Könnyebben érthető és követhető szabályokat ígér a tagállamoknak az Európai Bizottság a fiskális politika átalakításával. A kormányokat adósságcsökkentő pályára ösztönzik, megelőzve az költségvetési hiány és az államadósság elszabadulását. A magyar kormányt a választási túlköltekezés miatt bírálják.
Itt tudja meghallgatni a podcastot:
Your browser doesn’t support HTML5
A beszélgetés főbb gondolatai: kihozta a fiskális együttműködés nélküli monetáris unió hibáit a 2008-as gazdasági és pénzügyi válság, Görögország majdnem bele is bukott. Az EU tanult a leckéből: a megszorítások politikája helyett a gazdasági élénkítést tűzte a zászlajára, amikor tíz évvel később a koronavírus-járvány, majd az ukrajnai háború fenyegetett visszaeséssel. A taktika bevált, a munkahelyek és a vásárlóerő megőrzésével életben maradt az európai gazdaság. Ennek azonban a költségvetési hiány és az államadósságok növekedése volt az ára, ennek kezelését szolgálja a fiskális politika megújítása. Ebben a büntetőintézkedések helyett az ösztönzésen van a hangsúly: az eladósodott tagállamoknak négyéves adósságcsökkentő terveket kell vállalniuk.
Ez a Messziről jött ember, a Szabad Európa podcastsorozata a magyar kormány és az Európai Unió, a közösség intézményeinek ügyeiről. Célunk, hogy ne csak az EU erőközpontjaiból hazatérő magyar politikusok beszámolóiból ismerhessük meg a fejleményeket, döntéseket és viszonyokat, hanem objektív és független képet alkothassunk állandó brüsszeli tudósítónk, Gyévai Zoltán segítségével.