Ruszlan, egy 41 éves volt értékesítési vezető, aki biztonsági okokból kérte vezetékneve elhallgatását, közvetlenül Oroszország februári, ukrajnai invázióját követően kezdte el tanulni a drónhadviselés fortélyait.
Ruszlan részmunkaidős tartalékosokból álló egysége a kijevi Hosztomel repülőtér közelében volt a háború első napján, amikor lerohanták az elit orosz ejtőernyősök. Miközben az ukrán erők igyekeztek felszámolni az orosz hídfőállást, Ruszlan egysége megtudta, hogy a 72. tüzér dandárnak segítségre van szüksége a célmeghatározáshoz.
Bár Ruszlan egységének nem voltak kiképzett drónkezelői, ő és bajtársai mégis bevetésre jelentkeztek.
„A csapat egyik tagjának volt egy drónja – emlékezett vissza. – Nyolc emberünk volt: egy repült, a többiek őt védték.”
Hét hónappal később Ruszlan a frontról visszatérve továbbképzésen van; a kijevi Kruk dróniskolában csiszolja képességeit. Mindez része annak a törekvésnek, hogy az ukrán katonai és civil szervezetek drónkezelők ezreit képezzék ki a létfontosságú katonai felderítő küldetések végrehajtására.
Egy viharos reggel Ruszlan más katonákkal együtt előadást hallgatott egy padon, és elmondta: még többet akar tanulni: „Soha nem volt időnk arra, hogy beleássuk magunkat a kopterek irányításába a fronton” – mondta.
„A legnagyobb probléma”
Bár az ukrán közösségi médiában rendszeresen jelennek meg crowdfundingkampányok, amelyek célja drónok vásárlása a hadsereg egységei számára, „a legnagyobb probléma a pilóták hiánya” – mondta Maksz, a Dronarium, egy másik kijevi drónkezelő iskola 45 éves oktatója, aki katonai személyzetet tanít be. Maksz biztonsági okokból nem kívánta megadni a vezetéknevét.
„Ukrajnában nagy a probléma a drónkezelőkkel – értett egyet vele Anton Frolov, a Kruk drónkezelő-iskola vezető oktatója. – Nincs elég tapasztalt pilótánk.”
Pedig nagy szükség van kezelőkre, mert ezek a gépek kiemelt szerepet játszhatnak az ellenséges állások és gyenge pontok felderítésében.
„Ha meghódítjuk az eget, megnyerjük a háborút” – mondta Frolov.
Még a kevésbé fejlett, kereskedelmi forgalomban kapható drónok is kulcsfontosságú eszköznek számítanak Samuel Bendett, az amerikai székhelyű Center for Naval Analyses kutató-elemzőjének közösségi médiában megjelent kommentárja szerint.
Drónok harca
Oroszország Ukrajnával vívott, immár nyolcadik hónapja tartó háborújában a drónok különböző szerepekre történő bevetése kiemelkedően fontos. Mindkét fél fejlett katonai drónokat vetett be, amelyek akár háromszáz kilométerre is képesek repülni, hogy hírszerzési információkat szerezzenek vagy halálos csapást mérjenek.
A civil drónokat azonban még gyakrabban használják, különösen az ukrán fél.
A csúcsminőségű katonai drónok árának töredékébe kerülő kereskedelmi modelleket, amelyeket légi fényképezésre készítettek, most az ellenséges tankok és utánpótlási raktárak felderítésére használják.
Your browser doesn’t support HTML5
Július elején az ukrán hadsereg a Digitális Átalakulás Minisztériumával együttműködve elindította a Drónhadsereg-kezdeményezést.
A program pénzt gyűjt katonai drónok beszerzésére, lehetővé teszi, hogy civilek adományozzanak drónt a katonai egységeknek, és civil dróniskolákkal együttműködve pilótatanfolyamokat tart a hadsereg számára.
Minden szakasznak egy drónpilóta
De még maguknál a drónoknál is értékesebbek a képzett drónkezelők, akiket arra tanítanak meg, hogy a legtöbbet hozzák ki a technológiából.
Amikor a háború elkezdődött, sok lelkes civil igyekezett drónpilótává válni. A képzetlen emberek azonban jelentős veszteségeket szenvedtek Maksz, a Dronarium oktatója szerint.
„Nagyon nagy veszteségeket szenvedtek el – mondta. – Polgári szemüvegen keresztül tekintettek a repülésre.”
Néhány esetben Oroszország azonosította, majd megcélozta az üzemeltetők pozícióit, kihasználva egy olyan drónbiztonsági funkciót, amelyet a bűnüldözés segítésére terveztek – emlékeztetett Mihajlo Fedorov digitális átalakulásért felelős ukrán miniszter.
A képzett kezelők iránti égető szükséglet irányítja Ukrajna ambiciózus drónkezelőképzési céljait.
„A következő két-három hónapban körülbelül kétezer kezelőt tervezünk kiképezni” – mondta Fedorov augusztusban a Forbes Ukrajnának.
A Kruk és a Dronarium dróniskola adományokat kap működéséhez, valamint némi pénzügyi segítséget a Digitális Átalakulás Minisztériumától.
A Kruk iskola április óta négyszáz kezelőt képzett ki – mondta Frolov a Szabad Európának. A Dronarium honlapja szerint 871 kezelőt képeztek ki a háború kezdete óta.
Olekszandr, a Dronarium vezető oktatója, aki kérte, hogy vezetéknevét ne közöljék, elmondta, hogy az iskola jelenleg havonta mintegy négyszáz kezelőt készít fel három ukrajnai helyszínen.
Hozzátette: szeretné, ha minden szakasznak lenne egy drónkezelője. Mivel az ukrán fegyveres erők háborús létszáma hétszázezer fő, e cél eléréséhez több ezer kiképzett pilótára lenne szükség.
Öt perc
A kijevi Kruk telephelyén a 25 éves Ilja Trohin oktató egy hideg szeptemberi reggelen kiképző őrmestert játszik egy csapat diák előtt.
„Húzd el onnan a fejed!” – kiabálja egy tanulónak, aki éppen egy drón kilövését gyakorolja a tenyeréből.
Percekkel korábban egy másik diák megvágta az ujját a drón pörgő rotorjával.
Trohin, aki a háború előtt a barátai snowboardos mutatványainak filmezésével tanulta meg a drónkezelést, azt mondta, hogy az érdeklődés szintje a legerősebb mutatója annak, hogy egy diák milyen jól teljesít majd az intézet ötnapos tanfolyamán.
„Nagyon fontos, hogy a kadét maga akarjon tanulni” – mondta a Szabad Európának, miközben a diákpárok a drónok indítását és leszállását gyakorolták.
Kruk és a Dronarium oktatói egyaránt elmondták, hogy különösen fontos, hogy a diákok megtanulják, hogyan kerüljék el, hogy drónjaik működtetése közben bemérjék a helyzetüket. A Dronariumban a diákok megtanulják, hogyan használjanak hatékonyan álcázó ponyvát, hogy elrejtsék pozíciójukat.
Az üzemeltetők azt is megtanulják, hogyan reagáljanak, ha az orosz elektronikai hadviselési egységek átveszik az irányítást a drónjaik felett. A Dronariumban dolgozó Olekszandr elmondta, hogy ez a helyzettől függ: a drón üzemeltetője mindaddig repülhet, amíg irányítja a drón mozgását, még akkor is, ha elveszíti valamilyen más funkcióját.
Kruk tantervében bombázási műveletek is szerepelnek az érdeklődő diákok számára. Kifejezetten a harcban használt, robbanóanyaggal megrakott bombák súlyának megfelelően kialakított gyakorlóbombákkal tanulnak.
Maguknak az oktatóknak a történetei tükrözik azt az ad hoc módot, ahogyan Ukrajna igyekszik minél több drónkezelőt kiképezni.
A Dronarium egyik, 28 éves oktatója korábban Harkiv közelében drónüzemeltető asszisztensként szolgált, bár gyakorlati tapasztalata nem volt a drónok vezetésében. Amikor a drónkezelő elhagyta a zászlóaljat, előléptették kezelővé, és a munkahelyén tanulta meg a szakmát.
A Dronarium kizárólag kereskedelmi modellekkel folytat oktatást. Olekszandr különösen hasznosnak nevezi a DJI Matrice 30T-t – ez egy tízezer dolláros modell –, amelyet jellemzően inkább mezőgazdasági vagy ipari célokra árulnak, nem orosz katonák felkutatására.
A drónokat nem használják anélkül, hogy egy kicsit ne alakítsanak rajtuk. Konkrétumot nem mond, Olekszandr megjegyzi: a drónokat azért módosítják, hogy megvédjék őket az orosz beavatkozástól.
Egy Akela hívójelű ukrán katona megerősítette, hogy rendkívül aktív a fronton az orosz drónellenes beavatkozás. Frolov szerint egy civil drón szokásos élettartama a harcban az aktív orosz elektronikai hadviselési intézkedések közepette mindössze öt perc.
Ukrajna azon törekvése, hogy több drónkezelőt képezzen ki, versenyfutás Oroszországgal, amely szintén a kereskedelmi drónok felé fordult, hogy a drágább modellek mellett ezekkel töltse fel a flottát.
Szeptember elején orosz civilek – a kelet-ukrajnai, oroszok által megszállt területekről származó „frontvonalbeli” kezelőkkel együtt – többnapos drónversenyt és előadássorozatot tartottak a nyugat-oroszországi Novgorod városában, hogy megosszák tudásukat a katonai drónkezelőkkel.
Az orosz rendezvényhez kapcsolódó közösségimédia-csatorna azt írta, hogy az esemény egyik legfontosabb következtetése az volt, hogy „óriási hiány van képzett drónkezelőkből és még nagyobb hiány van jó oktatókból”.
A tanfolyam résztvevői szerint az orosz katonai vezetés elzárkózott, nem reagált a drónok iránti igényre.
Ukrajna eközben felgyorsítja a kezelők kiképzését és a további drónok beszerzését.
„Nem hagytak nekünk más választást – mondta Fedorov a Szabad Európának. Egy közeli székre mutatva hozzátette: – Ha ez a szék tudna repülni, az is kint repülne.”