Ukrajna visszaszerezte az ellenőrzést a légtér jó része felett
Az orosz támadók nem tudták hatékonyan megsemmisíteni sem az ukrán légvédelmet, sem a légierőt, újra Ukrajna ellenőrzi az ország légterének nagyobb részét, jelentette a brit védelmi minisztérium.
Ukrajna ellenőrzi a légteret az ország északi és nyugati részén, így az orosz hadsereg korlátozottan tudnak ott csapásokat mérni a brit minisztréium információi szerint. Putyin légiereje az ország déli és keleti felén próbálja támogatni a sereg szárazföldi akcióit. Ez egyben azt is jelenti, hogy Ukrajna többi részét leginkább nagy hatótávolságú fegyverekkel érik el jelenleg, berepülniük kockázatos. Mariupolt emellett nem irányított bombákkal bombázza az orosz sereg, ami kevésbé teszi lehetővé, hogy megkülönböztessék a katonai és civil célpontokat.
Zelenszkij szerint az orosz titkosszolgálatok akcióztak Transznyisztriában
Az ukrán elnök szerint az orosz "különleges szolgálatok" állnak az elmúlt napokban történt transznyisztriai támadások mögött, idézi őt a BBC.
Moldova Dnyeszteren túli, oroszok által irányított, szakadár területét az elmúlt napokban több támadás is érte a helyi hatóságok szerint. Vadim Krasznoszelszkij szerint "Ukrajnába vezetnek" a támadások nyomai, arra utalt, hogy az ukránok szerinte valamaiért be akarnák vonni a háborúba a Putyin-párti szakadár moldovai régiót is. Az elmúlt napokban gránátot lőttek egy minisztériumi épületre, két rádiótornyot is megsemmisítettek és egy katonai egységet is támadás ért.
Ukrajnának viszont mindez egy újabb, nyugati frontot is jelentene, jelenleg pedig nagyjából 1500 orosz katona állomásozik a szakadár területen, akik eddig nem kapcsolódtak be a háborúba. Ukrajna az orosz felet hibáztatja, szerinte ők akarják kamutámadásokkal bevonni a szakadár régiót a háborúba.
Hollandia “korlátozott számban” ad ágyúkat Ukrajnának
A holland kormány "korlátozott számban" páncélozott önjáró lövegeket fog biztosítani Ukrajnának, hogy támogassa háborús erőfeszítéseit, jelentette kedden az ANP hírügynökség a holland védelmi miniszterre hivatkozva.
A holland hadsereg legerősebbjei közé tartozónak minősített ágyúkat Németországgal együttműködve szállítják. A németek a kiképzést és a lőszereket biztosítják, áll a jelentésben.
Kijev elleni csapásokkal fenyeget az orosz hadsereg
Az orosz hadsereg figyelmeztetett, hogy csapást mérhet az ukrán fővárosban lévő ukrán „döntéshozatali központokra”, és hogy ebben nem fogja megállítani a nyugati tanácsadók esetleges ottani jelenléte.
Az orosz hadügyminisztérium április 24-én azzal vádolta az Egyesült Királyságot, hogy nyilatkozataiban arra biztatta Ukrajnát, hogy nyugati fegyverekkel csapásokat mérjen orosz területre, és arra figyelmeztetett, hogy ha ez megtörténik, az orosz hadsereg megtorlásul a kijevi kormányzati központokat bombázhatja.
Korábban James Heappey brit fegyveres erőkért felelős miniszter a Times rádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy „nem feltétlenül jelentene problémát”, ha Ukrajna britek által adományozott fegyvereket használna orosz területen lévő objektumok találatára.
Az orosz hadügyminisztérium közleményében azt írta, hogy „az orosz fegyveres erők készen állnak arra, hogy megtorló csapásokat mérjenek nagy hatótávolságú precíziós irányított fegyverekkel azokra a kijevi központokra, amelyek ilyen döntéseket hoznának”. Megjegyezte, hogy „valamely nyugati ország állampolgárainak jelenléte az ukrán döntéshozó központokban nem feltétlenül jelent majd problémát Oroszország számára a megtorló akcióról szóló döntés meghozatalakor.”