A libanoni tűzszünet jelentős győzelemmel ér fel Izrael számára

Hezbollah-zászlót tartó férfi egy bejrúti légicsapás helyszínén

Szakértők szerint a libanoni harcok beszüntetéséről szóló megállapodás komoly győzelem Izraelnek, akinek sikerült leválasztania az északi határán zajló fegyveres konfliktust a gázai háborúról.

A felek közötti fegyvernyugvási egyezmény több mint egy éve tartó harcoknak vetett véget Izrael és az iráni támogatású libanoni fegyveres szervezet között.

Az Egyesült Államok közvetítésével létrejött megállapodás jelentős győzelem Izrael számára, aki így a szakértői vélemények szerint elérte legfontosabb háborús céljait: mára sikerült számottevően meggyengítenie a Hezbollah katonai, politikai és gazdasági erejét is a szomszédos országban, továbbá sikerült leválasztania a milícia rakétatámadásait a Gázai övezetben zajló háborúról, amelynek tavaly októberi kezdete óta folyamatosak voltak a légicsapások az északi fronton is.

A tűzszünettel a többek között az Egyesült Államok által is terrorszervezetnek minősített Hezbollahnak megszűnik a katonai jelenléte az eddigi fellegvárának számító Dél-Libanonban, ahonnan fokozatosan a zsidó államnak is ki kell vonnia az egységeit. „Izrael megkapta az alkut, amit akart – hangsúlyozta Michael Horowitz, a bahreini székhelyű Le Beck International tanácsadó cég hírszerzési vezetője. – Izraelben egyesek azzal érvelnek, hogy jobb lett volna folytatni a háborút, célként kitűzni a Hezbollah teljes vereségét, de az alku, amelyet Izrael elért, olyan jó, amilyet csak remélhetett” – tette hozzá.

Ne becsüljük alá a Hezbollahot

Izrael Libanont pusztító légi hadjárata megtizedelte a Hezbollah vezetését és katonai arzenálját. Elemzők szerint viszont még túl korai lenne leírni a csoportot, amelynek képviselői vannak a parlamentben, és amelynek továbbra is van támogatottsága a síita muszlim közösség körében. „A Hezbollah ma már csak árnyéka korábbi önmagának, de továbbra is veszélyes – mind Izraelre, mind több libanoni ellenfelére nézve” – mondta Matthew Levitt, a washingtoni Közel-keleti Politikai Intézet munkatársa.

Ennek dacára a háború megroppantotta a fegyveres szervezet narratíváját, miszerint ők lennének Libanon valódi védelmezői Izraellel szemben.

ENSZ-békefenntartók Libanonban

A Hezbollah megfogadta, hogy addig folytatja Izrael a támadást, amíg be nem fejezi a gázai háborút, de végül kénytelen volt visszakozni.

Az Izrael–Hezbollah-konfliktusban több mint 3600 libanoni halt meg, többségében civilek, és több mint egymillió ember kényszerült lakóhelye elhagyására. Dél-Libanonban nagy területek és a főváros, Bejrút egyes részei is romokban hevernek. „Nem pusztán nem voltak képesek megvédeni Libanont, a saját érdekeivel szemben belerángatták egy konfliktusba az országot – vélekedett Horowitz. – A csoport legitimációs válsággal néz szembe, újra fel kell találnia önmagát, és ezt egy sokkal kevésbé intelligens és politikailag ravasz vezetéssel az élén kell megtennie” – fűzte hozzá.

A Hezbollah nyilvánosan egyelőre nem kommentálta a tűzszüneti megállapodást, Hasszán Fadlallah, a szervezet tagja és parlamenti képviselője azonban kitart amellett, hogy továbbra sem fogják letenni a fegyvert. „Sok libanoni politikai csoport ellenezni fogja ezt. A Hezbollah nem lesz jelen a déli határoknál, és nem fog szembenézni Izraellel, így fegyvereik Libanonra fognak irányulni. Libanon átmenete nagyon nehéz és bizonytalan lesz” – mondta Aszad Besara libanoni politikai elemző.

Irán szerepe

Irán ellenállási tengelyének, vagyis regionális szövetségesi és proxyhálózatának régóta a Hezbollah a legfontosabb eleme, ez a szervezet az iszlám köztársaság első és legfőbb védelmi vonalaként is szolgált Izraellel szemben. Hamidreza Azizi, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének munkatársa szerint Teherán így minden bizonnyal megpróbálja majd felhasználni a tűzszünet nyújtotta időt a Hezbollah újjáépítésére. Aláhúzta: Irán és szövetségesei a megállapodást pusztán „átmeneti szünetnek tekintik az Izraellel való konfrontáció következő szakaszáig”.

Az Egyesült Államok és Franciaország fogja felügyelni a megállapodás végrehajtását

A fegyvernyugvási egyezmény értelmében több ezer libanoni katona állomásozik majd az ország déli részén az ENSZ-békefenntartókkal együtt. Az Egyesült Államok katonai támogatást nyújt a libanoni hadseregnek, és Franciaországgal együtt biztosítja a megállapodás végrehajtását.

Szakértők szerint a nyugati jelenlét valószínűleg komoly aggodalomra ad okot Iránnak. Teherán ezt kísérletként fogja látni a Hezbollah belpolitikai riválisainak megerősítésére.