Paralimpia – Egy ukrán biatlonista kiszáll a versenyből, miután apját elfogták az oroszok
Anasztaszija Laletina ukrán biatlonista kénytelen volt kiszállni a pekingi téli paralimpia középtávú ülő alpesi síelés versenyszámból, miután édesapját elfogták az orosz erők – közölte az ukrán paralimpiai bizottság szóvivője a Reuters hírügynökséggel.
Laletina apja az ukrán hadsereg katonája.
A 19 éves paralimpikon még Kínában van, a sífutó- és biatlonversenyek helyszínén, és a játékok végén az ukrán csapat többi tagjával Lengyelországba repül – mondta a szóvivő.
A részvétel körüli kezdeti bizonytalanság ellenére Ukrajna szerdán folytatta az érmek gyűjtését a paralimpiai téli játékokon, sportolói ezüst- és bronzérmet szereztek sífutásban. Az éremtáblázaton a harmadik helyen állnak a házigazda Kína és Kanada mögött.
A britek szerint Oroszország nem jutott előrébb Kijevben
Brit védelmi tisztviselők szerint a főváros, Kijev elleni orosz támadás nem tudott előrébb jutni, de több ukrán várost továbbra is intenzíven bombáznak az oroszok.
A brit védelmi minisztérium szerdán kiadott jelentésében az szerepel, hogy „a harcok Kijevtől északnyugatra továbbra is zajlanak, amelyekben az orosz erők nem tudtak jelentős áttörést elérni”.
A közlemény szerint Harkiv, Csernyihiv, Szumi és Mariupol városait továbbra is orosz erők veszik körbe, és intenzíven bombázzák őket.
A minisztérium szerint Ukrajna légvédelme feltartóztatja az orosz repülőket, „valószínűleg megakadályozva azt, hogy az oroszok ellenőrzésük alá vonják a légteret”.
Egy nap alatt több mint 4200 menekült érkezett a budapesti pályaudvarokra
A BRFK adatai szerint 4283 menekült, köztük 1308 gyermek érkezett Budapestre vonattal. A legtöbben információt kértek, illetve egyénileg utaztak tovább, vagy rokonokhoz mentek.
Fővárosi és vidéki szálláshelyeken 181 ember, köztük 99 gyermek elhelyezését és odaszállítását az együttműködő hatóságok oldották meg.
Kína segélycsomagot küld Ukrajnába, de ellenzi a szankciókat
Kína közölte, hogy 5 millió jüan (275 millió forint) értékben küld Ukrajnába élelmiszert és alapvető napi szükségletekhez használatos termékeket, ugyanakkor továbbra is ellenzi a szankciókat Oroszország ellen, Ukrajna inváziója miatt.
Zhao Lijian, a külügyminisztérium szóvivője azt mondta újságíróknak, hogy a segélycsomag első tételét szerdán elküldték az Ukrán Vöröskeresztnek, a továbbiakat pedig „a lehető leghamarabb” küldik.
Kína nagyrészt Oroszországot támogatta a konfliktusban, Zhao pedig megismételte, hogy Peking ellenzi a Moszkva elleni fájdalmas gazdasági szankciókat.
A kínai külügyi szóvivő azt mondta újságíróknak, hogy „az újabb és újabb szankciók soha nem fognak békét és biztonságot hozni, csak komoly nehézségeket okoznak az érintett országok gazdaságának és az ott élőknek".
Hozzátette: Kína és Oroszország „továbbra is folytatja a megszokott kereskedelmi együttműködését, beleértve az olaj- és gázkereskedelmet is, a kölcsönös tisztelet, az egyenlőség és a kölcsönös előnyök szellemében”.
Kína az Egyesült Államokat próbálta hibáztatni a konfliktus kirobbantásáért, arra hivatkozva, hogy Washington nem vette kellőképpen figyelembe Oroszország „jogos” biztonsági aggályait a NATO-bővítéssel szemben.