Ukrajna az ENSZ-t sürgette a mariupoli evakuáció ellenőrzésére
Ukrajna szerint az ENSZ-nek kellene felügyelnie a civilek evakuálási útvonalát az ostromlott mariupoli acélgyárból, amely az ukrán csapatok utolsó állása a kikötővárosban.
Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes a Telegramon közölte, hogy az oroszok a hétfő délutánra bejelentett, az acélgyárból kivezető humanitárius folyosó ügyében nem egyeztettek Ukrajnával. Verescsuk hozzátette, Ukrajna emiatt nem tartja biztonságosnak az útvonalat, és azt mondta, Oroszország már korábban is megszegett hasonló ígéreteket.
Ukrán tisztviselők szerint az acélgyárban több mint ezer civil húzódott meg.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a tervek szerint a héten Oroszországba és Ukrajnába látogat. Verescsuk arra kérte Guterrest, hogy legyen az Azovstalból kivezető humanitárius útvonal „kezdeményezője és garantálója”, valamint az ENSZ és a Vöröskereszt munkatársai kísérjék a menekülőket.
Putyin azzal vádolja a Nyugatot, hogy orosz újságírók meggyilkolására készül
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn azt mondta, hogy fő kémügynöksége meghiúsított egy általa nyugati összeesküvésnek nevezett tervet egy közismert orosz újságíró meggyilkolására.
„Ma reggel a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) megfékezett egy terrorista csoportot, amely egy neves orosz televíziós újságíró megtámadását és megölését tervezte” – mondta Putyin az ügyészeknek.
„A terror irányába mozdultak – újságíróink meggyilkolására készültek” – tette hozzá.
Eddig nem mutatott be bizonyítékot, amely igazolná a vádat. A Reuters egyelőre nem tudta ellenőrizni az állításokat.
Az Interfax orosz hírügynökség közölte, hogy egy nacionalista csoport tagjait vették őrizetbe az orosz hatóságok. A csoport, amely ukrán ügynökök parancsait követte, Vlagyimir Szolovjev újságíró meggyilkolását tervezte – írta a hírügynökség.
Putyin szerint a Nyugat belülről próbálja meg elpusztítani Oroszországot, de ezek a kísérletek elbuknak. Azt mondta, hogy az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynöksége (CIA) irányítja a kísérleteket Oroszország aláásására, és ők adnak tanácsokat az ukrán kormánynak.
Putyin arról is beszélt, hogy a Nyugat a külföldi sajtót és közösségi médiát használja az orosz hadsereg elleni provokációkra. Az ilyen akciókat le kell állítani – tette hozzá. (Reuters)
Washington szerint Ukrajna legyőzheti Oroszországot „megfelelő felszereléssel”
Az Egyesült Államok szerint Ukrajna meg tudja nyerni az Oroszország elleni háborút, ha van „megfelelő felszerelése” – mondta Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter azt követően, hogy Moszkva tűzszünetet hirdetett az ostromlott Mariupolban a civilek evakuálására.
„Az első lépés a győzelemhez, hogy elhiszed, hogy nyerhetsz. És ők elhiszik, hogy nyerhetünk” – mondta Lloyd Austin, miután Antony Blinken külügyminiszterrel közösen találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Kijevben.
„Hiszünk benne, hogy nyerhetünk, nyerhetnek, ha van megfelelő felszerelésük és támogatásuk” – tette hozzá.
A megbeszéléseket követően Austin arról is beszélt, remélik, hogy az orosz hadsereg legyengül Ukrajnában, ami megakadályozza az újabb inváziókat a jövőben.
„Azt szeretnénk látni, hogy Oroszország annyira legyengüljön, hogy ne tudjon megtenni olyan dolgokat, amelyeket Ukrajna megtámadásával megtett” – mondta az amerikai védelmi miniszter.
Berlin gyors döntést ígér az első nehézfegyverek szállításáról Ukrajnának
Németország hamarosan eldönti, hogy engedélyezi-e száz régi Marder tank szállítását Ukrajnába – közölte a kormányszóvivő hétfőn. Ez lenne az első alkalom, hogy Németország nehézfegyvert adjon Ukrajnának.
A német Rheinmetall hadiipari vállalat kért engedélyt a járművek exportjához Ukrajnába - közölte egy védelmi forrás a Reuters hírügynökséggel hétfőn, hozzátéve, hogy a következő hónapokban még fel kell újtani a harcjárműveket a kiszállítás előtt.
A Rheinmetall lépése arra kényszeríti Olaf Scholz német kancellárt, hogy egyértelműen foglaljon állást abban a kérdésben, hogy Németországból küldhet-e közvetlenül nehézfegyvereket Ukrajnába, mert a Marder-megállapodáshoz a nemzetbiztonsági tanács jóváhagyása is szükséges, amelynek vezetője a kancellár. A Rheinmetall szóvivője nem kívánt nyilatkozni.
Scholzot egyre nagyobb kritika éri otthon és külföldön amiatt, hogy vonakodik nehézfegyvereket, például tankokat és ágyúkat szállítani Ukrajnának az orosz támadások ellen.
A német kormányszóvivő nem adott határidőt arra, hogy mikor lesz döntés az ügyben. (Reuters)