Politológus: Az év, amikor Orbán Viktor elveszítette politikai realitásérzékét

Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. október 9-én

A magyar kormányfő kezdi elveszíteni politikai realitásérzékét a politológus szerint. Aki 2026-ban nem a Tiszára szavaz, az Orbánra szavaz – mondta a Szabad Európának adott interjúban Magyar Péter. Ellátogattunk abba a faluba, ahol tizenhatan laknak, de harmincnyolcan szavaztak. Százezer forint iskolakezdési támogatás jár az Orbán-kormánytól, de csak a határon túli magyaroknak. Nyolcvan kárpátaljai magyar menekült gyermeket tettek utcára egyik napról a másikra a kormány rendeletmódosítása miatt. Fűtési szegénység Magyarországon 2024-ben – a tavalyi év legnépszerűbb közösségimédia-tartalmaiból válogattunk.

A külső-belső körülmények miatt igazi esély mutatkozik 2026-ban a kormányváltásra, ha addig megépül egy valódi alternatíva – mondja Ruff Bálint kampánytanácsadó.

Miközben összeomlóban a MÁV, az egészségügy, az oktatás, és nem sikerül leküzdeni a gazdasági nehézségeket, a miniszterelnök a pálya-kerékpározáshoz szükséges fejlesztésekről és az olimpiai eredmények elemzéséről ad ötvenperces interjút. Ez azt mutatja Lakner Zoltán szerint, mintha kezdené elveszíteni a politikai realitásérzékét, miközben korábban épp az jelentette politikai sikerét, hogy ráérzett a fontos témákra.

Aki 2026-ban nem a Tiszára szavaz, az Orbánra szavaz – mondja Magyar Péter, aki az előrehozott választásra is fel van készülve. A Tisza Párt elnöke először beszél arról, milyen azonnali szakpolitikai lépéseket tenne kormányváltás esetén. Év végi nagyinterjú Magyar Péterrel.

A falubeliek szerint többségében olyanok döntöttek a sorsukról, akiket még életükben nem láttak.

Ehhez kapcsolódóan: A választói rendszer furcsaságai: a falu, ahol tizenhatan laknak, de harmincnyolcan szavaztak

Az Orbán-kormány nem ad iskolakezdési támogatást az itthoni családoknak, a szeptemberi családi pótlékot fizették ki még augusztus végén, ami két gyereknél 13.300 forint fejenként. Ennél jóval bőkezűbbek a kormányok a legtöbb szomszédos országban, de a magyar is sokkal többet, százezer forintot ad a határon túli magyaroknak iskolakezdéshez.

Ehhez kapcsolódóan: Iskolakezdési támogatás itthon és külföldön

Tél, hideg, fűtés. A Szabadon idei utolsó adásában a tűzifahelyzetnek és a fűtéssel kapcsolatos gondoknak jártunk utána.

A kormány rendeletmódosítása miatt kilakoltattak százhúsz kárpátaljai menekültet – köztük gyerekeket és nőket – egy kocsi magánszállásról, ahova az ukrajnai háború kitörésekor menekülhettek. Augusztus 21-én azonban életbe lépett egy kormányrendelet-módosítás, amely szerint csak a „katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységből” érkezőknek jár támogatott szállás. A kilakoltatott menekültek között nyolcvan gyerek van, többen már Magyarországon születtek.

Nyolcvan gyerek van a kárpátaljai menekültek között, akiket kilakoltattak a kormány rendeletmódosítása miatt

„Apus odajutott az ablakhoz, meglátta a csíkos ruhába öltöztetett foglyokat, látta az egekbe törő lángokat, a hatalmas füstöt, az állomás feliratát: Auschwitz! – csak ennyit mondott: »El vagyunk veszve!« Majd odajött hozzánk, és halkan így szólt: »Búcsúzzunk el egymástól«, és könnyes szemmel szorította magához a kis testvéreimet” – emlékezett vissza egy akkor 16 éves lány. Öttagú családjából egyedül ő élte túl a koncentrációs tábort. 2001 óta április 16. a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja, ezért 2024. április 16-án a Fortepan fotóiból válogattunk.

„Apus meglátta a hatalmas füstöt, az állomás feliratát: Auschwitz, és csak ennyit mondott: El vagyunk veszve”

Tizenkét év alatt több mint a duplájára emelkedett a párkapcsolati erőszakot elszenvedő nők száma Magyarországon, amivel listavezetővé váltunk az EU-tagországok között. Ma már minden második nőnek át kell ezt élnie otthon, a négy fal között, legtöbbjüknek ráadásul nem egyszer, hanem újra és újra. Hiába emelkedik azonban a bűncselekmények száma, egyre kevesebb ügy jut el vádemelésig, nem csoda hát, hogy az áldozatok közül ma már vészesen kevesen mernek segítséget kérni a hatóságoktól.

Ehhez kapcsolódóan: Párkapcsolati erőszak: Magyarország listavezető az Európai Unióban

Négy éve indult újra a Szabad Európa multimédiás weboldalként Magyarországon. Csatlakozz csaknem 165 ezer követőnkhöz a Facebookon, négyezer követőnkhöz az Instagramon és ötvenezer feliratkozónkhoz a YouTube-on!