Márciustól felfüggesztette oroszországi és ukrajnai exportját a japán Suzuki Motor Corp.
A Suzuki magyarországi üzletága a honlapján elérhető adatok alapján 2020-ban 119.098 autót értékesített, ebből 101.672 járművet külföldön. Oroszország és Ukrajna az éves export nagyjából tizedét adja – írja a Reuters.
A Magyar Suzuki esztergomi gyárában továbbra is két műszakban zajlik a termelés, és dolgoznak azon, hogy az érintett megrendeléseket átforgassák más piacokra, hogy tarthassák az adott időszakra tervezett gyártási volument.
„Cégünknek nincs közvetlen Tier 1 beszállítója az érintett területeken” – mondta a Reutersnek Bonnar-Csonka Zsuzsanna szóvivő Oroszországra és Ukrajnára utalva. „Azonban folyamatosan figyelemmel kísérjük a teljes ellátási láncot”. Hozzátette, továbbra is a globális chiphiány jelenti a legnagyobb akadályt.
A szóvivő arról is beszélt, hogy az energiaköltségek emelkedése és az euróval szemben idén mintegy 3 százalékkal gyengülő forint hatással van a működésre.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy optimalizáljuk gyártási költségeinket. Egy bizonyos pont után azonban ezeknek a többletköltségeknek egy részét az új autók árában kell tükröznünk” – mondta Bonnar-Csonka Zsuzsanna.
NAÜ: A csernobili áramszünetnek „nincs kritikus hatása a biztonságra”
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szerint „nincs kritikus hatása a biztonságra” Ukrajnában a leállított csernobili atomerőműben jelenleg is tartó áramszünetnek.
A bécsi székhelyű ENSZ-szervezet szerdán közölte, hogy Ukrajna értesítette az áramkimaradásról, és hogy a fejlemények sértik a „folyamatos áramellátás biztosításának alapvető biztonsági pillérét”. A NAÜ a Twitteren azonban azt írta, hogy „nem lát kritikus hatást a biztonságra ebben az ügyben”.
A NAÜ közölte, hogy a kiégett nukleáris fűtőelemekből „áram nélkül is lehetséges a hatékony hőeltávolítás” a létesítményben.
Tömegsírba temetnek Mariupolban, többségük civil áldozat
Az oroszok által ostromlott dél-ukrajnai kikötőváros hatóságai úgy döntöttek, hogy tömegsírba temetik a halottakat.
A város folyamatos bombázása közben az önkormányzati tisztviselők várták az alkalmat, hogy engedélyezzék az egyéni temetések folytatását. Miután azonban a hullaházak zsúfolásig megteltek, és sok holttestet nem gyűjtöttek össze a városban, úgy döntöttek, lépniük kell valamit.
A város központjában, az egyik régi temetőben egy 25 méter hosszú, mély árkot ástak. A szociális munkások szerdán 30 szőnyegbe vagy zacskóba csomagolt holttestet hoztak, kedden pedig 40-et.
A halottak között túlnyomórészt a bombázások civil áldozatai vannak, valamint néhány katona. Az önkormányzat szociális szolgálatának munkatársai néhány olyan ember holttestét is odavitték, akik betegségben, vagy természetes okok miatt haltak meg.
Gyászolók nem lehettek jelen, egyetlen család sem búcsúzhatott el rokonától.
Többórás sorok a román-magyar közúti határátkelők román oldalán
A román határrendészet honlapján elérhető online figyelőrendszer (politiadefrontiera.ro/ro/traficonline) a kamion-, és a személyforgalomban többórás várakozást jelez a forgalmasabb határátkelőhelyeken.
- A Pete-Csengersima határátkelőhelyen hat sávon léptetik ki a személygépkocsikat, két és fél óra a várakozási idő.
- A Csanálos-Vállaj határátkelőhelyen négy sávon folyik a személygépkocsik kiléptetése, egy óra a várakozás.
- Az Érmihályfalva-Nyírábrány határátkelőhelyen három sávon egy óra a várakozás.
- A Bors II.-Nagykereki autópálya-határátkelőhelyen négy sávon másfél óra.
- A Bors-Ártánd határátkelőhelyen öt sávon két óra.
- A Nagylak II.-Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen három sávon két óra a várakozás.
- A Nagylak-Nagylak országúti átkelőhelyen negyven percet kell várakozni.
A román határrendészet nagyváradi területi felügyelősége kedd esti közleménye szerint a várakozás oka, hogy a magyar hatóságok kedd délutántól változtattak az ukrán állampolgárok beléptetési feltételein. Azokat, akik nem rendelkeznek biometrikus útlevéllel, részletes és időigényes további ellenőrzésnek vetik alá.
Az MTI idézi a Digi24 hírtelevízió nagylaki tudósítását, amely szerint a határátkelőhelyen külön sávot alakítottak ki az ukrajnai menekülteknek, ennek ellenére a teljes határforgalom torlódik. A háború kezdetétől szerda hajnalig 319.969 ukrán állampolgár lépett be Romániába, és 234.369 el is hagyta az országot. Többségük Magyarország felé.