Elfogadhatatlan az Európai Unió tagállamainak egyoldalú kereskedelmet érintő fellépése – mondta az Európai Bizottság szóvivője vasárnap, miután Lengyelország és Magyarország bejelentette, hogy betiltják az Ukrajnából származó gabona- és egyéb élelmiszerimportot helyi mezőgazdasági ágazataik védelme érdekében. Pénteken Szlovákia is hasonló bejelentést tett, Pozsony az ukrán gabonában jelenlévő egészségkárosító hatású szerekkel indokolta a döntést.
„Tudunk Lengyelország és Magyarország bejelentéseiről a gabona és más mezőgazdasági termékek Ukrajnából történő behozatalának tilalmával kapcsolatban” – idézett a Reuters hírportál az Európai Bizottság szóvivőjének leveléből, amely hangsúlyozza, hogy a kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért az egyoldalú fellépések nem fogadhatók el.
A közlemény kulcsfontosságúnak nevezi, hogy ilyen kihívásokkal teli időkben összehangolják az uniós tagállamok a fontos döntéseket.
A Szabad Európa is foglalkozott azzal a helyzettel, hogy miután a fekete-tengeri orosz blokád és a parti vizek elaknásítása miatt az ukrajnai gabonatermés nem jut el korábbi piacára, a fejlődő országokba, a közép-európai piacot árasztotta el. Magyarországra is nagyon sok ukrán búza és kukorica érkezett az elmúlt egy évben, olcsósága és mennyisége lenyomta a hazai felvásárlási árakat.
Ehhez kapcsolódóan: Ukrán gabona Magyarországon: a szolidaritásnak is van határa
A Reuters az egyik ukrán állami hírügynökségre hivatkozva azt írja, hogy az ukrán és a lengyel szakminiszter hétfőn egyeztet a kérdésben. A tudósítás emlékeztet arra, hogy Lengyelország és Magyarország hosszan tartó konfliktusba keveredett Brüsszellel olyan kérdésekben, mint a bírói függetlenség, a médiaszabadság és az LMBT-jogok, és a jogállamiság miatti aggodalmak következtében mindkét ország esetében unós forrásokat tartott vissza Brüsszel.
Mint arról beszámoltunk, Nagy István agrárminiszter szombaton jelentette be, hogy a magyar kormány Lengyelországhoz hasonlóan átmenetileg megtiltja az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát az országba miután a magyar gazdák védelmében. Nagy István szerint az elmúlt években megszokott 40-60 ezer tonna helyett a szolidaritási folyosók megnyitása óta mintegy 2,5 millió tonnányi gabona és olajos mag áramlott be, ami szinte teljes egészében itt is ragadt.
Mikola Szolszkij ukrán mezőgazdasági miniszter vasárnap online megbeszélést folytatott a magyar agrárminiszterrel és elfogadhatatlannak nevezte az egyoldalú döntést. Abban állapodtak meg, hogy hamarosan újra beszélnek.