között. A két párt kapcsolata most háttérbe szorult, a lengyel kormánypárt egyáltalán nem törődik a Fidesszel. Ha arról lenne szó, hogy meg kell védeni Lengyelországot Putyintól, Orbánt gond nélkül beáldoznák.
Orbán egész rendszerét arra építette fel, hogy betöltsön valamiféle hídszerepet a Nyugat és Kelet – Oroszország és Kína – között. Ha Putyin persona non grata lesz az EU-ban, az lenullázza Magyarország jelentőségét Oroszország szemében. Ebből a szempontból ez most nagyon nehéz helyzet Orbánnak, hiszen nem tud teljesíteni Putyin felé. Nem arra utalok, hogy Orbán az orosz elnöknek dolgozna, de egész kleptokrata modellje arra épül, hogy kihasználja a befolyását az EU-ban” - mondta a Szabad Európának Cas Mudde, a University of Georgia professzora, nemzetközi kapcsolatok és az európai politika szakértője. Olvassa el a teljes interjút itt.
Az Egyesült Királyság újabb orosz oligarchákat vesz fel a szankciós listájára
Liz Truss brit külügyminiszter leszögezte, hogy a jogi fenyegetések nem fogják eltántorítani az Egyesült Királyságot attól, hogy büntetőintézkedéseket rendeljen el újabb orosz oligarchák ellen.
Mint mondta, a legkeményebb szankciós csomag van készülőben országa történetében, amely elől szerinte „Putyin haverjainak” nem lesz hova rejtőzniük.
Egyesek szerint London túl sokat késlekedik a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel állók feketelistára helyezésével. Kormányzati források szerint hamarosan törvénymódosítási tervezet kerülhet a parlament elé a korlátozások bevezetésének felgyorsítása érdekében.
Eddig kilenc üzletembert vettek célba a brit hatóságok. Sokan intézkedést sürgetnek Roman Abramovics milliárdos üzletember, a Chelsea futballklub tulajdonosa ellen is. A kormány azonban azt hangoztatja, hogy minden szankcióhoz szilárd jogalapra van szükség, bizonyított kapcsolatnak kell lennie az érintett és Putyin között.
Lecseréli a Met a Putyinhoz közel állónak tartott operaénekest
Lecseréli a New York-i Metropolitan Opera (Met) Anna Netrebko világhírű orosz szopránt, amiért nem volt hajlandó megvonni nyilvános támogatását Vlagyimir Putyin orosz elnöktől.
„Nagy művészeti veszteség ez a Met, illetve az opera számára. Anna a Met történetének egyik legnagyszerűbb énekese, de mivel Putyin ártatlan áldozatokat gyilkol Ukrajnában, nem volt más út” – közölte Peter Gelb, az intézmény igazgatója.
A Vlagyimir Putyinhoz közel állónak tartott művész helyett az ukrán Ljudmila Monasztirszka fog énekelni áprilisban és májusban Puccini Turandot című operájában.
Humanitárius folyosó és újabb tűzszüneti tárgyalás lesz
Legalábbis az ukrán küldöttség egyig tagja szerint ennyiben sikerült megállapodni az oroszokkal, miközben a tárgyalás alatt egy pillanatra sem állt le az orosz offenzíva.
Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó arról számolt be, hogy az Ukrajnának szükséges eredményeket még nem érték el, de megállapodtak abban, hogy erőfeszítéseket tesznek a humanitárius folyosók létrehozására a civil lakosság kimenekítéséhez, a gyógyszer- és élelmiszerellátás biztosítására azokon a területeken, ahol a legintenzívebbek a harcok.
A The Guradian azt írta, hogy a belarusz állami hírügynökség szerint a jövő hét elején következhet a tárgyalások harmadik köre.