Szörnyű élményeikről mesélnek a keleti frontról menekülő ukránok
Ahogy az orosz erők fokozzák Kelet-Ukrajna bombázását, egyre többen hagyják el otthonaikat biztonságot keresve.
Pokrovszkban, a donyecki régió egyik településén, kedden sorban álltak az emberek, hogy feljussanak az ország távoli, nyugati részére, a magyar és szlovák határ felé közlekedő vonatokra. Egy embert tolószékben, egy másikat hordágyon emeltek fel a vonatra.
Az emberek viszik magukkal a kutyáikat, macskáikat, néhány táskát és dobozt, valamint azok emlékét, akik nem menekültek el időben.
„A pincében voltunk, de a lányomnak nem sikerült, eltalálták a repeszek az ajtóban a hétfői ágyúzás alatt” - mondta a 74 éves Mikola Harcsenko. „A kertben temettük el, a körtefa alá” – tette hozzá.
Azt mondta, hogy a faluja, Vremivka, amely Pokrovszktól körülbelül 70 kilométerre van, négy napon keresztül heves bombázás alatt állt, és minden megsemmisült. Harcsenko könnyes szemmel azt mondta, hogy otthon még valahogy tartotta magát, de amint a vasútállomásra ért, teljesen összezuhant.
Az orosz gázelzárás csak tovább növeli az ország pária státuszát a brit miniszterelnök-helyettes szerint
Oroszország döntése, hogy leállítja Lengyelország gázellátását, tovább növeli a gazdasági és politikai pária státuszát – mondta Dominic Raab brit miniszterelnök-helyettes szerdán.
A Gazprom orosz energiavállalat szerdán leállította a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba, mert nem rubelben fizettek.
„Egy ideje már figyelmeztetünk erre, de vállvetve kiállunk lengyel barátaink és szövetségeseink mellett” - mondta Raab a Sky Newsnak.
„Ez (a gázellátás leállítása) nagyon káros hatással lesz Oroszország számára is, mert egyre inkább távolabb kerül, és egyre inkább nem csak politikai, hanem gazdasági pária is lesz” – tette hozzá.
A Gazprom a gázszállítás leállításával fenyegette meg Lengyelországot és Bulgáriát
Lengyelországot és Bulgáriát a gázszállítások leállításával fenyegette meg az orosz állami Gazprom, ha továbbra sem hajlandóak rubelben fizetni a gázért, írja a BBC.
A lengyel állami gázcég, a PGNiG szerint a Gazprom azzal fenyegette meg őket, hogy már április 27-én, szerdán leállítják a gázszállításokat, ha a lengyelek továbbra sem fogadják el az orosz fél egyoldalú szerződésmódosítását. Ez utóbbi abban áll, hogy inkább rubelben kéri a Gazprom az orosz gáz szerződés szerinti ellenértékét. Bulgária hasonló bejelentésről számol be kedden.
A gázszállítások szerdán egy rövid időre le is álltak, majd a Gazprom bejelentette, hogy leállította a két országba a gázszálításokat. Nem egyértelmű azonban, hogy tényleg ez történt-e, Bulgáriában arról számoltak be, hogy továbbra is érkezik hozzájuk orosz gáz, és a lengyelországi gázimportban is csak rövidebb fennakadást jeleztek szerda reggel.
Ukrajna visszaszerezte az ellenőrzést a légtér jó része felett
Az orosz támadók nem tudták hatékonyan megsemmisíteni sem az ukrán légvédelmet, sem a légierőt, újra Ukrajna ellenőrzi az ország légterének nagyobb részét, jelentette a brit védelmi minisztérium.
Ukrajna ellenőrzi a légteret az ország északi és nyugati részén, így az orosz hadsereg korlátozottan tudnak ott csapásokat mérni a brit minisztréium információi szerint. Putyin légiereje az ország déli és keleti felén próbálja támogatni a sereg szárazföldi akcióit. Ez egyben azt is jelenti, hogy Ukrajna többi részét leginkább nagy hatótávolságú fegyverekkel érik el jelenleg, berepülniük kockázatos. Mariupolt emellett nem irányított bombákkal bombázza az orosz sereg, ami kevésbé teszi lehetővé, hogy megkülönböztessék a katonai és civil célpontokat.