Moszkva szerint Herszonban május elsejétől rubellel is fizetnek
A dél-ukrajnai Herszon város, amelyet Oroszország állítása szerint elfoglalt, május elsejétől átáll a rubel használatára – idézi a BBC a Ria Novosztyi orosz állami médiát.
A térség katonai-polgári közigazgatásának alelnöke a Ria Novosztyinak elmondta, az átállás négy hónapon keresztül zajlik majd, amely alatt az orosz rubel és az ukrán hrivnya is forgalomba kerül. Ezután a régió teljes mértékben átáll az orosz valuta használatára.
Volodimir Zelenszkij szerint Oroszország az energiával zsarolja Európát
Az ukrán elnök éjszakai videóüzenetében úgy fogalmazott, azok után, hogy Oroszország leállítja a gázszállítást Lengyelország és Bulgária felé azt mutatja, hogy „Európában senki sem remélhet normális gazdasági együttműködést Oroszországgal".
„Oroszország nem csak a gázt, hanem minden kereskedelmet fegyvernek tekint, és csak arra a pillanatra vár, amikor egyik vagy másik bevethető" – idézi a BBC Zelenszkijt, aki szerint Oroszország „az egyesült Európát tekinti célpontnak", és minél előbb ért egyet mindenki a kontinensen abban, hogy nem függhetnek Oroszországtól a kereskedelemben, annál hamarabb lesz stabilitás.
A politikus üdvözölte az EU-val kötött megállapodást az ukrán exportra kivetett vámok és kvóták felfüggesztéséről.
Még mindig veszélyes az orosz flotta a Fekete-tengeren
Oroszország fekete-tengeri flottája még mindig képes ukrán célpontokra csapást mérni – idézi a BBC az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának friss jelentését. Brit hírszerzés szerint Oroszország haditengerészet a Fekete-tengeren körülbelül 20 hajót és tengeralattjárókat állomásoztat.
A megrongálódott zászlóshajónak, a Moszkvának azonban nincs utánpótlása, miután lezárták a Boszporusz-szorost a nem török hadihajók előtt.
A Rosznyeft olajfinomítójának államosítása sincs kizárva Németországban
A német gazdasági miniszter szerint a kormánynak „minden forgatókönyvet” meg kell fontolnia az orosz állami energetikai vállalat schwedti létesítményével kapcsolatban. Robert Habeck szerdán kijelentette, hogy országának célja a függetlenedés az orosz energiaellátástól, márpedig az Oroszországból származó szénhidrogének beszerzésére létrehozott cégek „ebben nem segítenek”.
A Rosznyeft schwedti olajfinomítója látja el jórészt üzemanyaggal Berlint és a főváros környékét.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy elképzelhetőnek tartja-e az üzem államosítását, a tárcavezető közölte, „olyan helyzetben vagyunk, amelyben a kormánynak minden forgatókönyvre készülnie kell”.
„Valószínűleg lesznek olyanok is, amelyekre nem gondoltunk, de fontolóra kell vennünk minden elképzelhető forgatókönyvet, és meg kell tenni a politikai előkészületeket” – mondta.
Habeck rámutatott, a bulgáriai és lengyelországi gázszállítások leállítása kitűnő példája annak, hogy Moszkva fegyverként használja az energiát. (AP)