Április 1-jéig be kell oltani Angliában az egészségügyben dolgozókat Covid–19 ellen – mondta Sajid Javid egészségügyi miniszter kedden. Ez kötelező feltétele lesz a foglalkoztatásnak az Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) frontvonalában dolgozók számára.
A lépés azt jelenti, hogy Anglia követi mások mellett például Franciaországot, Olaszországot, Belgiumot, Magyarországot és több amerikai szövetségi államot, amikor elrendeli az egészségügyi dolgozók oltását.
„Mindenkit, aki az NHS-ben és a szociális ellátásban dolgozik, be kell oltani. Meg kell előznünk a megelőzhető károkat, meg kell védenünk a betegeket az NHS-ben, meg kell védenünk az NHS-ben dolgozó kollégákat, és természetesen magát az NHS-t is” – mondta Sajid Javid a parlamentben.
„A feltétel betartatását április 1-jén kívánjuk megkezdeni.”
Javid elmondta, hogy a kötelező védőoltások alól mentesülnek azok, akik egészségügyi okokból nem kaphatják meg, illetve azok, akik nem állnak kapcsolatban személyesen a betegekkel.
A lépést egy hasonló, csütörtökön életbe lépő döntés előzte meg, amely kötelezővé teszi a Covid–19 elleni védőoltást a szociális otthonokban dolgozóknak.
Javid elmondta, hogy az egészségügyi dolgozókkal folytatott konzultáción fontolóra vették az influenza elleni védőoltások kötelezővé tételét is. A mostani helyzetben nem vezetik be, de a lehetőség nyitva marad – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: TASZ: Az oltatlanságot választó egészségügyiseknek is járna a végkielégítésMagyarországon is kötelező
Magyarországon az egészségügyi dolgozóknak először szeptember elsejéig, majd a határidő kitolásával szeptember 15-ig volt kötelező beoltatniuk magukat Covid–19 ellen.
Egészen pontosan végül akkor vesztik el a munkájukat az érintettek, ha munkaadójuk felszólítása után 15 nappal sem oltatják be magukat. Emellett az iparág nem minden munkakörére vonatkozott, de a legtöbbre igen. Felmentést csak orvosi szakvélemény alapján lehetett kapni. A Magyar Orvosi Kamara támogatta a lépést.
Ehhez kapcsolódóan: Kötelező oltás: meddig enyém a saját testem?