Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek
Rakétatámadás után Kijevben 2022. április 29-én. Az orosz erők nem sokkal az ukrán elnök és az ENSZ-főtitkár találkozója után mért csapást a fővárosra
Rakétatámadás után Kijevben 2022. április 29-én. Az orosz erők nem sokkal az ukrán elnök és az ENSZ-főtitkár találkozója után mért csapást a fővárosra

Az ukrán elnök szerint Oroszország az ENSZ-t akarta megalázni a Kijev elleni rakétatámadással

Meghalt a Szabad Európa egyik munkatársa az ukrán fővárost sújtó orosz rakétatámadásban. Ismét megkísérlik kimenekíteni az Azovsztalban rekedt civileket. Brit küldöttség vizsgálja a háborús bűncselekményeket Ukrajnában. Brit segélymunkások kerülhettek orosz katonák fogságába.

13:06 2022.04.28.

Az ENSZ-főtitkár „abszurdnak” nevezte, hogy a 21. században háború van Ukrajnában

Az ENSZ-főtitkár azt mondta: „abszurd a 21. században” az ukrajnai háború. Antonio Guterres erről azután beszélt, hogy ellátogatott Borodjankába, Kijev külvárosába, ahol több civil holttestén kínzás jeleit találták, miután az orosz csapatok kivonultak a területről még a hónap elején.

Antonio Guterres Borodjankába 2022. április 28-án
Antonio Guterres Borodjankába 2022. április 28-án

„Elképzelem a saját családomat a házak egyikébe, amit leromboltak és korom fekete. Látom az unokáimat, amint pánikba esve menekülnek. A háború abszurditás a 21. században. A háború gonosz. Egy háború teljesen elfogadhatatlan a 21. században” – mondta Guterres csütörtökön.

Az orosz erők visszavonulása után egyes városokban, mint például Borodjanka és Bucsa, brutális gyilkosságok és kínzások megrázó bizonyítékait tárták fel. Tömegsírokat, civilek válogatás nélküli gyilkolását. Mindezek miatt több ország, valamint az ENSZ és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is jelezte, vizsgálatot indítanak, hogy kiderítsék, elkövettek-e háborús bűnöket.

„Teljes mértékben támogatom az ICC-t, és arra kérem az Orosz Föderációt, hogy fogadja el az ICC-t, működjön vele együtt. De amikor háborús bűnökről beszélünk, nem felejthetjük el, hogy a legrosszabb bűncselekmény az maga a háború” - tette hozzá Guterres.

Annak ellenére, hogy elsöprő bizonyítékok állnak rendelkezésre, Oroszország tagadja, hogy civileket vett volna célba a február 24-e óta tartó háborúban.

13:00 2022.04.28.

A rossz higiéniai állapotok miatt járványok törhetnek ki Mariupolban

Az ostromlott dél-ukrajnai kikötőváros vezetése arról számolt be csütörtökön, hogy a higiéniai helyzet romlása halálos veszélyt jelent a helyben maradt lakosokra.

Mint a Telegramon figyelmeztettek: „halálos járványok törhetnek ki a városban a központi víz- és csatornaszolgáltatás hiánya, a romok alatt lévő holttestek ezreinek oszlása, az ivóvíz és élelmiszer katasztrofális szűkössége miatt”.

A háború előtt még 450 ezres lakosságú, mára szinte teljesen porig rombolt Mariupolban még mindig mintegy 100 ezer ember tartózkodik, akik a fennálló állapotok miatt nagy veszélyben vannak, felütheti a fejét a kolera- és a vérhasjárvány is – mutattak rá.

Vadim Bojcsenko polgármester kijelentette, hogy „a megszállók nem képesek élelmiszerrel, vízzel és gyógyszerekkel ellátni a megmaradt lakosságot, vagy egyszerűen nem érdekli őket a dolog”.

„Mariupolban jelenleg középkori életkörülmények uralkodnak” – közölte, hozzátéve, hogy azonnali és teljes evakuációra lenne szükség. (AP)

Mariupolért tüntetnek Kijevben 2022. április 27-én
Mariupolért tüntetnek Kijevben 2022. április 27-én

12:55 2022.04.28.

London kitart amellett, hogy egész Ukrajnát meg kell tisztítani Oroszországtól

Nagy-Britannia visszautasította, hogy túlzásba esett volna Oroszországgal kapcsolatban, amikor Liz Truss brit külügyminiszter kijelentette, hogy „egész Ukrajnát” fel kell szabadítani, a Krímet is beleértve.

Ben Wallace védelmi miniszter szerint Truss kijelentése megfelel a Nyugat régóta fennálló álláspontjával, a Krím-félsziget 2014-es elfoglalása óta.

„Folyamatosan azt mondtuk, hogy Oroszországnak el kellene hagynia Ukrajna szuverén területét, ebben nincs változás” - mondta Wallace a Sky Newsnak.

Amikor arról kérdezték, hogy Nagy-Britannia adna-e katonai támogatást Ukrajnának a félsziget visszafoglaláshoz, azt mondta: „Hosszú még az út, amíg Ukrajna benyomul a Krím-félszigetre”.

„Azt hiszem, amit biztosan mondhatunk, az az, hogy támogatjuk Ukrajna szuverenitását. Mindig is ezt tettük. Ebbe természetesen a Krím-félszigetet is beleértve.

„De tudják, először is küldjük ki Oroszországot onnan, ahol most tartanak az inváziós terveikben” – tette hozzá Wallace.

Truss szerda késő este Londonban, diplomatáknak és üzletembereknek tartott beszédében azt mondta, hogy Nagy-Britannia „megduplázza” katonai támogatását.

„Még nagyobb és még gyorsabb lépéseket teszünk azért, hogy kiszorítsuk Oroszországot egész Ukrajnából” – mondta a brit külügyminiszter, arra sürgetve a nyugati szövetségeseket, hogy növeljék a katonai eszközök, például tankok és repülőgépek gyártását, hogy segítsenek Kijevnek.

11:28 2022.04.28.

Egyre erősebben támadják az oroszok Mariupol védőit

Az orosz hadsereg egyre intenzívebben támadja a mariupoli acélgyárat, amely a város utolsó területe, ami még az ukránok kezében van – közölte az AP hírügynökség műholdfelvételek elemzése alapján.

A Planet Labs szerdán készült felvételei azt mutatják, hogy a koncentrált támadások jelentősen megrongálták az Azovstal acélmű központi létesítményét.

Becslések szerint ezer civil és körülbelül kétezer ukrán harcos húzódott meg az acélmű területén, amely egy hatalmas komplexum a szovjet időkből, ahol a légicsapásoknak ellenálló földalatti létesítmények is vannak.

Mariupol, az Azovi-tenger egyik stratégiai kikötővárosa, döntő fontosságú az oroszok számára.

Az új műholdfelvételek azután kerültek nyilvánosságra, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkár Oroszország után Ukrajnába látogatott, ahol Zelenszkij elnökkel találkozik. A megbeszélésen beszámol moszkvai tárgyalásai eredményéről az ostromlott mariupoli területről kivezető, biztonsági folyosóval kapcsolatban.

Temető Mariupolban 2022. április 26-án
Temető Mariupolban 2022. április 26-án

Továbbiak betöltése

XS
SM
MD
LG