Az Egyesült Államok gyalogsági aknákat szállít Ukrajnának az orosz előrenyomulás megfékezésére

Jogvédő és humanitárius csoportok régóta bírálják az ilyen fegyverek bevetését, rámutatva, hogy veszélyt jelentenek a civilekre

Több jogvédő szervezet tiltakozott a Fehér Ház friss döntése ellen, bár Oroszország is tömegesen használ ilyen fegyvereket.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter arról számolt be szerdán, hogy a Kreml taktikájának megváltoztatása miatt határoztak a gyalogsági aknák szállításáról. Tájékoztatása szerint ennek lényege, hogy az orosz hadsereg offenzívája során a gépesített egységek helyett a gyalogságot helyezik előtérbe, akik előkészítik a terepet. „Ukrajnának szüksége van olyan eszközökre, amelyek segíthetnek lelassítani az oroszok erőfeszítéseit” – húzta alá.

A Human Rights Watch (HRW) szerint Oroszország legalább tucatnyi különböző típusú gyalogsági aknát használ az ukrajnai háborúban. „Oroszország széles körben használ gyalogsági aknákat Ukrajnában (…) több száz áldozatot követelve és hatalmas mezőgazdasági területeket beszennyezve” – írták.

Jogvédő és humanitárius csoportok régóta bírálják az ilyen fegyverek bevetését, rámutatva, hogy veszélyt jelentenek a civilekre. A HRW az amerikai bejelentés után kiadott közleményében leszögezte, hogy ez veszélybe sodorja a civilek életét, és hátráltatja a hasonló, nem célzott eszközök felszámolását célzó erőfeszítéseket.

Több mint százhatvan állam egyezett meg a gyalogsági aknák használatának betiltásáról, de az Egyesült Államok és Oroszország nem írta alá a megállapodást, amelyet Ukrajna 2005-ben ratifikált. Korábban az ukrán kormány a gyalogsági aknák bevetéséről szóló kérdésre válaszolva közölte, hogy a háború lezárása, az ország szuverenitásának és területi integritásának helyreállítása előtt nem nyilatkozik a fegyveres konfliktusban alkalmazott fegyvertípusokról.

A gyalogsági aknákat a talajba rejtik, hogy felrobbanjanak, amikor az ellenséges katonák rájuk vagy a közelükbe lépnek. Egyes jelentések szerint a Washington által átadni tervezett aknák nem perzisztensek, ami azt jelenti, hogy egy meghatározott idő után ártalmatlanná válnak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte az amerikai döntést, nagyon fontos fegyvernek nevezte a gyalogsági aknákat az orosz előrenyomulás feltartóztatásában. Nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy nagy hatótávolságú amerikai ATACMS rakétákat vetettek be a napokban az oroszországi Brjanszki területen található célpontok ellen. „Ukrajna rendelkezik nagy hatótávolságú képességekkel. (…) Már van nagy hatótávolságú Neptununk (ukrán gyártmányú manőverező robotrepülőgép), nem is csak egy. És most már ATACMS-unk is van. Mindezt használni fogjuk” – mondta.

Az ukrán katonai hírszerzés közölte, hogy sikeres csapást mértek egy orosz katonai parancsnokságra az oroszországi Belgorodi területen lévő Gubkinban, mintegy 168 kilométerre az ukrán határtól. Azt nem tudni, hogy milyen rakétákat használtak a támadás során.

Közben a Bloomberg News egy meg nem nevezett nyugati tisztségviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy az ukrán haderő először lőtte Oroszországot brit Storm Shadow manőverező robotrepülőgéppel. Joe Biden amerikai elnök ezzel párhuzamosan bejelentette, hogy 4,6 milliárd dollárnyi ukrán adósságot kíván elengedni.