Több mint 1,2 millió ember már elmenekült Ukrajnából
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR pénteken arról számolt be, hogy a harcok kezdete óta több mint 1,2 millió ember hagyta el Ukrajnát.
Csütörtökön több mint 165 ezren hagyták el az országot, ami némileg kevesebb a szerdai számításhoz képest, és jóval kevesebb a keddi közel 200 ezres számnál, ami az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint a konfliktus kezdete óta a legnagyobb egynapos kiáramlás volt Ukrajnából.
Az UNHCR Ukrajnára vonatkozó adatportálja szerint a legtöbben – mintegy 650 ezren – a szomszédos Lengyelországba mentek, és nagyjából 145 ezren Magyarországra menekültek. További 103 ezren Moldovában, több mint 90 ezren pedig Szlovákiában tartózkodtak.
Shabia Mantoo, az UNHCR szóvivője elmondta, hogy „tudjuk, hogy a többségük nő, gyermek és idős”, de nem tudott pontosabb kor vagy nem szerinti bontást adni.
Ezek Putyin követelései Ukrajnával szemben
Vlagyimir Putyin elnök szerint Oroszország kész tárgyalni Ukrajnával, de ragaszkodik ahhoz, hogy az országnak teljesítenie kell Moszkva követeléseit.
Putyin közölte Olaf Scholz német kancellárral, hogy Ukrajnának bele kell egyeznie a demilitarizációba, el kell fogadnia Moszkva fennhatóságát a Krím felett, és át kell adnia területeket az Oroszország által támogatott keleti lázadóknak – közölte a Kreml a pénteki beszélgetésről szóló felolvasásában.
Az orosz és ukrán delegációk csütörtökön a második alkalommal találkoztak, és előzetes megállapodásra jutottak a biztonsági folyosók felállításáról, hogy a civilek elhagyhassák az ostromlott ukrán városokat, valamint a humanitárius segítség szállításáról. Abban is megállapodtak, hogy folytatják a tárgyalásokat a rendezés módjáról, de Putyin kemény követelései miatt a kompromisszumra vonatkozó kilátások halványnak tűnnek.
Az ukrán fél szerint a felek a hétvégén újabb tárgyalási fordulót tarthatnak.
Bombázás közepette tartottak esküvőt Kijevben
Miközben Kijev határában időnként robbanások hallatszottak, egy fiatal pár pénteken mégis megtartotta esküvői szertartását.
Dmitro Sibalov és Anna Panasik szégyenlősen, elpirulva mosolygott az anyakönyvi hivatalban, ahol összeházasodtak. A nap kísértetiesen hasonlított arra a napra, amikor 2015-ben Donyeckben egymásba szerettek a szakadárok és az ukrán erők közötti harcok közepette – ez volt a mostani, országok közti háború előzménye.
"2022 van, és a helyzet nem változott. Félelmetes belegondolni, mi lesz, amikor a gyermekeink megszületnek" – mondta Sibalov.
Március 2-án egy másik kijevi esküvőről is beszámoltak a Twitteren:
Felfüggesztik a munkát a BBC oroszországi tudósítói
A BBC közölte, hogy ideiglenesen felfüggeszti valamennyi oroszországi újságírójának munkáját, miután az orosz törvényhozás betiltotta az ukrajnai háborúról szóló, a hivatalos irányvonalától eltérő tudósításokat.
Tim Davie, a brit műsorszolgáltató főigazgatója szerint a jogszabály „úgy tűnik, hogy kriminalizálja a független újságírást.” Azt mondta, hogy a vállalat leállítja újságíróinak és támogató személyzetének hírgyűjtő munkáját Oroszországban, „amíg felmérjük ennek a nemkívánatos fejleménynek a teljes következményeit”.
„Munkatársaink biztonsága a legfontosabb, nem vagyunk hajlandóak kitenni őket a büntetőjogi felelősségre vonás kockázatának pusztán azért, mert a munkájukat végzik” – mondta.
Davie elmondta, hogy a BBC orosz nyelvű hírszolgálata a jövőben Oroszországon kívülről fog működni.
Az orosz parlament pénteken egyhangúlag megszavazott egy törvénytervezetet, amely büntethetővé teszi az Oroszország által „hamisnak” tartott hírek szándékos terjesztését. A törvényt Vlagyimir Putyin elnök aláírhatja, és már szombaton hatályba léphet.