Az Iszlám Állam visszatérésre készül a szíriai hatalmi vákuumban

Az Iszlám Állam egyik fegyverese a milícia zászlajával Rakkában

A terrorcsoport fegyveresei megpróbálják kihasználni a rezsim bukását követő biztonsági vákuumot Szíriában. Szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a dzsihadisták ennek érdekében újra jellegzetes erőszakos módszereikhez fordulhatnak.

Az Iszlám Állam (IÁ) évek óta leginkább csak vegetál, az egykor rettegett milícia maradványai mostanra csupán az Irak és Szíria határán elterülő, hatalmas sivatagi területen vannak jelen. Most azonban megpróbálhatja kihasználni a hatalmi vákuumot Szíriában, ahol a lázadók a napokban megbuktatták Bassár el-Aszad elnök rezsimjét – mutattak rá elemzők.

Sokként érte a világot, amikor a terrorcsoport 2014-ben nagy területeket foglalt el Szíriában és Irakban, és kalifátust kiáltott ki, az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció azonban 2018-ra jórészt legyőzte. „Az IÁ az a fajta mozgalom és szervezet, amely újrafogalmazza és újrateremti önmagát” – hangsúlyozta Fatima Ayub, a térség szakértője.

Sokan úgy látják, hogy az Iszlám Állam igyekszik kihasználni a szíriai felekezeti és etnikai törésvonalakat, hogy újra megvethesse a lábát a közel-keleti országban. A fenyegetést az is alátámasztja, hogy az amerikai hadsereg az elmúlt napok során több légicsapást hajtott végre a fegyveresek feltételezett búvóhelyei ellen.

Alvósejtek

Az amerikai támogatást élvező, kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) leszögezte, hogy az IÁ alvósejtjei megpróbálhatják kihasználni az országban kialakult bizonytalan helyzetet.

Kurd katona felügyeli az Iszlám Állam korábbi fegyvereseit egy északkelet-szíriai börtönben

Az Egyesült Államok által terrorcsoportnak nyilvánított Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és a vele szövetséges milíciák december 8-án, kevesebb mint két héttel villámoffenzívájuk megindítása után megdöntötték a mintegy ötven éve fennálló szíriai rezsimet. Damaszkuszban átmeneti kormányt alakított, de nem tudni, hogy képes lesz-e lefegyverezni vagy maga mellé állítani az ország különböző részeit ellenőrző milíciákat. Ha nem, akkor akár a polgárháború is kiújulhat, vagy fennáll az elhúzódó instabilitás veszélye. „Az IÁ működési módja a káosz, a károkozás, a civilek célba vétele” – mondta Ayub.

Szíria északi és keleti részén több ezer olyan embert őriznek az SDF ellenőrzése alatt álló többtucatnyi fogolytáborban, akik valamilyen módon a terrorszervezethez köthetők, korábbi harcosok vagy rokonaik.

Az erőszakos szélsőségességek kutatásával foglalkozó Anne Speckhard rámutatott, hogy Szíriában még mindig vannak olyan IÁ-támogatók, akik „rendszeresen részt vesznek terrortámadásokban”. Szerinte a bebörtönzött dzsihadisták azt remélik, hogy bajtársaik „megtámadják majd a börtönöket, és kiszabadítják őket, hogy újjáalakíthassák az Iszlám Állam kalifátusát”.

„A probléma kordában tartása”

Antony Blinken amerikai külügyminiszter december 9-én arra figyelmeztetett, hogy „az IÁ megpróbálja majd arra felhasználni ezt az időszakot, hogy újjáépítse a képességeit, és biztonságos menedékhelyeket hozzon létre”.

A Pentagon arról számolt be, hogy az amerikai hadsereg december 8. óta hetvenöt célpont ellen hajtott végre precíziós légicsapásokat, köztük „ismert IÁ-táborok és -tisztségviselők” ellen Közép-Szíriában.

Az Egyesült Államok 2014-ben állított fel globális koalíciót az Iszlám Állam legyőzésére. 2019-ben végeztek a terrorcsoport alapító vezetőjével, Abu Bakr al-Bagdadival; azóta három utódját is likvidálták. „Ha az Egyesült Államok a légicsapásaival fenntartja a nyomást az IÁ-n, az segíthet kordában tartani a problémát – mondta Aymenn Al-Tamimi elemző. – Nem biztos, hogy az IÁ-nak sikerül újraszerveződnie és komoly eredményeket elérnie” – tette hozzá. Leszögezte, hogy Szíria hatalmas középső és keleti sivatagi régiója kulcsfontosságú, ahol az Iszlám Állam maradványai még mindig aktívak.

Orosz nő a gyerekével egy észak-szíriai táborban, ahol az Iszlám Állam-harcosok családtagjait helyezték el

A területet nagyrészt az SDF ellenőrzi, a közelgő hatalmi harc jeleként azonban a HTS december 11-én elfoglalta a kurd erőktől a kőolajban gazdag Dajr ez-Zaur várost. „Még nem oldódott meg a kapcsolat az SDF és a damaszkuszi központi hatalom között, akármi legyen is az” – mondta az elemző.

Közben halálos összecsapásokra került sor az SDF-fel és a HTS-sel laza szövetségben álló, Törökország által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) között.

Tamimi szerint valószínűtlen, hogy az IÁ gyorsan nagyobb területeket hajtana az uralma alá, mint 2014-ben, de a különböző lázadócsoportok közötti harcok lehetőséget kínálnak rá: „Kihasználhatják a törökök által támogatott csoportok és az SDF közötti harcot.”