A szibériai regionális bíróság betiltotta a Fálun Gong néven ismert kínai spirituális mozgalmat, amelyet a Kínai Kommunista Párt az 1990-es évek óta próbál felszámolni. Az orosz hatóságok időnként szélsőséges szervezetnek minősítenek kisebb vallási csoportokat.
A noviszibirszki fellebbviteli bíróság ítélete csak egyike annak a több közelmúltbeli döntésnek, amelyekkel nemcsak a Fálun Gongot, de más vallási és spirituális szervezeteket is sújtottak a szélsőségességekről szóló szigorú orosz törvények alapján.
Júliusban a Novoszibirszktől keletre fekvő Hakászia Köztársaság Legfelsőbb Bírósága elutasította a helyi ügyészek beadványát, hogy minősítsék szélsőséges szervezetnek a kínai mozgalmat, ami gyakorlatilag a Fálun Gong betiltását jelentette volna.
Kedden viszont a novoszibirszki fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezte a helyi bírák döntését.
Fogság és bírság a mozgalom tagjainak
A Fálun Gong egyik képviselője, Okszana Scsjotkina azt mondta a Szabad Európa helyi szolgálatának, hogy korábban megbírságolták a mozgalom egyik tagját, egy másikat pedig három napra börtönbe zártak, mert a Fálun Gong tanairól szóló könyvet terjesztettek.
Szavai szerint az ügyészek erre a két esetre hivatkozva kérték, hogy minősítsék szélsőségesnek a szervezetet.
„Ezt koholt vádnak tartjuk és természetesen megfellebbezzük az ítéletet, amely nem befolyásolja más oroszországi szervezeteink tevékenységét” – mondta.
Nem világos, hogy milyen jogi következményei lehetnek a szibériai bíróság döntésének a régión kívül.
Törvény teszi lehetővé a kisebb vallások üldözését
A 2016-ban elfogadott, úgynevezett Jarovaja-törvény nyomán az orosz hatóságok intenzívebben nyomoznak és indítanak bírósági pereket egyes kisebb vallási csoportok ellen.
Különösen keményen lépnek fel a Jehova tanúi nevű felekezet ellen, amelyet 2017-ben szélsőséges csoporttá nyilvánítottak. Azóta több tucat tagot tartóztattak le és állítottak bíróság elé.
Az 1990-es évek elején alapított Fálun Gong a meditációt, a hagyományos kínai tornával és erkölcsi tanításokkal ötvöző spirituális tanként határozza meg önmagát.
A csoportot több egykori tagja rideg, szektaszerű hitrendszernek nevezte, a kínai hatóságok pedig agresszíven üldözik.
A csoport székhelye jelenleg New York állam egyik városában található.