Brit védelmi államtitkár: Nem a NATO, hanem egy adományozó közösség szállít fegyvereket Ukrajnának
Nem a NATO, hanem egy tágabb nemzetközi közösség biztosít katonai támogatást Ukrajnának – jelentette ki James Heappey, a brit védelmi minisztérium fegyveres erőket felügyelő államtitkára kedden, miután az orosz külügyminiszter kijelentette, hogy a nyugati szövetségesek proxyháborút vívnak Oroszországgal.
„Az adományozó közösség nem a NATO” – közölte James Heappey a Sky Newsnak, amikor Szergej Lavrov kijelentéséről kérdezték.
„Az adományozói kezdeményezést olyan országok hozták létre, amelyek közül többen is NATO-tagok, de mások azon kívül vannak (…) tehát nem a NATO nyújtja a katonai segítséget” – tette hozzá.
Bekerítéssel próbálkozhat az orosz sereg a brit hírszerzés szerint
Elesett a 18 ezer fős Kreminna. A kelet-ukrajnai Szjeverdonyeck környékén fekvő kisváros a brit védelmi minisztérium közlése szerint teljesen orosz megszállás alá került. Az orosz sereg most bekerítéssel próbálkozhat szerintük.
Az orosz hadsereg bevette Kreminna kisvárost a brit hírszerzés információi alapján. A brit védelmi minisztérium szerint az orosz sereg azzal próbálkozhat jelenleg, hogy bekerítse a megerősített ukrán védelmi pozíciókat Kelet-Ukrajnában. Emellett a hét-nyolcszázezres Zaporizzsja város védői is újabb orosz támadást várnak, ezúttal déli irányból.
Az Egyesült Királyság minden vámot elenged az ukránoknak
Az Egyesült Királyság eltekint minden vámtól minden ukrán import esetében, egymilliárd fontos hitelgaranciát is nyújtanak az országnak, emellett exporttilalmat vezettek be számos termékre Oroszország irányába.
A brit kormány héttfőn jelentette be, hogy nullára csökkent minden vámot az ukrán importra, ezzel is segítve a megtámadott ország gazdaságát. Ezt Zelenszkij ukrán elnök kérte tőlük nemrég. A fő ukrán importcikkek közül az árpát, a mézet, a paradicsomkonzervet vagy a szárnyasokat emelték ki a kormányzati közleményben. Ezenfelül egymilliárd fontos hitelgaranciát is biztosítanak az országnak.
Ezzel párhuzamosan betiltották számos olyan termék oroszországi exportját, amelyeket felhasználhatnak az ukránok elleni harcban, például a lehallgatási, megfigyelési eszközöket emelték ki. A brit kormány emellett betiltotta az orsoz ezüst- és fatermékek importját, és 35 százalékra emelte több, onnan származó jószág vámját, kiemelve például a gyémántot és a gumit.
Május 16-án egyszerre indulhat a finn és a svéd NATO-csatlakozás
Finnország és Svédország egyszerre, egymással koordinálva csatlakozna a NATO-hoz finn és svéd sajtóhírek szerint. A csatlakozási folyamatot már három hét múlva, május 16-án elkezdenék.
Finnország és Svédország eddig nagy hangsúlyt fektetett katonai semlegességére, de miután az orosz hadsereg ismét megtámadta Ukrajnát, gyorsan csatlakoznának a NATO-hoz – írja a BBC. A finn külügyminiszter, Pekka Haavisto nem akarta kommentálni azt az értesülést, hogy a két ország már május 16-án elkezdené a csatlakozási folyamatot, de annyit megismételte, hogy örülne, ha a két ország hasonló döntést hozna a kérdésben.
Az Egyesült Királyság és az USA erős politikai támogatást és fokozott katonai jelenlétet ígért Svédországnak már a csatlakozási folyamat időtartamára is. Oroszország korábban azzal fenyegette a két országot, hogy nukleáris és hiperszonikus fegyvereket fog telepíteni Kalinyingrád környékére, ha csatlakozni kezdenének a NATO-hoz.
Lavrov orosz külügyminiszter újra megfenyegette az atomháborúval az egész világot, pontosabban annak jelentős kockázatával. Lavrov érvelése szerint mások ismeretlen okból azt akarnák, hogy Oroszország atomháborúba kezdjen, de az orosz kormány ezt elkerülné. Kuleba ukrán külügyminiszter szerint az oroszok azért kezdtek el megint a harmadik világháborúról beszélni, mert eddig nem tudták a világot elzárni Ukrajna támogatásától, és érzik a vesztüket.