Nyilvánosságra kerültek a szíriai emberi mészárszék borzalmai

A Szajdnaja börtönkomplexum a Planet Labs műholdfelvételén

A szíriai felkelők a rezsim megdöntése után megnyitották a kegyetlenségéről régóta ismert Szajdnaja börtönkomplexumot, így a világ szembesülhetett az ott uralkodó embertelen körülményekkel.

Egyesek úgy csoszogtak ki a szürke folyosókról, mint a temetőben feltámadó zombik, voltak, akik zokogva borultak össze rég nem látott szeretteikkel, mások ujjongtak, hogy kiszabadulhattak a börtönből, amely brutalitása miatt az emberi mészárszék becenevet kapta.

Bassár el-Aszad szíriai diktátor bukása óta egyre több bizonyíték kerül napvilágra a közel-keleti ország gyűlölt belbiztonsági szolgálatainak kegyetlenségéről. Ilyen a Damaszkusztól északra fekvő, a hadsereg által irányított Szajdnaja börtönkomplexum is, ahol hosszú évtizedeken át emberek tízezreit tartották fogva, kínoztak meg és végeztek ki. A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja becslése szerint 2011 és 2018 között több mint harmincezer rab vesztette életét itt, sokakat kivégeztek vagy halálra kínoztak, mások pedig a megfelelő élelmezés és orvosi ellátás hiányába haltak bele.

Légi felvétel a Szajdnaja börtön előtt gyülekező emberekről 2024. december 9-én

Philip Luther, az Amnesty International kutatási vezetője közölte, hogy eleinte állítólagos iszlám szélsőségeseket zártak a Szajdnajába, később politikai foglyokat és bárkit, akire fenyegetésként tekintettek. „Nincs tudomásom arról, hogy a börtön tervezését vagy működését külső szervezetek – például Irán vagy Oroszország – irányították vagy inspirálták volna. Úgy tűnik, hogy az üzemeltetése a szíriai hatóságok saját biztonsági céljaira reagált” – húzta alá.

Férfi dolgozik az egyik cella ajtajának feltörésén

Amióta Aszad előző hétvégén elmenekült az országból, a létesítményt megnyitották, kiszabadították a foglyokat, akik közül egyesek évtizedeket töltöttek rács mögött, és feltárták a borzalmas körülményeket. A börtön kapujának áttörését követő órákban emberek ezrei özönlöttek a börtönbe, sokan a rokonukat keresték.

Egyes felvételeken látható, amint az emberek – köztük lázadónak tűnők – az akták között kutatnak, miközben a folyosókon férfiak ünneplik a szabadulásukat.

Mások zavarodottnak tűnnek az első emeleten, láthatóan nem értik, hogy kiszabadultak. „Ne féljetek! A rezsim megbukott! Ne féljetek! Szabadok vagytok! – kiáltozza valaki egy másik videón. – Menj el, öregember! Hála Istennek, hogy biztonságban vagy! Szabad vagy!”

„Kilenc éve nem ettem kekszet” – mondja örömmel egy férfi egy korábbi cellatársát etetve.

Az a hír járta, hogy a komplexumban óriási, föld alatti cellablokkok vannak, ezért egyesek szerszámokkal estek neki a falaknak. A Fehér sisakosok nevű humanitárius szervezet dolgozói légkalapáccsal kezdték feltörni a padlót.

A csoport december 9-én közleményt adott ki, amelyben azt írta, hogy nem fedezett fel „megnyitatlan vagy rejtett területeket a létesítményben”.

Az amerikai külügyminisztérium 2017-ben azzal vádolta meg a szíriai vezetést, hogy krematóriumot épített a Szajdnajában, ahol naponta akár ötven embert is kivégeznek – főként akasztással –, a holttesteket pedig tömegsírba dobják. A sajtóközlemény szerint Szíria a gyilkosságokat nyilvánvalóan „Oroszország és Irán feltétel nélküli támogatásával” hajtotta végre, bár tisztviselők később közölték, hogy nincs bizonyíték Moszkva vagy Teherán érintettségére a krematórium építésében. „Ez a Szajdnaja börtön. Ezt az ételt szolgálták fel. Ezek a cellák – vezet körbe a helyszínen egy férfi egy másik videóban. – Káposztával etették őket” – teszi hozzá.

Túlélők, rokonok és aktivisták kiemelték, hogy egyeseket éveken, évtizedeken keresztül tartottak fogva. Egy gyorsan terjedő felvételen egy beszédképtelen férfi látható, aki tizenhárom éven át raboskodott itt.

Damaszkuszban és más városokban is ünnepelték a börtön felszabadítását, és az ország más részein is megnyitottak büntetés-végrehajtási intézeteket. „Tíz év börtön! Tíz év!” – kiabálta az egyik frissen szabadult fogoly december 8-án a fővárosban.

Arról is videó készült, amikor egy anya találkozik két gyerekével, miután éveket töltött különböző szíriai börtönökben.

Rijad Avlar, a törökországi székhelyű Fogvatartottak és Eltűntek Szövetségének társalapítója, aki maga is tizenkét évet töltött rács mögött, ahhoz hasonlította a Szajdnaját, mint amit az észak-koreai börtönökről olvasott. „Az embereknek meg kell érteniük, hogy az Aszad-rezsim olyan volt, mint Hitler, mint a nácik. Abszolút ugyanolyan rossz” – jelentette ki.