A bebörtönzött orosz ellenzéki politikus közölte: felhagy az éhségsztrájkkal, amibe azért kezdett a múlt hónapban, hogy orvosi kezelést kapjon a börtönben. Azt mondja, „eleget elért”.
A Kreml-kritikus aktivista, aki március 31-én lépett éhségsztrájkba, április 23-i Instagram-posztjában megerősítette, hogy az egészsége hanyatlik, és fenntartja azt a követelését, hogy saját orvosai vizsgálják ki a hátában és a lábában érzett kínzó fájdalom eredetét.
Navalnijt az elmúlt hétvégén börtönéből egy másik büntetésvégrehajtási intézet börtönkórházába szállították a közelben, miután személyi orvosa, Anasztazia Vasziljeva és az Oroszországi Orvosok Szövetségének vezetője, valamint három másik orvos, köztük egy kardiológus levélben azt közölte a szövetségi büntetésvégrehajtási szolgálattal, hogy Navalnij állapota gyorsan romlik, és „bármelyik percben” megállhat a szíve.
Nem lesz betegünk, akit kezelhetnénk
Április 22-én arra biztatták, hogy vessen véget az éhségsztrájknak, mondván: ha ez „még akárcsak egy kicsit is tovább folytatódik, egyszerűen nem lesz többé betegünk, akit kezelhetnénk”.
„Az orvosok, akikben teljes mértékben megbízok, tegnap kiadtak egy közleményt arról, hogy Önök és én eleget értünk el ahhoz, hogy befejezzem az éhségsztrájkot”– közölte posztjában Navalnij, orvosainak arra a közleményére utalva, amely április 22-én jelent meg a Mediazona weboldalon.
„Őszintén szólva azokra a szavaikra, melyek szerint a vizsgálatok azt mutatják, hogy 'rövid időn belül nem lesz, akit gyógyíthatnak'... érdemesnek tűnik odafigyelni” – tette hozzá.
24 nap még
A 44 éves Navalnij azt mondta, kétszer vizsgálták meg „civil orvosok”, és 24 napba telik, amíg visszatér rendes étkezési rutinjához.
„Egyre kevésbé érzem a karom és a lábam egyes részeit, és meg akarom érteni, hogy mitől van ez, és hogyan gyógyítható” ‒ mondta Navalnij.
„Az előírások szerint még 24 napig eltart az éhségsztrájk tényleges befejezése, és azt mondják, ez még keményebb lesz. Kívánjanak hát szerencsét.”
Két nappal a tüntetések után
Két nappal ezelőtt oroszok ezrei tüntettek a távolkeleti Vlagyivosztoktól a Balti-tenger partján fekvő Kalinyingrádig Navalnij Korrupcióellenes Alapítványának (FBK) felhívására. Attól féltek, hogy Navalnij egészsége helyrehozhatatlan károkat szenved, ha nem kap megfelelő orvosi kezelést.
A politikai aktivistáknak és a tiltakozások résztvevőinek őrizetbe vételét figyelemmel kísérő OVD-Info azt jelentette, hogy több mint 1700 embert gyűjtöttek be akkor országszerte, csaknem a felüket Szentpéterváron. A történteket az Amnesty International „az alapvető szabadságjogok sokkoló visszaszorításaként” írta le.
A rendőrök legkevesebb tíz újságírót vettek őrizetbe, másokat pedig zaklattak, amiért a tüntetésekről hírt adtak ‒ állítják a média szabadságán őrködő szervezetek.
A 44 éves Navalnijt január 17-én tartóztatták le, amint hazaérkezett Németországból, ahol a szerinte Vlagyimir Putyin elnök utasítására végrehajtott megmérgezése után gyógykezelték. A Kreml tagadja, hogy szerepe lett volna az ügyben. Egy bíróság február 2-án két év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetést szabott ki rá, amiért megsértette egy korábbi, széles körben vitatott ítélete feltételeit azzal, hogy németországi lábadozása alatt nem jelentkezett a büntetés-végrehajtási szolgálatnál.
A történtek éles tiltakozást váltottak ki Oroszországban, illetve a Nyugat részéről. Az Egyesült Államok és az Európai Unió is szankciókat rendelt el az ügy miatt.
Your browser doesn’t support HTML5