Az EU hamarosan lezárhatja a jogállamisági eljárást Lengyelországgal szemben

Donald Tusk és Ursula von der Leyen a lengyel fővárosban 2024. február 23-án

Az Európai Bizottság hat év után kezdeményezni fogja az alapszerződés 7. cikkelye szerinti eljárás lezárását, mivel úgy látja, hogy már nem áll fenn a jogállamisági elvek súlyos megsértésének veszélye Lengyelországban.

A brüsszeli testület arról számolt be, hogy készen áll javaslatot tenni a 2017 decemberében megindított eljárás lezárására, miután véglegesítette a lengyelországi helyzet, a tavaly hivatalba lépő új, centrista kormány intézkedéseinek értékelését.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a korábban Twitterként ismert X-en üdvözölte az „új fejezetet” Lengyelország számára, hangsúlyozva, hogy ez a határozott reformintézkedések eredménye.

Ehhez kapcsolódóan: Lengyelország véget vetne az ellene folyó jogállamisági eljárásnak

„A lengyelországi jogállamiság jelenleg zajló helyreállítása nagyszerű a lengyel nép és uniónk egésze szempontjából is” – írta.

„Több mint hat év után úgy hisszük, hogy lezárható a 7. cikk szerinti eljárás. Gratulálok Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek és kormányának ehhez a fontos áttöréshez” – tette hozzá.

Ehhez kapcsolódóan: Lengyelország: rendszerváltás vagy alkotmányos válság?

A végső szót az ügyben a huszonhét tagállamot tömörítő tanács fogja kimondani, de elég valószínűtlen, hogy a kezdeményezés akadályba ütközne.

Az úgynevezett általános ügyek tanácsának következő ülésére május 21-én kerül sor, így ekkor kerülhet napirendre legkorábban a kérdés.

A bejelentést a lengyel kormány rögtön üdvözölte. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a fejlesztési alapokért és regionális politikáért felelős miniszter leszögezte, hogy a döntés megerősíti hazája pozícióját az EU-n belül.

„Nem vetül ránk többé sötét árnyék” – fogalmazott.

Ehhez kapcsolódóan: Megnyílik a pénzcsap a lengyeleknek, lassan Magyarország lehet az egyetlen, aki nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez

Hasonló eljárás folyik Magyarország ellen is 2018 óta, hazánk esetében azonban nincs a láthatáron a mechanizmus lezárása.

Az Európai Bizottság az igazságszolgáltatás függetlenségét erősítő bírósági reformokra tekintettel idén februárban jóváhagyta 137 milliárd euró befagyasztott forrás elérhetővé tételét Varsó számára.

Készült az AFP tudósításának felhasználásával.