Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a zsidó államnak többet kell tennie a humanitárius segélyszállítmányok célba juttatása érdekében.
Antony Blinken arról számolt be szaúd-arábiai látogatásán, hogy újabb közel-keleti körútján ezt a témát is fel fogja vetni izraeli partnereinek.
Rámutatott, hogy a katasztrofális gázai humanitárius helyzet javításának legjobb módja az lenne, ha a feleknek sikerülne megegyezniük a tűzszünetről és a fogolycseréről.
Úgy fogalmazott ennek kapcsán, hogy Izrael „rendkívül nagyvonalú” ajánlatot tett a palesztin enklávét uraló Hamásznak, amit a terrorszervezet remélhetőleg el fog fogadni.
„Jelen pillanatban az egyetlen dolog, ami a gázai emberek és a fegyvernyugvás között áll, az a Hamász” – mondta.
„Dönteniük kell, és gyorsan kell dönteniük. Tehát ezt várjuk, és reménykedem, hogy a helyes döntést fogják meghozni, hogy alapvető változás következhessen be a dinamikában” – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: Hamász-vezető: A kétállami megoldás létrejötte esetén a szervezet letenné a fegyvert
A tárgyalások jelenleg is zajlanak, de a Hamász eddig rendre visszautasította az egyiptomi és katari közvetítők által előterjesztett javaslatokat.
Blinken ugyanakkor aláhúzta, hogy ha nem tudják tető alá hozni az egyezséget, akkor is haladéktalanul javítani kell a gázai lakosság helyzetén.
Ehhez kapcsolódóan: Megkezdi a tengeri híd építését Gázánál az amerikai hadsereg
„Az utóbbi hetekben jelentős előrelépést láthattunk, újabb átkelők nyíltak, fokozták a Gázába és Gázán belül leszállított segélyek mennyiségét, és épül az amerikai tengeri folyosó, amely a következő hetekben megnyílik. De ez nem elég. Még mindig több segélyre van szükségünk Gázában” – közölte.
Leszögezte, hogy mindennél fontosabb a konfliktus térségbeli terjedésének megelőzése.
Az amerikai diplomácia vezetője a tavaly október 7-i izraeli terrortámadás óta immár hetedjére utazik a térségbe.
Ehhez kapcsolódóan: Az iráni–izraeli konfliktus eszkalációja közepette az arab államok nem álltak egyik fél mellé sem
Eközben továbbra is zajlanak a Gázai övezet déli részén lévő Rafah elleni izraeli offenzíva előkészületei. A városban az izraeli kormány szerint továbbra is jelentős Hamász-egységek tartózkodnak, ugyanakkor a civilek száma is meghaladja az egymilliót, így az invázió minden bizonnyal súlyos áldozatokkal járna.
A Hamász fegyveresei a határkerítésen áttörve 2023. október 7-én nagyjából 1200 emberrel végeztek Izraelben, és mintegy 250 főt magukkal hurcoltak, akik közül sokan máig fogságban vannak. Jeruzsálem a történtekre reagálva háborút indított a palesztin enklávéban.