A francia kormány hétfőn nyilvános konzultációt indít, amelynek célja a rendőrség iránti bizalom növelése. A francia rendőrséget az elmúlt hónapokban többször vádolták rasszizmussal és brutalitással.
Emmanuel Macron francia elnök decemberben tett javaslatot egy olyan kezdeményezésre, amellyel javíthatnának a diszkriminációval és túlzott erőszakkal rendszeresen vádolt francia rendfenntartó erők megítélésén. A konzultáció során a rendőri szakszervezetek vezetői, volt rendőrtisztek és helyi polgármesterek kapnak meghívást arra, hogy véleményt mondjanak az ügyben. A folyamatot Gerald Darminin belügyminiszter felügyeli.
A konzultáció alatt levont következtetések célja egy új biztonsági törvénytervezet megalkotása, amelyet a következő elnökválasztás előtt – még 2022 első felében – terjesztenek majd a parlament elé. „Sürgősen cselekednünk kell" – írta Macron december 8-án, amikor bejelentette a rendőrség és a francia lakosság közötti kapcsolat „megszilárdítására" irányuló konzultációt, amely várhatóan májusig tart majd.
„Gyorsan és konkrétan szeretnék előre lépni ennek, hogy javítsuk ennek a béke megőrzéséhez szükséges nemes és nélkülözhetetlen feladatnak a munkakörülményeit" – tette hozzá az elnök, aki szerint "Franciaországot a rendőrség és a csendőrség tartja össze".
Előzmények: videófelvételeken rögzítették a brutalitást
Novemberben látott napvilágot az a videó, amelyen a párizsi rendőrség egy fekete zenész-producert vert meg és bántalmazott saját stúdiójában. A felvétel sokkolta az országot.
A közelmúltban a rendőrség erőszakos módon bontotta le a bevándorlók egyik táborát a főváros központjában.
Az úgynevezett „sárga mellényes" tüntetők hónapokig tartó kormányellenes tüntetései során (2018 és 19 között) mintegy 20 embernek lőtték ki a szemét a rendőrség által használt gumilövedékekkel, illetve tucatnyian sérültek meg a villanógránátok miatt is.
Ehhez kapcsolódóan: Három csendőrt lelőtt egy férfi FranciaországbanMacron egyensúlyozási mutatványa
A francia biztonsági erők iránti bizalom javítására vonatkozó javaslatok között régóta szerepel, hogy az elnyomás helyett inkább a problémamegoldásra kellene összpontosítani és fel kellene állítani egy valóban független rendőrségi panaszkezelési eljárást is.
Az államfő számára szinte egyensúlyozási gyakorlatot jelenthetett az, hogyan adja el a konzultációra tett javaslatát egyszerre a rendőrök munkakörülményeinek javítására való törekvésként, és a rendőrséggel szemben érkező panaszokra fordított nagyobb figyelemként.
A rendőrök és a lakosság közötti jobb kapcsolatok iránti széles körű igények ellenére Macron tisztában van azzal, hogy a rendőrök a gyakran erőszakos utcai tüntetések, valamint a terrorellenes műveletek arcvonalában állnak.
Ehhez kapcsolódóan: Uniós lépések jöhetnek az osztrák és a francia terrortámadások utánA bevándorlók összezsúfolása állhat a probléma mögött
A francia elnök feldühítette a rendőrök szakszervezetét azzal, amikor decemberben elismerte, hogy a rendfenntartó erők által végzett igazoltatások aránytalanul veszik célba az etnikai kisebbségek tagjait – ez gyakori panasz azokon a környékeken, ahol nagy számban laknak bevándorlók.
„Ha a bőrszíned nem fehér, akkor sokkal nagyobb arra az esély, hogy megállítanak. Problémás tényezőként azonosítanak. És ezt nem indokolható" – mondta a Brut-nak.
Yves Lefebvre szakszervezeti vezető Macronnak írt levelében arra panaszkodott, hogy a hiba az „évtizedekig tartó urbanizációs politikában rejlik, amely ugyanazon a területeken halmozta fel a bevándorló lakosságot".
A konzultációt kritikus szemmel figyelők szerint az egész csak a kormány legújabb PR gyakorlata.
Készült az AFP tudósítása alapján.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!