Az Apple amerikai technológiai óriáscég állítólag eltávolított vagy elrejtett több, független újságírók által készített orosz nyelvű podcastot.
A Mediazona hírportál november 14-én arról számolt be, hogy az Eho Moszkvi online rádióállomás és a The Insider oknyomozó oldal új anyagai már nem érhetők el Oroszországon belül. A jelek szerint a BBC orosz szolgálatának podcastja is erre a sorsra jutott. A jelentés szerint a régebbi, több mint egy hete fent lévő epizódokat el lehet érni, és az Oroszország területén kívülről bejelentkező felhasználók továbbra is hozzáférhetnek az összes hanganyaghoz.
Egyelőre nem érkezett válasz az Apple-től, amely Oroszországon belül eltávolította vagy gátolja a hozzáférést bizonyos VPN-ekhez és több alkalmazáshoz. A Szabad Európa orosz nyelvű szerkesztősége, a Current Time applikációja is az eltávolított appok között van, az Apple az orosz médiahatóság, a Roszkomnadzor kérésére lépte ezt.
Ehhez kapcsolódóan: A Telegram sötét oldalaAz elmúlt években az orosz hatóságok felgyorsították erőfeszítéseiket az orosz nyelvű internet, informális nevén a RuNet tartalmának szigorúbb szabályozására és ellenőrzésére. Az olyan oldalakat, mint az X vagy a Facebook, már korábban gátolták vagy lassították. Szakértők szerint ezzel azt tesztelhették, hogyan lehet szűrni a tartalmat vagy átirányítani máshová az orosz felhasználókat.
A Google tulajdonában lévő YouTube videómegosztó platformon – amelyet a hatóságok jórészt érintetlenül hagytak – nyár elején jelentős lassulás volt tapasztalható. Egyes tisztviselők az elavult oroszországi berendezéseket hibáztatják, amelyeket a Google nem tud karbantartani a nyugati szankciók miatt. Mások azonban azt mondják, hogy a visszalépés szándékos, a cél a platform lelassítása és a nézők megzavarása annak érdekében, hogy a szigorúbban ellenőrzött, hazai előállítású orosz alternatívák felé tereljék őket.
November 14-én az internet megfigyelői arról számoltak be, hogy a YouTube Oroszországon belül visszatért a normál sebességre, és teljes mértékben elérhető az egész országban.
Hogy miért, az még nem világos, de Karen Sahnazarov neves filmrendező, aki Oroszország leghíresebb filmstúdiójának a vezetője, az állami tévé egyik beszélgetőműsorában azt mondta, hogy egy nappal korábban találkozott Putyin elnökkel, és felvetette neki a YouTube sebességének kérdését. Putyin „meghallgatott, és azt mondta, hogy a végére jár a dolognak” – közölte.
A médiaszabályozó hatóságok más erőfeszítéseket is tettek a RuNet ellenőrzésére: ilyen a kifinomult felügyeleti hardver telepítése, a nagy internetes cégek szorongatása egészen addig, amíg el nem adják őket simulékonyabb tulajdonosoknak, valamint a globális techóriások utasítása arra, hogy biztosítsák a szabályozó hatóságok hozzáférését a szervereikhez.