„Zuzana, bombáznak minket, sok katona és civil halt meg”
A szlovák elnök, Zuzana Čaputová írta ezt a közösségi oldalára beszámolva arról, hogy felhívta őt az ukrán elnök és Volodimir Zelenszkijnek ezek voltak az első szavai. Mint a szlovák elnök írta, Ukrajna támogatását kért, különösen Oroszország elleni kemény szankciók formájában, valamint anyagi segítséget a válsághelyzetben.
A szlovák elnök biztosította ukrán kollégáját, hogy számíthat Szlovákiára, segítséget nyújt Ukrajnának, hogy átvészeljék a legkeményebb helyzetet, amiben az ország találhatja magát.
Újabb reakciók az Ukrajna elleni támadásra
OLAF SCHOLZ NÉMET KANCELLÁR
„Putyin szenvedést és pusztítást hoz a közvetlen szomszédjába, megsérti Ukrajna szuverenitását és határait (…) Számtalan ártatlan ember életét veszélybe sodorja Ukrajnában – egy orosz testvérnép tagjait. Végezetül pedig veszélyezteti a kontinensünk békerendjét. Minderre nincs mentség. Ez Putyin háborúja.”
JAÍR LAPID IZRAELI KÜLÜGYMINISZTER
„Oroszország Ukrajna elleni támadása a nemzetközi rend súlyos megsértése. Izrael elítéli a támadást.”
ANTONIO COSTA PORTUGÁL KORMÁNYFŐ
„A válságra diplomáciai megoldást kellene találni (…) A NATO nem fog beavatkozni vagy fellépni Ukrajnában. Szívesen látjuk azokat az ukrán állampolgárokat, akiknek rokonaik, barátaik, ismerőseik vannak Portugáliában.”
MIHAIL HODORKOVSZKIJ VOLT OROSZ OLAJMÁGNÁS
„Putyin és köre kezdte a háborút a hatalmuk megőrzése, nem pedig az orosz nép érdekében. A támadó háború megindítása, a fegyveres erők személyes célokra való felhasználása jelzi, hogy egy, Putyin vezette junta ragadta magához a hatalmat Oroszországban.”
Magyarországnak ebből a háborús konfliktusból ki kell maradnia – mondta videóüzenetében a miniszterelnök.
Orbán Viktor arról beszélt, hogy miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, összeült a nemzetbiztonsági operatív törzs. Mint mondta, Magyarország az európai uniós és NATO-szövetségeseivel együtt elítéli Oroszország katonai fellépését.
Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarországnak ebből a háborús konfliktusból ki kell maradnia. A kormány számára – mint fogalmazott – a legfontosabb a magyar emberek biztonsága, ezért szó sem lehet arról, hogy Magyarország akár katonákat, akár katonai eszközöket telepítsen Ukrajnába. Hozzátette, hogy humanitárius segítséget természetesen nyújt majd a magyar állam.
A kormányfő szerint arra kell számítani, hogy a katonai támadást követően a Magyarországra érkező, feltehetően menekültstátuszért folyamodó ukrán állampolgárok száma megnő. Mint mondta, felkészültek az ellátásukra, képesek lesznek gyorsan és hatékonyan szembenézni ezzel a kihívással. A teljes cikket itt olvashatja.