Vlagyimir Putyin orosz elnök február 21-én este bejelentette, hogy Oroszország elismeri a két szakadár ukrajnai régió függetlenségét, és hogy csapatokat küld oda. Ezután nem kellett sokat várni és találgatni, megindul-e Ukrajna ellen az orosz offenzíva. Videókban, képgalériákban tudósítottunk az eseményekről.
Bár eleinte Putyin orosz elnök azt mondta, nem terveznek erőszakhoz folyamodni, az ukrán elnök pedig arra kérte az embereket, ne pánikoljanak, Ukrajna-szerte robbanásokat jelentettek, és tömegek próbálnak elmenekülni.
Your browser doesn’t support HTML5
Ezen az infografikán mutattuk be, hol voltak robbantások eddig az országban:
Tömegek próbálták meg elhagyni az ukrán fővárost azután, hogy Oroszország támadást indított Ukrajna ellen február 24-én. Egy helyi asszony szerint nincs értelme menekülni, munka után ugyanoda tervez hazamenni, ahol korábban robbantások hangjára ébredt.
Your browser doesn’t support HTML5
Csernobil bevétele után azt is megmutattuk, hol helyezkednek el atomerőművek és ezekhez képest hol robbantgatnak Ukrajnában az orosz csapatok:
Már február 24-én hosszú kocsisorok álltak az ukrán fővárosból kivezető úton, az ATM-ek előtt szintén hosszú sorokban várakoztak az emberek és megpakolt bőröndökkel a reptér meg a pályaudvarok felé tartottak a helyiek. Fényképeken számoltunk be az ukrán helyzetről azután, hogy Putyin orosz elnök bejelentette a támadást.
Csütörtökön már átkeltek az ukrán-lengyel és a magyar határon is az első menekültek.
Súlyos gazdasági hatásai lesznek az orosz–ukrán konfliktusnak. Az energia- és nyersanyagárak tovább emelkednek, az infláció tovább gyorsul. Pedig már korábban is voltak gondok az üzemanyagárak terén. Orbán Viktor az évértékelőn bejelentette, hogy még három hónapig marad az olcsó üzemanyag, de szakértők szerint utána könnyen árrobbanás jöhet. Közben az üzemanyag nagykereskedelmi ára 480 Ft fölé ment, ez pedig tömeges kútbezáráshoz vezethet. Jellemzően a kisebb vállalkozások vannak veszélyben. Videóban tudósítottunk minderről:
Your browser doesn’t support HTML5
Végül a Szelfiben arról beszélt a Szabad Európának a Diaspora Aid egyik alapítója, Láng Balázs, hogy a kormány nem akarja, az ellenzék pedig nem tudja képviselni azoknak az angliai magyaroknak az ügyét, akik szavaznának a választáson, de problémát jelent eljutniuk az ottani szavazókörök egyikébe. A civil szervezet nekik ajánl segítséget.
Your browser doesn’t support HTML5