Financial Times: Az OMV rubelszámlát készül nyitni az orosz gáz kifizetéséhez
Az osztrák OMV energiacsoport, az orosz gáz egyik legnagyobb importőre rubelszámlát készül nyitni a Gazprombank svájci fiókjában – közölte a Financial Times (FT) gazdasági napilap csütörtökön, az előkészületeket ismerő forrásaira hivatkozva.
A Gazprom orosz állami energiaipari óriáscég szerdán közölte Lengyelországgal és Bulgáriával, hogy leállítja a gázszállítást, mert nem teljesítették Moszkva követelését, a rubelben fizetést.
Az osztrák kormány szerdán azt közölte, hogy továbbra sincs korlátozva az országba érkező orosz földgáz mennyisége, és nincs jele annak, hogy ez megváltozna, miközben alternatív forrásokat is próbálnak keresni.
Az OMV szóvivője a Reutersnek azt mondta, a Moszkva elleni szankcióknak megfelelő megoldáson dolgoznak, de azt nem részletezte, hogy ez olyan bankszámlák használatát is jelenti-e, amelyről a FT beszámolt.
Egyre erősebben támadják az oroszok Mariupol védőit
Az orosz hadsereg egyre intenzívebben támadja a mariupoli acélgyárat, amely a város utolsó területe, ami még az ukránok kezében van – közölte az AP hírügynökség műholdfelvételek elemzése alapján.
A Planet Labs szerdán készült felvételei azt mutatják, hogy a koncentrált támadások jelentősen megrongálták az Azovstal acélmű központi létesítményét.
Becslések szerint ezer civil és körülbelül kétezer ukrán harcos húzódott meg az acélmű területén, amely egy hatalmas komplexum a szovjet időkből, ahol a légicsapásoknak ellenálló földalatti létesítmények is vannak.
Mariupol, az Azovi-tenger egyik stratégiai kikötővárosa, döntő fontosságú az oroszok számára.
Az új műholdfelvételek azután kerültek nyilvánosságra, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkár Oroszország után Ukrajnába látogatott, ahol Zelenszkij elnökkel találkozik. A megbeszélésen beszámol moszkvai tárgyalásai eredményéről az ostromlott mariupoli területről kivezető, biztonsági folyosóval kapcsolatban.
London kitart amellett, hogy egész Ukrajnát meg kell tisztítani Oroszországtól
Nagy-Britannia visszautasította, hogy túlzásba esett volna Oroszországgal kapcsolatban, amikor Liz Truss brit külügyminiszter kijelentette, hogy „egész Ukrajnát” fel kell szabadítani, a Krímet is beleértve.
Ben Wallace védelmi miniszter szerint Truss kijelentése megfelel a Nyugat régóta fennálló álláspontjával, a Krím-félsziget 2014-es elfoglalása óta.
„Folyamatosan azt mondtuk, hogy Oroszországnak el kellene hagynia Ukrajna szuverén területét, ebben nincs változás” - mondta Wallace a Sky Newsnak.
Amikor arról kérdezték, hogy Nagy-Britannia adna-e katonai támogatást Ukrajnának a félsziget visszafoglaláshoz, azt mondta: „Hosszú még az út, amíg Ukrajna benyomul a Krím-félszigetre”.
„Azt hiszem, amit biztosan mondhatunk, az az, hogy támogatjuk Ukrajna szuverenitását. Mindig is ezt tettük. Ebbe természetesen a Krím-félszigetet is beleértve.
„De tudják, először is küldjük ki Oroszországot onnan, ahol most tartanak az inváziós terveikben” – tette hozzá Wallace.
Truss szerda késő este Londonban, diplomatáknak és üzletembereknek tartott beszédében azt mondta, hogy Nagy-Britannia „megduplázza” katonai támogatását.
„Még nagyobb és még gyorsabb lépéseket teszünk azért, hogy kiszorítsuk Oroszországot egész Ukrajnából” – mondta a brit külügyminiszter, arra sürgetve a nyugati szövetségeseket, hogy növeljék a katonai eszközök, például tankok és repülőgépek gyártását, hogy segítsenek Kijevnek.
A rossz higiéniai állapotok miatt járványok törhetnek ki Mariupolban
Az ostromlott dél-ukrajnai kikötőváros vezetése arról számolt be csütörtökön, hogy a higiéniai helyzet romlása halálos veszélyt jelent a helyben maradt lakosokra.
Mint a Telegramon figyelmeztettek: „halálos járványok törhetnek ki a városban a központi víz- és csatornaszolgáltatás hiánya, a romok alatt lévő holttestek ezreinek oszlása, az ivóvíz és élelmiszer katasztrofális szűkössége miatt”.
A háború előtt még 450 ezres lakosságú, mára szinte teljesen porig rombolt Mariupolban még mindig mintegy 100 ezer ember tartózkodik, akik a fennálló állapotok miatt nagy veszélyben vannak, felütheti a fejét a kolera- és a vérhasjárvány is – mutattak rá.
Vadim Bojcsenko polgármester kijelentette, hogy „a megszállók nem képesek élelmiszerrel, vízzel és gyógyszerekkel ellátni a megmaradt lakosságot, vagy egyszerűen nem érdekli őket a dolog”.
„Mariupolban jelenleg középkori életkörülmények uralkodnak” – közölte, hozzátéve, hogy azonnali és teljes evakuációra lenne szükség. (AP)