NAÜ bejutást kér a Zaporizzsja atomerőműbe
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint Európa legnagyobb, jelenleg orosz megszállás alatt álló, ukrajnai atomerőművének biztonsági szintje egy „villogó piros lámpa”. Az ENSZ-ügynökség megpróbál bejutni a zaporizzsjai atomerőműbe, hogy felügyelje az munkákat és a javításokat.
Rafael Grossi az AP hírügynökségnek adott interjúban azt mondta, hogy a NAÜ-nek hozzáférést kell kapnia a dél-ukrajnai erőműhöz, hogy ellenőrei, egyéb teendők mellett, újra felvehessék a kapcsolatot a bécsi székhelyű ENSZ-ügynökséggel. Ehhez pedig Oroszországnak és Ukrajnának is segítenie kell – tette hozzá.
Az üzem javításra szorul, „és mindez nem történik meg. Tehát a helyzet, amit leírtam, és ahogy ma megismételtem, nem fenntartható a jelenlegi módon” – mondta Grossi. „Ez tehát egy függőben lévő probléma. Villog a piros lámpa” – fogalmazott.
A NAÜ főigazgatója szerdán adott interjút, egy nappal azután, hogy egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel az ügyben.
Az EU javaslatot tett az ukrajnai import ideiglenes vámmentességére
Az Európai Bizottság szerdán előterjesztett javaslata értelmében a közösség egy évre felfüggesztené az ukrán termékekre kivetett vámokat, illetve feloldaná az ukrán acélexportra vonatkozó korlátozásokat.
„Ennek a messzire mutató intézkedésnek a célja, hogy előmozdítsa Ukrajna EU-ba irányuló kivitelét. Segíteni fog az ukrán termelők és exportőrök nehéz helyzetének enyhítésében Oroszország katonai inváziója idején” – írta közleményében a brüsszeli testület.
A tervezet értelmében Ukrajna számára vám- és kvótamentes hozzáférést biztosítanának az Európai Unió piacához.
„Ezek a lépések közvetlen segítséget nyújtanának az ukrán termelőknek és exportőröknek. Fokoznák az ukrán gazdaságba vetett bizalmat” – közölte Valdis Dombrovskis uniós kereskedelmi biztos.
A javaslatot az EU társjogalkotó szerveinek kell jóváhagynia: az Európai Parlamentnek és a tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak.
Tavaly a felek közötti kétoldalú kereskedelem értéke meghaladta az 52 milliárd eurót. (Reuters)
Kreml: máshol is elzárják a csapokat, ha nem rubelben fizetnek
A Kreml közölte, Oroszország más európai vásárlóknál is leállíthatja a gázszállítást, hasonlóan Lengyelországhoz és Bulgáriához, amennyiben ők sem hajlandók rubelben fizetni.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az orosz követelés a rubelre való áttérésre a gáz kifizetésénél a nyugati szankciók következménye, amely megpróbálja befagyasztani az orosz keményvaluta-eszközöket. Azt mondta, hogy ezeket a Nyugat gyakorlatilag „ellopta” egy „példátlanul barátságtalan akcióban”.
Peszkov szerdán arra figyelmeztetett, hogy más európai vásárlók is megtapasztalhatják, hogy elzárják a csapokat, ha elutasítják a rubelben fizetést a gázért a fizetési határidőkig. A szóvivő szerint a rubelre való átállás megtagadása azt a nyugati hozzáállást tükrözi, hogy „bármi áron megbüntessék Oroszországot, még a saját fogyasztóik, adófizetőik és termelőik kárára is”.
Visszautasította, hogy az EU zsarolásnak nevezte a bulgáriai és lengyelországi szállítások leállítását, hangsúlyozva, hogy „Oroszország továbbra is megbízható szállítója az energiaforrásoknak”, és tartja magát a szerződéses kötelezettségeihez.
Peszkov azzal érvelt, hogy a rubelben fizetés pusztán technikai jellegű, és nem változtat az árakon vagy egyéb szerződéses feltételen a vásárlók számára.
Szerbia azt állítja, nem érinti a gázlezárás
Szerbia szerint Bulgária gázellátásának orosz leállítása nem érinti az országot.
Szerbiába naponta mintegy 6 millió köbméter orosz gáz érkezik a szomszédos Bulgárián keresztül. Zorana Mihailovic energiaügyi miniszter szerdán kijelentette, hogy a szállítás nem állt le.
Mihailovic azt mondta, a hatóságok ennek ellenére keresnek más lehetőségeket is, arra az esetre, ha bonyolódna a helyzet.
Szerbia erősen függ az orosz gáztól, és az ország fő olajcége az orosz Gazprom tulajdonában van. Az ország nem csatlakozott az Oroszország ellen bevezetett szankciókhoz.
Mihailovic hozzátette, a szerb kormány már a jövő télre vonatkozó terveket készíti elő. Mint mondta, „az energiastabilitást minden lehetséges módon biztosítanunk kell, mert ebben a pillanatban minden állam magára számíthat”.
Szerbia 2008-ban adta el a szerbiai olajipari vállalat 51 százalékát a Gazpromnak.