Erről Csák János kulturális és innovációs miniszter beszélt az ATV-ben. A korábbi pályázat ellen tiltakozott a Zeneakadémia szenátusa és az egyetem 171 oktatója. A jelenlegi rektor, Vigh Andrea mandátuma 2023. október 31-én lejár, két ötéves rektori ciklusa után nem pályázhat harmadikra.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium július 3-án írta ki a pályázatot a rektori pozíció betöltésére. A kiírás szerint a pályázónak ötéves, most is aktív, nemzetközileg kiemelkedő és elismert előadó-művészi tapasztalattal, nemzetközi klasszikus zenei versenyeken elnyert díjjal és nemzetközi klasszikus zenei versenyeken zsűrizési tapasztalattal kell rendelkeznie.
Az egyetem oktatói Csák Jánosnak címzett levelükben azt írták, hogy ez a pályázati kiírás súlyosan diszkriminatív, elzárja a pályázás lehetőségétől az egyetem oktatóinak jelentős részét: a zeneszerzés, a zenetudományi, az egyházzenei, a zeneelméleti, a zenepedagógiai, a jazz és a népzene szakirány oktatóit. A tanszékvezetőkkel és a szenátus oktató-kutató tagjaival együtt összesen 223 oktató egyöntetű tiltakozásáról van szó, ez majdnem a teljes oktatói gárda – írta korábban az Index.
Csák János miniszter az ATV műsorában azt mondta, hogy a felháborodást keltő pályázatot visszavonják, az új kiírás már szélesebb kör előtt nyitja meg a pályázati lehetőséget. Jazz- és népzenei alkotóművészek is pályázhatnak, de zenetudósok továbbra sem, mert Csák megfogalmazása szerint neki nem hivatalnokra van szüksége, hanem olyan karizmatikus vezetőre, aki képes vonzani a hazai és a külföldi oktatókat, hallgatókat, „olyan kell, aki érezte a rivaldafényt”.
A korábbi rektori pályázat kiírása után a sajtóban felröppent a hír, hogy Keller András hegedűművészre, a Concerto Budapest zeneigazgatójára szabták a pályázati feltételeket. Keller 2015-ben hagyta ott a Zeneakadémiát, és azt nyilatkozta, hogy most megpályázza a rektori posztot. Csák János miniszter erről az ATV-ben azt mondta, szerinte sok művész illett bele a képbe.
Ehhez kapcsolódóan: Gyors felsőoktatási modellváltás