Gabriel Attal úgy vélekedett, hogy sikerre vezethet a többi párt visszaléptetési stratégiája, amelynek célja a Nemzeti Tömörülés (RN) távol tartása a hatalomtól.
Az Emmanuel Macron közeli szövetségesének számító francia kormányfő azt követően nyilatkozott így, hogy számos párt több mint kétszáz jelöltje lépett vissza a törvényhozási választás második fordulójától annak érdekében, hogy elejét vegyék a szavazatok megoszlásának a szélsőjobboldallal szemben.
„A visszalépések demonstrálják, hogy el tudjuk kerülni a szélsőjobboldal abszolút többségét” – mondta Attal.
A belügyminisztérium még nem tette közzé a jelöltek végleges listáját, a helyi média számításai szerint ugyanakkor akár 218-an is visszaléphettek.
Ehhez kapcsolódóan: Franciaországban egymás után lépnek vissza a jelöltek, hogy megakadályozzák a szélsőjobb hatalomra jutását
A közvélemény-kutatások az első fordulót követően 250–300 közé tették a Nemzeti Tömörülés jövőbeli képviselőinek számát, viszont ezt még a taktikai visszalépések előtt mérték, azelőtt, hogy a pártok arra szólították fel szavazóikat, hogy azt a jelöltet támogassák, akinek a legnagyobb az esélye szélsőjobbos vetélytársa legyőzésére.
Ám még az elmúlt napok manőverezései, a migrációellenes, euroszkeptikus párt blokkolására irányuló köztársasági front létrehozása nyomán sem teljesen kizárható, hogy az RN megszerzi az abszolút többséghez szükséges 289 mandátumot az 577 fős Nemzetgyűlésben.
Az RN antidemokratikusnak nevezte a többi párt blokkolási célú összefogását, aláhúzva, hogy ezzel a választók akaratát próbálják aláásni. Jordan Bardella pártelnök és miniszterelnök-jelölt leszögezte: „Mi vagyunk a valódi köztársasági front.”
Your browser doesn’t support HTML5
A Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés mindenkit jóval megelőzött a vasárnapi, első fordulóban, amikor visszafelé sült el Macron hazárdjátéka az előrehozott választások kiírására. Az államfő centrista tábora mindössze a harmadik helyet szerezte meg a sebtében megalakult baloldali szövetség mögött.
A köztársasági front már korábban is működött – például 2002-ben, amikor az összes tábor szavazói túlnyomó többségükben Jacques Chiracot támogatták, hogy le tudja győzni Le Pen apját, Jean-Marie-t az elnökválasztáson.
Nem biztos viszont, hogy manapság a választók hajlandók követni a politikai vezetők útmutatásait arra vonatkozóan, hogy kire adják le a szavazatukat, miközben Marine Le Pen sikerrel igyekezett finomítani pártja imázsán, hogy milliók számára elfogadhatóbbá tegye.
Ehhez kapcsolódóan: A francia választók jelentős előnyhöz juttatták a szélsőjobboldalt az első fordulóban
Le Pen kedden megismételte, hogy a Nemzeti Tömörülés nem próbálkozna kormányalakítással, ha nem jutna működőképes többséghez a parlamentben. „Nem juthatunk megegyezésre a kormányalakításról, ha nem tudunk cselekedni. Ez szavazóink leghitványabb elárulása lenne” – mondta.
A pénzpiacok az elemzők szerint valamelyest megnyugodtak a fejlemények nyomán, mindazonáltal továbbra is erős kockázat, hogy a választás eredménye azzal a következménnyel járhat, hogy Macron elnöksége végéig, 2027-ig megbénul a francia politika.