Az ukrán hadsereg modernizált élharcosának kellett volna lennie, amelyet nyugati fegyverekkel láttak el, francia kiképzők nyugati taktikákra tanítottak és arra készítettek fel, hogy a nagyobb orosz hadsereggel is szembeszálljon a fronton. Ez azonban nem így történt.
Ehelyett az ukrán hadsereg 155. különálló gépesített dandárját dezertálások, gyanúsítgatások, valamint most már éles nyilvános kritikák sújtják, amelyek alkalmatlansággal vádolják a vezetőket. Múlt hónapban hirtelen leváltották a dandár parancsnokát, közvetlenül azután, hogy az egység visszatért a franciaországi kiképzésről. Ukrajna vezető bűnüldöző szerve jelenleg is vizsgálja azokat a jelentéseket, amelyek szerint több tucat, esetleg több száz katona eltűnt, vagyis engedély nélkül hagyta el az alakulatot.
A 155. dandár körüli problémák Ukrajna számára különösen nehéz időszakban kerültek nyilvánosságra: amikor a lakosság és a hadsereg is kimerült a csaknem három éve tartó háborúban.
A kiszivárgott problémák rávilágítanak azokra a szélesebb körű gondokra, amelyek hónapok, sőt évek óta gyötrik az ukrán hadsereget – és amelyek szakértők szerint akadályozták annak képességét, hogy hatékony védelmet vagy támadást indítson a nagyobb, jobban felszerelt orosz sereg ellen.
„A kiképzés, amit elképzeltem a háború harmadik évében, amilyennek lennie kellett volna, nem történt meg – mondta a Szabad Európa ukrán szolgálatának egy hadnagy, aki jelenleg engedély nélküli szabadságon van a dandártól. – Nem tudom, mit kellene tennem. Nem vagyok hajlandó feladni és nem vagyok hajlandó parancsokat végrehajtani kiképzetlen emberekkel. Ráadásul én magam is képzetlen vagyok. Harmincvalahány embernek parancsolok. Nem állok készen arra, hogy kockáztassam az életüket. (…) Franciaországban semmit sem tanítottak meg nekem” – mondta a tiszt, aki névtelenséget kérve nyilatkozott, mivel a hadsereg nyilvános bírálata büntetőjogi felelősségre vonással járhat.
Your browser doesn’t support HTML5
Szerinte a dandár legalább ötvenkilenc katonája hagyta el engedély nélkül a Franciaországban lévő kiképzőterületet. Ezt a számot erősítette meg Jurij Butuszov, egy népszerű ukrán haditudósító is, aki „teljes szervezeti káoszként” jellemezte a dandárt. Egy interjúban azt mondta, hogy a dandár kiképzésével és felállításával kapcsolatos döntések inkább politikai természetűek voltak. „Egyszerűen nincs értelme olyan dandárokat létrehozni, amelyek nincsenek teljesen feltöltve, és amelyeknek egyáltalán nincs idejük a kiképzésre, ahogy látjuk – mondta a Szabad Európa ukrán szolgálatának. – Ha azt mondjuk, hogy szükségünk van egy új dandárra, az legalább egy évet igényel. Az egyéni kiképzésen kívül sok szinten kell biztosítanunk a vezetést.”
Elkerülhetetlen káosz?
A nyugati szövetségesek dollármilliárdokat öltek az ukrán hadsereg felszerelésébe, modern technológiával látva el őket, hogy felvehessék a harcot a nagyobb, több fegyverrel rendelkező orosz hadsereggel szemben. Arra is törekedtek, hogy átképezzék az ukrán fegyveres alakulatokat, elmozdítva őket attól a doktrínától és taktikától, amelyet a szovjet kiképzésű, idősebb tiszti kar alkalmazott, és bevezetve a NATO-stílusú gondolkodást, például az összfegyvernemi hadviselést, valamint a kisebb dandárok előnyben részesítését a nagyobb hadosztályokkal szemben.
Azonban a fegyverzeten kívül Ukrajnának egy nagyobb problémával is szembe kellett néznie: az emberi erőforrással. Kritikusok Ukrajnán belül és kívül is azt panaszolták, hogy az ukrán hatóságok nem hoztak létre fenntartható toborzási, mozgósítási és kiképzési rendszert, hogy feltöltsék a kimerült egységeket.
Az ukrán vezetés több új dandárt hozott létre, néhányat Németországba küldtek kiképzésre. Egy másik egységet tavaly Franciaországban állítottak fel nagy hírveréssel: a 155. külön gépesített dandárt Kijevi Anna dandárnak nevezték el a XI. századi kijevi hercegnőről, aki később Franciaország királynője lett. Emmanuel Macron francia elnök júniusban, a második világháborús normandiai partraszállás évfordulójának ünnepségein jelentette be a létrehozását.
Két hónappal később körülbelül kétezer ukrán katonát – ami a szokásos NATO-dandár méretének körülbelül a fele – küldtek Franciaországba kiképzésre, ami magában foglalta a fejlett francia fegyverrendszerek oktatást. Macron később, októberben nagy médiafigyelem mellett látogatta meg az egységet.
Amikor a 155. dandár november végén elkezdett visszatérni Ukrajnába, az ukrán csapatok már hónapok óta küzdöttek, hogy megállítsák az egyre erősödő orosz offenzívát a körülbelül ezeregyszáz kilométeres frontvonal több pontján.
December 12-én leváltották a dandár parancsnokát, Dmitro Rjumsin ezredest, alig néhány nappal azelőtt, hogy az egység harcba vonult volna. Rjumsin menesztésének oka nem tisztázott, de a dandár Facebook-oldalán közleményt tett közzé, amelyben megköszönte az egység katonáinak „a hűséget és a szakmaiságot”.
Néhány nappal korábban Mariana Bezuhla képviselő bírálta a dandár létrehozásának módját, mondván, hogy más egységekből véletlenszerűen összevont katonákból áll, ami viszont a többi egységet gyengíti. „Bár a franciák igyekeztek az egységet specializálni, az ostoba katonai döntések szétszakították – írta a Facebookon. – A dandáron belül káosz uralkodik.”
Ehhez csatlakozott az állami korrupcióval foglalkozó aktivista és blogger, Szerhij Szternenko, aki korábban kapcsolatban állt egy szélsőjobboldali félkatonai csoporttal. „Miért hozunk létre egy új dandárt, amikor a meglévő dandárok kritikusan hiányosak, ha utána az új dandár embereit is szétszórják a régi dandárokba? Mi értelme van ennek? – írta az X-en (a korábbi Twitteren). – A franciák szemében súlyos csapás érte az imázsunkat, hiszen az egység egy részét Franciaországban képezték ki és szerelték fel. Ezenkívül ismét súlyos veszteségeket szenvedtünk. (…) Véget kell vetni ennek az őrültségnek, mielőtt teljesen aláássa a hadsereg ellenálló képességét.”
„Inkább dezertálok”
A jelentett szervezeti problémák ellenére a dandár részben bevetésre került Pokrovszk védelmében, egy olyan donbászi városban, amelyet az orosz csapatok bekerítése fenyeget. A jelentések szerint az egység német gyártmányú Leopard harckocsikat és francia tüzérséget használt.
Ám a dandár egy névtelenséget kérő hadnagya, aki az RFE/RL-nek nyilatkozott, azt mondta, hogy néhány felszerelés, amelyet kaptak, hibás volt – például az árkok és védművek ásására használt kotrógépek –, emellett a parancsokkal kapcsolatos problémákat is leírta. „Amikor visszatértünk Franciaországból, a dandár egy része már Pokrovszk közelében volt. (…) Ezután utasítást kaptunk, hogy álljunk át gyalogságra, és sokan dezertáltak. Néhány nappal később a Dnyipropetrovszki területre küldtek minket. Másnap azt a parancsot kaptuk, hogy egy, a frontvonaltól húsz kilométerre lévő településre menjünk. (…) A parancsnokom azt írta: Gyűjts össze kilenc embert. Holnap egy meghatározott helyre mentek. Megkérdeztem, mit kell ott csinálnunk. Azt válaszolta: Nem tudom. Vagyis a parancsnokok szakszerűtlenek, és nem képeztek ki embereket.”
A hadnagy elmondta, hogy néhány katona úgy gondolkodik: Inkább dezertálok. Ha elkapnak, előbb-utóbb kinyílik a börtönajtó, a koporsó fedelét viszont soha nem nyitják ki.
Nem megerősített jelentések szerint a dandár aránytalanul nagy veszteségeket szenvedett Pokrovszk védelmében, amit Butuszov is jelentős problémának nevezett. „A frontvonalon lévő 155. dandár katonáinak többsége igyekszik becsületesen teljesíteni a feladatát – írta december 31-i Facebook-posztjában. – De a katonák életéhez való bizonyos bűnös hozzáállás miatt a 155. dandár már a bevetés legelső napjaitól kezdve jelentős veszteségeket szenvedett.”
Egy másik dandárkatona, aki szintén névtelenséget kérve nyilatkozott, azt mondta, hogy Butuszov kritikája nagyrészt igaz, de hiányos. „A dandár felállításának helyzete még rosszabb volt, mint ahogy leírta.”
Az Állami Nyomozó Iroda, Ukrajna vezető bűnüldöző szerve megerősítette a Szabad Európa ukrán szolgálatának, hogy vizsgálatot folytat a katonák dezertálásával kapcsolatos jelentések miatt. A dandár sajtótisztje nem kívánt nyilatkozni.
Amikor a dandár problémáiról kérdezték, a francia elnöki hivatal a francia védelmi minisztériumhoz irányította a kérdezőt. „Az Ukrán Fegyveres Erők szervezték a katonák kiválasztását a dandár megalakításához és a folyamatok irányításához – közölte a minisztérium. – Továbbá (…) az Ukrán Fegyveres Erők határozzák meg a dandár ukrajnai bevetésének feltételeit.”