37,7 fok. Ennél magasabb hőmérséklettel nem lehet az Európai Parlamentbe lépni Brüsszelben. És aki azt gondolja, hogy az emberek vannak annyira elővigyázatosok, hogy érezhető hőemelkedéssel, esetleg lázzal inkább otthon maradnak, azok tévednek. Ottjártunkkor is volt egy fiatalember, akinél jelzett a gép, és emiatt megtagadták tőle a belépést.
“A demokráciát nem lehet bezárni”
Az Európai Parlament brüsszeli épülete ezen a héten sokkal mozgalmasabb, mint egy “átlagos” pandémiás időszakban. Az EP volt az az uniós intézmény, amelyik nem zárt be tavasszal, mert a parlament elnöke, David Sassoli kijelentette, hogy “a demokráciát nem lehet bezárni”. Így aztán szigorú körülmények között, tulajdonképpen csak a szakbizottsági és a plenáris üléseknek helyet adva folyik a munka március óta.
Az EP plenáris üléseinek azonban normális körülmények között nem Brüsszel a színhelye, hanem a franciaországi Strasbourg. Még múlt héten is úgy volt, hogy ismét költözik a Parlament, és egy hétre a 430 kilométerre, a francia-német határnál lévő egyébként gyönyörű városba teszi át székhelyét. Ezt egyébként uniós dokumentumok is rögzítik, évente 12 alkalommal Strasbourgban kell ülésezni.
A járvány miatt nem egy teremben üléseznek
Miután a francia hatóságok Strasbourgot járvány szempontjából vörös zónának nyilvánították, az EP elnöke úgy döntött, hogy a plenáris ülés Brüsszelben lesz.
A Szabad Európa utánajárt, hogy mik is a megváltozott szokások és a körülményekhez igazodó intézkedések.
A parlamentbe egyébként csak a képviselők, a parlamenti alkalmazottak, illetve azok léphetnek be, akiket a képviselők, a szakbizottságok elnökei vagy az elnök meghív.
Rajtuk kívül az újságíróknak is szabad a bejárás, de mindenkinek szigorúan maszkban kell közlekednie. A kávézókban azonban le lehet venni a maszkot, és nem kell hordani interjúkészítés közben sem.
"Hibrid működési mód"
Megkérdeztük Cseh Katalin európai parlamenti képviselőt, hogyan sikerült alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.
A képviselő azt is elmondta, hogy ennek a hibrid működésnek az is előnye, hogy számos platform használatát meg kellett tanulnia. “A szavazás is teljesen digitális formát öltött, ami a XXI. században végülis akár időszerű is lehetne, de azért egy kicsit szenvedni kellett vele” - tette hozzá.
Beszélgettünk egy képviselői asszisztenssel is. Pancza Zoltán úgy emlékszik vissza, hogy márciusban alapvetően megváltozott, felfordult az életük, de aztán lassan sikerült alkalmaznodni.
Legközelebb októberben lesz plenáris ülés. Jelenleg még úgy szerepel a tervekben, hogy Strasbourgban tartják. Ám idővel ez is változhat.