Bár egyre több szó esik az ukrajnai háború diplomáciai rendezéséről, moszkvai tájékoztatás szerint egyelőre nincs tervben tárgyalás Vlagyimir Putyin elnök és régi-új amerikai kollégája között.
Donald Trump egy vasárnapi konzervatív rendezvényen kijelentette, hogy az orosz államfő azt mondta, hogy a lehető leghamarabb találkozni akar vele. A milliárdos üzletember hangsúlyozta, hogy lépéseket kíván tenni a háború gyors lezárása érdekében: „Véget kell vetnünk ennek a háborúnak. Ez a háború borzalmas, borzalmas.”
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője erre reagálva leszögezte, hogy egyelőre nincs terv effajta találkozóra a január 20-i amerikai hatalomátadás előtt.
Az utóbbi hetekben fokozódtak a harcok Oroszország és Ukrajnai között, az inváziós erők újabb súlyos légicsapásokat mértek a polgári és az energetikai infrastruktúrára, az ukrán hadsereg pedig több esetben is oroszországi célpontokat támadott, a hétvégén például kazanyi toronyházakat vett célba.
Putyin előző héten szokásos éves évértékelő sajtótájékoztatóján esetleges engedményeket helyezett kilátásba Ukrajnával kapcsolatban, ám számos fenntartást fűzött ehhez, megerősítve, hogy országa eredeti céljai nem változtak: továbbra is le akarják igázni Ukrajnát, valamint biztonsági garanciákat akarnak a NATO-tól. Hozzátette, hogy nem tekinti legitim vezetőnek ukrán kollégáját, Volodimir Zelenszkijt.
Ehhez kapcsolódóan: Az orosz elnök a Nyugatnak üzent Donald Trump beiktatásához közeledve
Zárt ajtók mögött diplomaták, állami vezetők és katonatisztek készülnek arra Moszkvában, Kijevben, Brüsszelben, Washingtonban és más fővárosokban, hogy minél előbb megoldást találjanak a második világháború óta eltelt időszak messze legnagyobb európai háborújára. A hangulat a nyugati tárgyalótermekben is határozottan a mára több mint egymillió áldozatot követelő fegyveres konfliktus rendezésére irányuló törekvések felé tolódott el.
Ehhez kapcsolódóan: Hogyan nézhetne ki egy ukrajnai béketerv?
Robert Fico szlovák kormányfő vasárnap váratlanul Moszkvába látogatott, ahol Putyinnal egyeztetett. Bár a fő téma az orosz földgáz ukrajnai tranzitját lehetővé tévő, hamarosan lejáró szerződés volt, a két vezető beszélt az ukrajnai helyzetről és a konfliktus rendezésének lehetőségeiről is.
Fico azon kevés európai vezetők egyike, aki fenntartotta kapcsolatait Putyinnal az ukrajnai invázió lassan három évvel ezelőtti megindítása ellenére. A hatalomba tavaly visszatérő szlovák miniszterelnök nézetei lényegesen eltérnek az európai fősodortól az ukrajnai háború ügyében, pártja oroszbarát és Nyugat-ellenes üzenettel nyerte meg a választásokat. Az új pozsonyi kormány beszüntette Kijev katonai támogatását, többször felszólalt az Oroszországgal szembeni EU-s szankciók ellen, illetve ígéretet tett Ukrajna NATO-tagságának megakadályozására.