Annalena Baerbock azt mondta: a súlyosan megrakott olajszállító hajó, amelyet a német Tengeri Vészhelyzetek Központi Parancsnokságának kellett január 10-én elvontatnia a Balti-tengeren, annak az "árnyékflottának" a része, amelyet Moszkva az olajexportját sújtó szankciók megkerülésére használ.
A német külügyminiszter bírálta, hogy Oroszország ilyen, szerinte "rozoga" tankereket használ, amelyek fenyegetik az európai biztonságot, miután a 274 méter hosszú Eventin irányíthatatlanná vált.
„Vlagyimir Putyin a rozsdamarta tankhajóflotta meggondolatlan bevetésével nemcsak a szankciókat kerüli meg, hanem ahhoz is hozzájárul, hogy a balti-tengeri turizmus leáll – a balti államokban vagy Lengyelországban éppúgy, mint nálunk” – mondta Baerbock.
„Oroszország nemcsak az Ukrajna elleni törvénytelen háborújával veszélyezteti az európai biztonságot, hanem elvágott kábelekkel, helyükről elmozdított határbójákkal, dezinformációs kampányokkal, GPS-zavarókkal és - mint most láttuk - rozoga olajszállító tartályhajókkal is” – tette hozzá.
A Greenpeace környezetvédelmi szervezet szintén azt állítja, hogy a hajó az orosz árnyékflottához tartozik és meg is nevezi az Eventint honlapján közzétett listán. Szerinte az ott felsorolt összes tanker régi és sok közülük műszaki hibákkal küzd.
Ehhez kapcsolódóan: Tíz uniós partner orosz földgáz- és atomstopot sürgetAz incidensre reagált Kestutis Budrys litván külügyminiszter is, aki szerint határozottabb fellépésre van szükség az orosz árnyékflottával szemben.
„A Balti-tenger az orosz olajexport legfontosabb útvonala és ezt meg kell állítanunk” – mondta az észt fővárosban, Tallinnban tett látogatásán.
Az „árnyékflotta” egyben „a hibrid tevékenység eszköze” és veszélyt jelent a környezetre – tette hozzá.
A német Tengeri Vészhelyzetek Központi Parancsnoksága (CCME) azt közölte, hogy a csaknem 100 000 tonna olajat szállító hajó motorja január 10-én elromlott és a hajó "lassú sodródásba" kezdett Rügen szigeténél.
Egy vészhelyzetekre rendszeresített vontatóhajó állította meg az Eventint, hogy stabilizálja a tankert, majd két másik vontatóhajó csatlakozott hozzá, amelyeknek sikerült vonókötelet erősíteni a sérült hajóhoz és egy helyben tartani azt - közölte a német parancsnokság.
Olajszivárgást nem észleltek a megfigyelő repülőgépek és a dpa hírügynökség által idézett CCME-szóvivő szerint a hajó nem jelent közvetlen környezeti kockázatot vagy veszélyt a saját legénységére.
Közben a hajót a németországi Sassnitz kikötőjének közelébe vontatták.
Miután Moszkva 2022 februárjában megkezdte teljes körű ukrajnai invázióját, a nyugati országok lépéseket tettek a háború finanszírozására fordított orosz olajbevételek csökkentésére. Válaszul Oroszország az árnyékflottával próbálja fenntartani jövedelmező olajexportját.
Az orosz olajipar elleni közvetlen fellépés mellett a nyugati országok szankcionáltak egyes hajókat is, amelyekről úgy gondolták, hogy az árnyékflottához tartoznak.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia január 10-én jelentett be átfogó szankciókat a flotta több mint 180 hajójával szemben.
Az Eventin 2006-ban épült és a Greenpeace szerint panamai zászló alatt hajózik. Tulajdonosai ismeretlenek. Január 6-án hagyta el a Leningrádi területen Uszt-Luga kikötőjét és az egyiptomi Port Saidba tartott.
Ehhez kapcsolódóan: Tömegesen pusztulnak a delfinek az orosz tartályhajók balesete óta