Légtérháború – Egyre több országból szorulnak ki az orosz gépek
Több uniós ország, köztük Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Bulgária már korábban lezárta légterét az orosz repülőgépek előtt. Vasárnap a korlátozásokhoz csatlakozott Németország, Románia, Finnország, Ausztria, Dánia, Írország, Izland valamint Svédország, és Észtország is erre készül.
Oroszország szombaton válaszul kitiltotta légteréből a lengyel, a bolgár, és a cseh légitársaságokat. Az oroszok korábban a brit légitársaságokat tiltották ki az orosz légtérből válaszul arra, hogy Nagy-Britannia csütörtökön lezárta légterét az Aeroflot járatai előtt.
Moldova szintén már csütörtökön, az ukrajnai hadműveletek első napján lezárta légterét.
Drámai felvételen, ahogy egy fegyvertelen civil megpróbálja feltartóztatni az orosz tankokat
Kijev: az elővárosokban heves harcok, a belvárosban viszonylagos nyugalom
A vasárnapra virradó éjszaka nyugodtabban telt Kijevben az előző kettőnél. Mikola Povoroznik polgármester-helyettese elmondta, hogy volt néhány összetűzés a fővárosba beszivárgott orosz szabotőrcsoportokkal, de kora reggelre a városban nyugalom volt, az ukrán erők ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet.
Elmondása szerint több orosz szabotőrcsoport még az Ukrajna elleni orosz invázió csütörtöki kezdete előtt beszivárgott a fővárosba, és most az ukrán erők védelmi vonalát megkerülve próbálnak a fővárost védő csapatok hátába kerülni.
Délelőtt Kijev belvárosában ismét hallatszottak robbanások. A tisztségviselő azt reméli, hogy hétfő reggelig sikerül megtisztítani a fővárost a betolakodóktól, így feloldhatják a kijárási tilalmat, és az emberek elmehetnek az üzletekbe élelmiszereket vásárolni maguknak.
Kijev elővárosaiban az éjjel is folytatódtak a heves harcok. A néhány kilométerre délnyugatra fekvő Vaszilkiv településen eltaláltak egy olajfinomítót. Még nem tudták elkezdeni a tűzoltást a rakétával eltalált olajfinomítóban, mert a településen lévő légi bázis fölötti ellenőrzésért még mindig súlyos harcok dúlnak.
Az ukránok szerint az orosz csapatoknak eddig még egy repteret sem sikerült elfoglalniuk a megyében, sem a Boriszpili nemzetközi repülőteret, sem az Antonov gépgyár hosztomeli légi bázisát. Pedig ez vélhetően fontos lenne az oroszoknak, megfigyelők szerint azért, hogy deszantosokat szállíthassanak Kijevbe.
Zelenszkij kész tárgyalni, de nem Belaruszban
Miközben az orosz küldöttség állítólag az ukrán elnökre vár Minszkben, Volodimir Zelenszkij megismételte, hogy nem hajlandó Belaruszban tárgyalni.
„Varsó, Pozsony, Budapest, Isztambul, Baku. Mindegyiket javasoltuk. Bármely más város megfelelne nekünk, amíg nem lőnek ránk rakétákat a területükről" – mondta Zelenszkij egy online videófelvételen.
Hozzátette, ha nem indultak volna Belorusz területéről is támadó akciók Ukrajna ellen, akkor a fővárost, Minszket is elfogadta volna a tárgyalások helyszínéül. Oroszország pénteken közölte először, hogy tárgyalna akar az ukránokkal, de csak Belruszban hajlandó erre, noha az Ukrajna északi része elleni invázió és a Kijev elleni offenzíva onnan indult.