Az amerikai védelmi miniszter destabilizáló lépésnek, veszélyes eszkalációnak minősítette, hogy észak-koreai katonák érkeztek Oroszországba az ukrajnai háborús erőfeszítések támogatása érdekében.
Lloyd Austin dél-koreai kollégájával tárgyalt Washingtonban. Az ülés utáni közös sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy már mintegy tízezer észak-koreai katona érkezett Kelet-Oroszországba. Beszámolója szerint ezen egységek egy része orosz egyenruhában és felszereléssel úton van az Ukrajnával határos Kurszki területre, sokan már meg is érkeztek.
Ehhez kapcsolódóan: A Pentagon szerint kisszámú észak-koreai katona állomásozik az oroszországi Kurszkban
Az ukrán hadsereg augusztus elején meglepetésszerű betörést hajtott végre Kurszkban, ahol máig több száz négyzetkilométernyi területet tart az ellenőrzése alatt.
Az észak-koreai erők bevetése nem csupán a konfliktus elhúzódását eredményezheti, hanem másokat is cselekvésre ösztönözhet. „Számos dolog megtörténhet” – emelte ki Austin, hozzáfűzve, hogy „elég nagy a valószínűsége” annak, hogy Oroszország harcban fogja bevetni a kelet-ázsiai sztálinista diktatúrából érkező katonákat.
Arra is figyelmeztetett, hogy ez esetben az ukrán védelmi erők az észak-koreai csapatokat is célba veszik majd a nyugati országok által átadott fegyverekkel, és várhatóan magas lesz az áldozatok száma. „Ha az orosz katonákkal együtt harcolnak, akkor társharcosok. Minden okunk megvan azt hinni, hogy (…) ennek következtében meg fognak halni és meg fognak sebesülni.” Az Egyesült Államok nagyon komolyan veszi a helyzetet, és irányváltást sürget Oroszország részéről.
Az orosz nagykövet arról beszélt az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai ülésén, hogy az Észak-Koreával folytatott együttműködés nem sérti a nemzetközi jogot, és „nem harmadik ország ellen irányul”. Vaszilij Nebenzja hamisnak nevezte azokat a jelentéseket, amelyek szerint észak-koreai katonák lennének az ukrajnai fronton. „A frontunkon lévő észak-koreai katonákról szóló állítások senkit nem lepnek meg, mind szemenszedett hazugság” – állította, dezinformáció terjesztésével vádolva Londont és Washingtont.
A dél-koreai védelmi miniszter aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Phenjan értékes tanulságokat vonhat le részvételéből az ukrajnai háborúban, tapasztalatot szerezhet a modern hadviselésben, ez pedig közvetlen veszélyt jelentene Szöulra nézve. Kifejtette, hogy mindez nem feltétlenül eredményezne háborút a Koreai-félszigeten, azonban fokozná a biztonsági fenyegetéseket amiatt is, mert az északi rezsim valószínűleg orosz katonai technológiát kér a segítségnyújtásért cserébe. Ez kiterjedhet a taktikai nukleáris fegyverekre és az interkontinentális ballisztikus rakétákra.
Eközben Észak-Korea külügyminisztere Moszkvába érkezett tárgyalni, ami a dél-koreai hírszerzés szerint további csapatok küldéséről szólhat, illetve arról, hogy mit kap ezért Phenjan.