Németországban csaknem kétezer, az ukrajnai háborúval kapcsolatos bűncselekményt regisztráltak
A német rendőrség több mint 1700 olyan bűncselekményt regisztrált az elmúlt hónapokban, amely összefüggésben volt az ukrajnai háborúval, számos eljárás indult például vagyoni károkozás és személy elleni erőszak miatt.
A Mediendienst Integration szervezet friss tájékoztatása szerint a szóban forgó bűncselekmények célpontjai a legtöbb esetben orosz vagy ukrán származású emberek voltak.
Több mint 160 személy ellen követtek el erőszakot a hivatalos statisztikák szerint, 170 esetben pedig az Ukrajna elleni háború támogatásának kifejezésére szolgáló, Németországban betiltott „Z” szimbólum használata miatt indítottak eljárást.
Németországba jelentős számú bevándorló érkezett az elmúlt évtizedekben az egykori Szovjetunió utódállamaiból. A háború februári kitörése óta 400 ezer ukrán keresett menedéket az országban. (AP)
Az ENSZ-főtitkár „abszurdnak” nevezte, hogy a 21. században háború van Ukrajnában
Az ENSZ-főtitkár azt mondta: „abszurd a 21. században” az ukrajnai háború. Antonio Guterres erről azután beszélt, hogy ellátogatott Borodjankába, Kijev külvárosába, ahol több civil holttestén kínzás jeleit találták, miután az orosz csapatok kivonultak a területről még a hónap elején.
„Elképzelem a saját családomat a házak egyikébe, amit leromboltak és korom fekete. Látom az unokáimat, amint pánikba esve menekülnek. A háború abszurditás a 21. században. A háború gonosz. Egy háború teljesen elfogadhatatlan a 21. században” – mondta Guterres csütörtökön.
Az orosz erők visszavonulása után egyes városokban, mint például Borodjanka és Bucsa, brutális gyilkosságok és kínzások megrázó bizonyítékait tárták fel. Tömegsírokat, civilek válogatás nélküli gyilkolását. Mindezek miatt több ország, valamint az ENSZ és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is jelezte, vizsgálatot indítanak, hogy kiderítsék, elkövettek-e háborús bűnöket.
„Teljes mértékben támogatom az ICC-t, és arra kérem az Orosz Föderációt, hogy fogadja el az ICC-t, működjön vele együtt. De amikor háborús bűnökről beszélünk, nem felejthetjük el, hogy a legrosszabb bűncselekmény az maga a háború” - tette hozzá Guterres.
Annak ellenére, hogy elsöprő bizonyítékok állnak rendelkezésre, Oroszország tagadja, hogy civileket vett volna célba a február 24-e óta tartó háborúban.
A rossz higiéniai állapotok miatt járványok törhetnek ki Mariupolban
Az ostromlott dél-ukrajnai kikötőváros vezetése arról számolt be csütörtökön, hogy a higiéniai helyzet romlása halálos veszélyt jelent a helyben maradt lakosokra.
Mint a Telegramon figyelmeztettek: „halálos járványok törhetnek ki a városban a központi víz- és csatornaszolgáltatás hiánya, a romok alatt lévő holttestek ezreinek oszlása, az ivóvíz és élelmiszer katasztrofális szűkössége miatt”.
A háború előtt még 450 ezres lakosságú, mára szinte teljesen porig rombolt Mariupolban még mindig mintegy 100 ezer ember tartózkodik, akik a fennálló állapotok miatt nagy veszélyben vannak, felütheti a fejét a kolera- és a vérhasjárvány is – mutattak rá.
Vadim Bojcsenko polgármester kijelentette, hogy „a megszállók nem képesek élelmiszerrel, vízzel és gyógyszerekkel ellátni a megmaradt lakosságot, vagy egyszerűen nem érdekli őket a dolog”.
„Mariupolban jelenleg középkori életkörülmények uralkodnak” – közölte, hozzátéve, hogy azonnali és teljes evakuációra lenne szükség. (AP)