Az izraeli miniszterelnök azt ígérte, hogy a „győzelemig harcolnak” Gázában, jelezve, hogy nem fognak szünetelni a bombázások, és küszöbön áll a szárazföldi hadművelet. Benjámin Netanjáhú azután beszélt, hogy a Hamász pénteken szabadon engedett két amerikai túszt.
Megnyílt a rafahi átkelő Egyiptom és a Gázai övezet határán. A BBC felvételén az Egyiptomból Gázába tartó határátkelőhelyre belépő teherautók láthatók.
Nem tudni, meddig marad nyitva az átkelő. Izrael egyelőre abba egyezett bele, hogy húsz, segélyekkel teli kamiont enged be Gázába.
Gázában nincs elég élelem, üzemanyag és víz, ezért létkérdés volt a segélyt szállító teherautók átengedése, amit António Guterres ENSZ-főtitkár is sürgetett.
Netanjáhú: Harc a győzelemig
„Két elrabolt társunk itthon van. Nem adjuk fel az erőfeszítést, hogy visszahozzuk az összes elrabolt és eltűnt embert – jelentette ki Netanjáhú péntek késő esti közleményében. – Ugyanakkor a győzelemig folytatjuk a küzdelmet” – tette hozzá. Abu Ubajda, a Hamász fegyveres szárnyának szóvivője azt mondta, hogy a túszokat részben „humanitárius okokból” engedték szabadon.
Október 7-én, a Hamász dél-izraeli támadása és ámokfutása során rabolták el az 59 éves Judith Tai Raanant és 17 éves lányát, Natalie-t. Az elengedésüket lehetővé tévő alkut Katar közvetítésével hozták tető alá. A két kiszabadult túsz családtagjai megkönnyebbülésüknek adtak hangot, Natalie apja azt mondta az amerikai médiának, hogy élete „legrosszabb két hetét” élte át, féltestvére pedig „elsöprő öröméről” beszélt a BBC-nek.
Ehhez kapcsolódóan: Hatalmas segély Ukrajnának és Izraelnek – erről beszélt tel-avivi útja után az amerikai elnök
Az izraeli katonai szóvivő pénteken azt mondta, hogy jelenleg körülbelül kétszáz ember van fogságban, a Hamász azt állítja, hogy „biztonságos helyen és alagutakban” rejtette el őket Gázában. Az izraeli hadsereg szerint a túszok közül húsz gyerekek, a hatvan évnél idősebbek száma tíz és húsz között van.
Megfigyelők azt mondják: Izrael most dilemmával néz szembe. Fennáll annak a lehetősége, hogy tárgyalások útján még több túsz szabadulhat ki, Izrael azonban megfogadta, hogy kiirtja a Hamászt, és több százezer katonája készül bemenni Gázába. Ha a szárazföldi hadművelet elkezdődik, Katarnak vagy bármely más közvetítőnek sokkal nehezebb lesz tárgyalnia további túszok szabadon bocsátásáról.
Közben a Palesztin Vörös Félhold közölte, hogy Izrael a gázai al-Kudsz kórház kiürítésére szólított fel, ahol jelenleg több mint négyszáz beteg mellett tizenkétezer, lakóhelyét elhagyni kényszerülő civil van. Az Egészségügyi Világszervezet vezetője zavarónak nevezte az állítólagos evakuálási felszólítást, és hangsúlyozta, hogy „a kórházak túlzsúfoltsága lehetetlenné teszi a betegek biztonságos elszállítását”.
Palesztin tisztviselők szerint Gáza bombázása során legkevesebb 4137 palesztin, köztük több száz gyermek halt meg, és több mint egymillióan kényszerültek elhagyni otthonukat.
Közben arab és európai országok vezetői csúcstalálkozón vitatják meg a válságot Egyiptomban, de a várakozásokat nagymértékben hűti, hogy olyan kulcsfontosságú szereplők, mint Irán – és maga Izrael – várhatóan távol marad a találkozótól.
Ehhez kapcsolódóan: Szakértő: Valószínűtlen, hogy Teherán közvetlenül beavatkozna Izrael és a Hamász konfliktusába