Negatív volt a kampány, hiányzott a vita, összemosódott a kormány és a Fidesz kommunikációja. A választás és népszavazás másnapján tartott sajtótájékoztatón visszaköszöntek az EBESZ márciusi időközi választási jelentésében megfogalmazott megállapítások és az, hogy a Fidesznek lejtett a pálya.
Közzétette megállapításait a magyar választásokról az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlése (EBESZ PA) közös megfigyelő missziója. Tájékoztatójukon Kari Henriksen norvég parlamenti képviselő, a rövidtávú megfigyelők vezetője egyebek között arról beszélt, hogy a parlamenti választáson nem voltak kiegyenlítettek az erőviszonyok, a kampány negatív volt, a vita hiánya hátráltatta a szavazókat a döntésben, a pálya a Fidesznek lejtett.
Mint mondta, bár a választás rendben zajlott és megvoltak a jogi keretek a demokratikus választás lebonyolításához, a folyamatot aláásta a média elfogultsága és az átláthatatlan kampányfinanszírozás. Több esetben nem érvényesültek a demokratikus választással kapcsolatos nemzetközi elvárások, és gyakran veszélyeztették például a szavazás titkosságát a túlzsúfolt szavazóhelyiségek.
Ehhez kapcsolódóan: Megvan a Fidesz negyedik kétharmada – eredményösszesítésÖsszemosott üzenetek
A megfigyelők szerint jelentős volt a kampányban az átfedés a kormány tájékoztatói és a kormánypártok kampányüzenetei között. Ezt már a márciusi időközi választási jelentésben is megfogalmazta az EBESZ Választási Megfigyelési Missziója, amely több alkalommal is megfigyelte, hogy a kormányzati tájékoztatás megegyezik a kormányzópárt üzeneteivel. Példaként említették, hogy az állampolgároknak kiküldött kormányzati tájékoztatólevelek a nyugdíjemelésről és a családtámogatásról a korábbi Gyurcsány-kormánnyal szembeni kritikát is tartalmaznak. Az időközi jelentésről a Szabad Európa itt írt bővebben:
Ehhez kapcsolódóan: Közzétette időközi választási jelentését az EBESZ; az Alapjogokért Központ elfogultsággal vádoljaA megfigyelők vezetői most kiemelték az ukrajnai háborút, amelyet a kormánypártok és az ellenzék is vezető témává tett a rendkívül negatív, személyes támadásoktól sem mentes kampányban.
A hvg.hu beszámolója szerint Kari Henriksen arról is beszélt, hogy nem egyenlő mértékben fértek hozzá a médiához a választáson induló erők, pedig ez alapvető fontosságú lenne ahhoz, hogy a szavazók megalapozott döntést hozhassanak.
A választással egy napon tartott népszavazásról egyebek között azt állapították meg, hogy a választók nem kaptak objektív és kiegyensúlyozott tájékoztatást a választási lehetőségekről.
Mark Pritchard, a delegáció vezetője egyebek között arról beszélt, hogy a külföldön történő szavazásra vonatkozó eltérő szabályok aláásták az egyenlő szavazati jog elvét.
Ehhez kapcsolódóan: Megvan a Fidesz negyedik kétharmada – eredményösszesítésMintegy kilencszáz nemzetközi megfigyelő
A Nemzeti Választási Iroda mintegy kilencszáz külföldi megfigyelőt vett nyilvántartásba a vasárnapi országgyűlési választásra és a vele egy napon rendezett népszavazásra. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalától (EBESZ/ODIHR) 235-en regisztráltak megfigyelőként, az EBESZ parlamenti közgyűlése (OSCE PE) részéről pedig 102-en.
A European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) nevű szervezettől 275 megfigyelőt regisztráltak, és a Silba (Support Initiative for Liberty and Democracy) dán szervezet 49 munkatársa is jelentkezett megfigyelőnek. Ezek mellett nagykövetségek és más szervezetek regisztráltak megfigyelőket a vasárnapi voksolásra.