Az új Hezbollah-vezér az Izrael elleni harc folytatására tett ígéretet

Naím Kászim, a libanoni Hezbollah helyettes vezetője beszél a Reutersnek adott interjújában Bejrútban, 2022. június 6-án

Naím Kászim, a libanoni síita fegyveres szervezet új vezetője leszögezte, hogy folytatni akarja elődje, az Izrael által nemrég likvidált Haszan Naszr Alláh háborús terveinek végrehajtását.

Az új Hezbollah-vezér a kinevezését követő első beszédében leszögezte, hogy „nem szabad leállniuk és tétlenül nézniük az eseményeket, még a fájdalmas veszteségek ellenére sem”.

Ígéretet tett arra, hogy folytatni fogja a háborút Izrael ellen, ennek részleteiről viszont nem beszélt, de egyúttal elismerte, hogy az utóbbi időben súlyos csapásokat szenvedett el a szervezet a zsidó államtól.

Kászimot 1991-ben nevezte ki helyettes vezetőnek a milícia akkori főtitkára, Abbász al-Muszaví, akivel a következő évben egy izraeli katonai akció során végeztek. A férfi megtarthatta a tisztségét azután is, hogy Haszan Naszr Alláh lett a szervezet vezetője, akit az izraeli hadsereg előző hónapban ugyancsak likvidált, ahogy egy héttel később várható utódját, Hásem Szafi al-Dínit is.

Ehhez kapcsolódóan: Mi a Hezbollah, az Izrael ellen harcoló, iráni támogatású csoport?

Kászim azóta vesz részt a Hezbollah választási kampányainak szervezésében, amióta a szervezet először indult parlamenti mandátumokért 1992-ben. Ő volt a milícia felső vezetésének első tagja, aki televíziós nyilatkozatot tett, miután Naszr Alláhot megölték. Szeptember 30-án azt közölte, hogy a palesztinokkal szolidaritást vállalva folytatják az Izrael elleni harcot. „Amit teszünk, az a legszükségesebb. Tudjuk, hogy a harc hosszú lehet” – hangoztatta.

Egyes elemzők korábban úgy vélték, hogy a jelentős politikai tapasztalatokkal bíró Kászim kinevezése talán arra mutathat, hogy a Hezbollah tárgyalni kíván Izraellel a konfliktus lezárásáról.

A Hezbollah egyszerre fegyveres szervezet és politikai párt, Dél-Libanon nagy részét uralja. Az Egyesült Államok terrorcsoportként tartja számon, az Európai Unió ugyanakkor csak a fegyveres szárnyát vette feketelistára.

A síita szervezet a libanoni polgárháború káoszában és Izrael 1982-es inváziójára válaszul alakult meg, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda bábáskodott a születésénél. A síita többségű Irán fő célja az volt, hogy egyetlen szervezet alatt egyesítse Libanon síita politikai csoportjait és milíciáit.

Ehhez kapcsolódóan: A Hezbollah bejelentette háborúja fokozását az új Hamász-vezér likvidálása után

A milíciának nagyjából negyvenezer harcosa van az amerikai hírszerző szervezeteket tömörítő Nemzeti Hírszerzés igazgatója szerint, illetve több mint 150 ezer rakéta áll a rendelkezésére, köztük olyanok is, amelyek mélységi bevetésekre is alkalmasak Izraelben.

A Hezbollah az utóbbi hónapok során jelentős veszteségeket szenvedett: Izrael likvidálta számos magas rangú parancsnokát, megsemmisítette a katonai arzenáljának egy részét, s a belső kommunikációját is sikerrel megzavarta. Bár az iráni támogatású fegyveres szervezet meggyengült, a szakértők szerint még nem szabad leírni.