Az Egyesült Államok átutalta a Világbanknak az Ukrajnának szánt, ötvenmilliárd dolláros hitelcsomag rá eső részét, amelynek fedezetét a zárolt orosz vagyon kamatjövedelmei képezik.
„E források, amelyeket teljes egészében Oroszország saját zárolt eszközeinek kamataiból fedeznek, kritikus fontosságú támogatást fognak nyújtani a nem provokált agresszió ellen védekező Ukrajnának” – hangsúlyozta Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter. Leszögezte, hogy a támogatások segítenek Ukrajna szuverenitásának megvédésében és az igazságos béke elérésében.
A hitel része a világ hét legfejlettebb iparú demokráciáját tömörítő G7-csoport csomagjának, amelynek keretében a tervek szerint ötvenmilliárd dollárig terjedő pénzügyi támogatást nyújtanak Ukrajnának a befagyasztott orosz jegybanki eszközök profitja után járó kamatokra alapozva.
Ehhez kapcsolódóan: A G7 többmilliárdos hitelről döntött Kijevnek a zárolt orosz eszközök révén – de hogyan valósítja meg?
Joe Biden távozó amerikai elnök azt ígérte, hogy még idén átutalják az Egyesült Államokra eső összeget, miután sokakat aggodalommal tölt el annak lehetősége, hogy utódja, Donald Trump leállítja Ukrajna támogatását. A jelenlegi washingtoni vezetés eredetileg fele-fele arányban osztotta volna fel az összeget katonai és gazdasági segélyekre, de előbbihez az időközben republikánus párti ellenőrzés alá kerülő törvényhozás jóváhagyása is kellett volna, így végül ebből egyáltalán nem fognak fegyverszállítást finanszírozni.
A január 20-án hivatalba lépő régi-új elnök többször bírálta az amerikai segítségnyújtást, de arról is nyilatkozott, hogy a hitelprogramot támogatja.
Your browser doesn’t support HTML5
Ukrajna küzdelme az orosz agresszióval szemben nagyban függ a nyugati katonai és pénzügyi segélyektől. Hosszas késlekedés után az amerikai kongresszus idén áprilisban hagyta jóvá 61 milliárd dollár értékű, újabb támogatási csomagját a megtámadott ország számára, ez azonban valószínűleg a jövő év elejére kifut, ezért az ötvenmilliárd dolláros G7-hitel létfontosságú Ukrajna védekezésének biztosításához 2025 első felében, amennyiben Trump beszünteti az amerikai támogatást.
Oroszország tiltakozott nagyjából háromszázmilliárd dollárra becsült zárolt vagyonának felhasználása ellen, törvénytelennek nevezte a lépést, és megtorlással fenyegetőzött.