A georgiai választási bizottság elrendelte a szavazatok részleges újraszámlálását

Ellenzéki tüntetés Tbilisziben 2024. október 28-án

A georgiai hatóságok a vitatott tisztaságú parlamenti választás után szúrópróbaszerű újraszámlálást rendeltek el, amelynek keretében minden körzetben ellenőrzik az eredményeket öt, véletlenszerűen kiválasztott szavazóhelyiségben.

A központi választási bizottság már ki is jelölte azokat a szavazóköröket, ahol újraszámolják a voksokat. Egyelőre nem tudni, mikor hozzák nyilvánosságra az eredményt. A folyamatot több küldött figyelemmel fogja kísérni.

Az október 26-i választást a hivatalos eredmények szerint a kormányzó Georgiai Álom nyerte nagyjából 54 százalékkal, a Nyugat-barát elnök és az ellenzék azonban csalást, illetve orosz beavatkozást emleget. Szalome Zurabicsvili államfő azt hangoztatja, hogy a választást Oroszország segítségével ellopták, és széles körű csalások történtek.

A kormánypárt egyes vidéki területeken a szavazatok akár kilencven százalékát is megszerezte, míg Tbilisziben és más nagyvárosokban jóval gyengébben teljesített. Az Európai Unió, a NATO és az Egyesült Államok a szavazatvásárlásról, a szavazók megfélemlítéséről és egyéb szabálytalanságokról szóló jelentések teljes körű kivizsgálására szólított fel.

Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor szabadnak és demokratikusnak nevezte a georgiai választásokat Tbilisziben

A My Vote nevű helyi választási megfigyelőszervezet bejelentette, hogy bizonyítékokkal rendelkezik a „nagyszabású választási csalásról”, amelyet fényképeik, videóik és szemtanúk beszámolói is megerősítenek. Tájékoztatásuk szerint több mint kilencszáz szabálysértési bejelentést regisztráltak a szavazóhelyiségek több mint egyharmadánál.

Hétfőn demonstrációt tartottak a georgiai fővárosban. A tömeg új választások kiírását, valamint a csalási vádak kivizsgálását követelte. A nyugati országok aggodalmukat fejezték ki a georgiai kormány antidemokratikus intézkedései miatt, élesen bírálva az orosz mintára bevezetett „külföldiügynök-törvényt” és az LMBTQ-jogok korlátozását. A dél-kaukázusi ország elnöke arra kérte a Nyugatot, hogy gyakoroljon nyomást a kormánypártra annak érdekében, hogy felülvizsgálhassák a választás eredményét.

Ehhez kapcsolódóan: Georgia elnöke nem ismeri el a választás eredményét, orosz beavatkozást emleget

„Nagyon sok múlik most partnereink reakcióján, hogy mennyire határozott lesz, milyen erős nyomást fognak gyakorolni a hatóságokra, mert úgy vélem, senki sem engedheti meg magának, hogy ilyen formában elveszítse Georgiát Oroszországgal szemben” – mondta a Szabad Európának.

Your browser doesn’t support HTML5

Georgia elnöke: A választásokat manipulálhatták, a Nyugatnak rendkívüli nyomást kell gyakorolnia

A georgiai választási bizottság ügyészségi eljárás megindítását sürgette Zurabicsvili és mások csalással kapcsolatos kijelentései miatt, sérelmezve, hogy „alaptalan bírálatokkal és támadásokkal” próbálják rontani a szervezet hírét.

Sokan sorsdöntőnek tartották a szombati választásokat az Oroszországgal határos, mintegy 3,7 millió lakosú Georgia EU-tagsága szempontjából. A nemzetközi megfigyelők szerint a kampányt rágalomhadjárat jellemezte, a választás pedig megosztó környezetben zajlott, megfélemlítés, szavazatvásárlás, kettős voksolás és fizikai erőszak mellett, főleg az ország vidéki részein.

Antonio López-Istúriz White, az Európai Parlament küldöttségének vezetője elmondta, hogy a Georgiai Álom „Nyugat-ellenes és ellenséges retorikát használt, illetve orosz félretájékoztatást, manipulációt és összeesküvés-elméleteket terjesztett”.

A 2012 óta hatalmon lévő Georgiai Álomnak korábban Nyugat-barát programja volt, azonban az elmúlt két évben Oroszország felé fordult, és most újabb négy évvel meghosszabbíthatja a hatalmát. Az ellenzék szerint ez a demokrácia további leépítéséhez vezethet. A véleményt a nyugati államok egy jelentős része osztja.

Készült az AP, a dpa és a Reuters tudósításának felhasználásával.