Putyin szerint Oroszország kibírja a szankciókat és válaszlépéseket ígért
Az orosz rubel, az ország bankrendszere, közlekedési szektora és teljes gazdasága kibírja a Moszkva elleni szankciókat – mondta Vlagyimir Putyin elnök az orosz parlamenti képviselőknek szerdán, és válaszlépéseket ígért az Oroszország elszigetelésére tett kísérletekre.
Az orosz gazdasági minisztérium arra számít, hogy a GDP idén 8,8 százalékkal csökken, de egy konzervatívabb forgatókönyv szerint akár 12,4 százalékos esés is előfordulhat – derült ki a Reuters birtokába jutott dokumentumokból, amelyek arra utalnak, hogy a szankciók megteszik a hatásukat.
Oroszország szankciókat jelentett be brit törvényhozók ellen
A moszkvai külügyminisztérium arról számolt be szerdán, hogy büntetőintézkedéseket rendeltek el a brit parlament 287 tagjával szemben, miután az Egyesült Királyság hasonlóan járt el nemrég 368 orosz törvényhozóval szemben.
Az orosz szankciós listán kormánypárti és ellenzéki képviselők is megtalálhatók, sőt néhány egykori törvényhozó is, aki már nem tagja a parlamentnek.
Az érintettek ezentúl nem léphetnek be Oroszországba, amiért „aktív szerepet játszottak az oroszellenes szankciós intézkedések londoni meghozatalában, és hozzájárultak az alaptalan ruszofób hisztériakeltéshez az Egyesült Királyságban”.
Boris Johnson brit miniszterelnök kijelentette: a 287 politikusnak kitüntetésként kell tekintenie arra, hogy szerepelnek az orosz jegyzékben. (AP)
A német gazdasági minisztérium csökkentette GDP-előrejelzését az ukrajnai háború és a magas energiaárak miatt
A német gazdasági minisztérium 2,2 százalékra csökkentette az idei évre vonatkozó gazdasági növekedési várakozását a január végi 3,6 százalékról, mert Oroszország Ukrajna elleni inváziója, a szankciók és a magas energiaárak rontják a gazdaság teljesítményét.
A minisztérium arra számít, hogy jövőre már 2,5 százalékos lesz a gazdasági növekedés, szemben a korábban jósolt 2,3 százalékkal.
A kormány idén 6,1 százalékos, jövőre 2,8 százalékos inflációt vár, miután az emelkedő energiaárak magukkal húzzák a fogyasztói árakat Európa legnagyobb gazdaságában – tette hozzá a minisztérium.
NAÜ bejutást kér a Zaporizzsja atomerőműbe
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint Európa legnagyobb, jelenleg orosz megszállás alatt álló, ukrajnai atomerőművének biztonsági szintje egy „villogó piros lámpa”. Az ENSZ-ügynökség megpróbál bejutni a zaporizzsjai atomerőműbe, hogy felügyelje az munkákat és a javításokat.
Rafael Grossi az AP hírügynökségnek adott interjúban azt mondta, hogy a NAÜ-nek hozzáférést kell kapnia a dél-ukrajnai erőműhöz, hogy ellenőrei, egyéb teendők mellett, újra felvehessék a kapcsolatot a bécsi székhelyű ENSZ-ügynökséggel. Ehhez pedig Oroszországnak és Ukrajnának is segítenie kell – tette hozzá.
Az üzem javításra szorul, „és mindez nem történik meg. Tehát a helyzet, amit leírtam, és ahogy ma megismételtem, nem fenntartható a jelenlegi módon” – mondta Grossi. „Ez tehát egy függőben lévő probléma. Villog a piros lámpa” – fogalmazott.
A NAÜ főigazgatója szerdán adott interjút, egy nappal azután, hogy egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel az ügyben.