Hollandia “korlátozott számban” ad ágyúkat Ukrajnának
A holland kormány "korlátozott számban" páncélozott önjáró lövegeket fog biztosítani Ukrajnának, hogy támogassa háborús erőfeszítéseit, jelentette kedden az ANP hírügynökség a holland védelmi miniszterre hivatkozva.
A holland hadsereg legerősebbjei közé tartozónak minősített ágyúkat Németországgal együttműködve szállítják. A németek a kiképzést és a lőszereket biztosítják, áll a jelentésben.
Kijev elleni csapásokkal fenyeget az orosz hadsereg
Az orosz hadsereg figyelmeztetett, hogy csapást mérhet az ukrán fővárosban lévő ukrán „döntéshozatali központokra”, és hogy ebben nem fogja megállítani a nyugati tanácsadók esetleges ottani jelenléte.
Az orosz hadügyminisztérium április 24-én azzal vádolta az Egyesült Királyságot, hogy nyilatkozataiban arra biztatta Ukrajnát, hogy nyugati fegyverekkel csapásokat mérjen orosz területre, és arra figyelmeztetett, hogy ha ez megtörténik, az orosz hadsereg megtorlásul a kijevi kormányzati központokat bombázhatja.
Korábban James Heappey brit fegyveres erőkért felelős miniszter a Times rádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy „nem feltétlenül jelentene problémát”, ha Ukrajna britek által adományozott fegyvereket használna orosz területen lévő objektumok találatára.
Az orosz hadügyminisztérium közleményében azt írta, hogy „az orosz fegyveres erők készen állnak arra, hogy megtorló csapásokat mérjenek nagy hatótávolságú precíziós irányított fegyverekkel azokra a kijevi központokra, amelyek ilyen döntéseket hoznának”. Megjegyezte, hogy „valamely nyugati ország állampolgárainak jelenléte az ukrán döntéshozó központokban nem feltétlenül jelent majd problémát Oroszország számára a megtorló akcióról szóló döntés meghozatalakor.”
A moldovai szakadárok szerint Ukrajna felelős a támadásokért
A szakadár moldovai Transznisztria vezetője szerint a területet ért támadások Ukrajnára vezethetők vissza – írta az orosz állami TASS hírügynökség kedden.
„A támadások nyomai Ukrajnába vezetnek” – idézte a hírügynökség Vadim Krasznoszelszkijt, a szakadár régió elnökét.
„Feltételezésem szerint azoknak, akik ezt a támadást szervezték, az a céljuk, hogy bevonják Transznisztriát a konfliktusba” – tette hozzá.
Moldova Dnyeszteren túli, oroszok által irányított, szakadár területét az elmúlt napokban több támadás is érte a helyi hatóságok szerint.
Moldova elnöke kijelentette, hogy az Oroszország által támogatott térségben elkövetett támadások a területen belül működő csoportok kísérletei a feszültség szítására, közben a Kreml komoly aggodalmának adott hangot.
Putyin szövetségese szerint több államra szakadhat Ukrajna
Az ukrán és a nyugati kormányok politikája Ukrajna felbomlásához vezet – mondta az orosz Biztonsági Tanács befolyásos titkára kedden.
Nyikolaj Patrusev megjegyzései felérnek egy fenyegetéssel, amely szerint Oroszország ukrajnai háborúja az ország feldarabolásához vezethet, amiért Moszkva megpróbálja majd az ellenfeleit felelőssé tenni.
A Rosszijszkaja Gazeta kormánylapnak adott interjúan Patrusev – Putyin fontos szövetségese – azt mondta, hogy az Egyesült Államok évek óta próbál gyűlöletet kelteni az ukránokban bármi iránt, ami orosz.
„A történelem azonban azt tanítja, hogy a gyűlölet soha nem lehet a nemzeti egység megbízható része” - mondta Patrusev.
„Ha valami ma összeköti az Ukrajnában élő népeket, az csak a félelem a nacionalista csoportok atrocitásaitól” – mondta Patrusev – utalva az ukrán fegyveres erők bizonyos egységeire, amelyeket Moszkva náciknak bélyegzett, és az ország megszállásának egyik indokának nevezett.
Ezért a nyugati és a kijevi politika eredménye csak Ukrajna több államra szakadásához vezethet – jelentette ki.
Patrusev megjegyzései csaknem kilenc héttel a háború kezdete óta a legfrissebb jelzést adják arra vonatkozóan, hogy Moszkva – annak ellenére, hogy már az elején kijelentette, hogy nem akarja elfoglalni Ukrajnát – az ország felosztására készül.