Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek
Rakétatámadás után Kijevben 2022. április 29-én. Az orosz erők nem sokkal az ukrán elnök és az ENSZ-főtitkár találkozója után mért csapást a fővárosra
Rakétatámadás után Kijevben 2022. április 29-én. Az orosz erők nem sokkal az ukrán elnök és az ENSZ-főtitkár találkozója után mért csapást a fővárosra

Az ukrán elnök szerint Oroszország az ENSZ-t akarta megalázni a Kijev elleni rakétatámadással

Meghalt a Szabad Európa egyik munkatársa az ukrán fővárost sújtó orosz rakétatámadásban. Ismét megkísérlik kimenekíteni az Azovsztalban rekedt civileket. Brit küldöttség vizsgálja a háborús bűncselekményeket Ukrajnában. Brit segélymunkások kerülhettek orosz katonák fogságába.

13:29 2022.04.27.

12:38 2022.04.27.

Az orosz erők tovább támadják az ukrán katonákat a mariupoli acélgyárban

Az orosz erők szerdán tovább támadták az acélművet Mariupolban, ahol már csak a dél-ukrajnai város utolsó védői és néhány civil van – közölte egy helyi tisztviselő.

Petro Andrjuscsenkó, a polgármester munkatársa azt mondta, hogy nem álltak le a légicsapások az erőműnél, annak ellenére sem, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, nem szükséges megrohamozni a létesítményt a mariupoli győzelem kikiáltása után.

„Az Azovstal elleni légicsapások nem csillapodnak. Nincs tűzszünet, hanem újra és újra megpróbálják lerohanni, Putyin nyilatkozatai ellenére” – írta a tisztviselő a Telegramon.

„Ugyanakkor az utcai harcok is újra folytatódnak az Azovstal üzem igazgatási épületei és az utca közötti szektorban” – tette hozzá.

Helyi tisztviselők szerint Mariupol nagy része megsemmisült a hetekig tartó orosz bombázások és támadások miatt. Körülbelül százezer civil van még a városban. Feltételezések szerint az acélgyár hatalmas területén még mindig több száz harcos és civil lehet.

Ukrán tisztviselők „humanitárius katasztrófaként” jellemezték a helyzetet, ami kialakult az Azovi-tenger egyik stratégiai fontosságú kikötőjében.

A mariupoli Azovstal acélgyár
A mariupoli Azovstal acélgyár

12:09 2022.04.27.

A bolgár miniszterelnök is zsarolással vádolja Oroszországot a gázszállítás ügyében

Kiril Petkov
Kiril Petkov

Oroszország figyelmeztetése, hogy leállítja a gázszállítást Bulgáriába a fizetési feltételek megváltoztatása miatt, súlyosan megszegi a jelenlegi szerződést, és zsarolásnak minősül – mondta Kiril Petkov bolgár miniszterelnök szerdán.

Petkov szerint Bulgária jelenleg felülvizsgálja a Gazprommal kötött összes szerződését, beleértve azokat is, amelyek az orosz gáz Szerbiába és Magyarországba történő tranzitjáról szólnak, mert „az egyoldalú zsarolás nem elfogadható”.

Petkov beszélt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, aki arról biztosította, hogy a 27 tagállam közös választ fog adni. A Gazprom orosz energiaóriás közölte, hogy leállította a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba, mert nem rubelben fizettek.

11:50 2022.04.27.

A lengyel miniszterelnök elítélte az orosz „gázzsarolást”

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Kijevben 2022. március 15-én
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Kijevben 2022. március 15-én

A lengyel miniszterelnök élesen bírálta Oroszországot, amiért a gázellátás hirtelen leállításával próbál „zsarolni”. Szerinte ez volt a bosszú azért, mert Varsó újabb szankciókat vezetett be a héten Oroszországgal szemben.

A kedden bejelentett szankciók ötven orosz oligarchát és vállalatot, köztük a Gazpromot is érintik. Órákkal később Lengyelország közölte, arról értesítették, hogy a Gazprom megszakítja a szállítást Lengyelországba, mert nem teljesítették azt az új követelményt, hogy orosz rubelben fizessenek.

Mateusz Morawiecki miniszterelnök a lengyel parlament előtt kijelentette, hogy Lengyelországot nem ijeszti meg a gáz elzárása. Azt mondta, hogy az ország ellátása biztonságban van, köszönhetően az évek óta tartó munkának, amelynek célja, hogy más országoktól vegyék a gázt.

A képviselők állva tapsolták meg, amikor kijelentette, hogy Oroszország „gázzsarolása” nem lesz hatással az országra.

Lengyelország teljes gázfogyasztásának csaknem 45 százalékát eddig orosz importból biztosították. Lengyelország azonban sokkal inkább szenet használ a lakások fűtésére és az üzemanyagiparban, a gáz csak a 9 százalékát teszi ki az ország teljes energiamixének.

Az orosz szállításokat az év végéig egyébként is leállították volna. Lengyelország azt tervezte, hogy más országokból, például Norvégiából biztosítja az ellátást. Egy új, „Baltic Pipe” nevű csővezeték ősszel kezdheti meg a működését.

Továbbiak betöltése

XS
SM
MD
LG