Szijjártó Péter egy minszki biztonsági fórumon élesen bírálta a Belarusz és Oroszország elleni uniós szankciókat, és párbeszédet szorgalmazott a két ország elszigeteltségének feloldásáról.
A magyar külügyminiszter október 31-i látogatása ritka elköteleződést jelent Belarusz mellett Lukasenka elnök tekintélyelvű uralma alatt, különösen a rezsim vitatott, 2020-as elnökválasztása óta, amióta könyörtelenül fellép a másként gondolkodókkal szemben, és eltiporja a különvéleményeket.
Szijjártó az eurázsiai biztonsággal foglalkozó minszki konferencián határozottan ellenezte az ukrajnai invázió miatt Oroszország ellen hozott szankciókat, akárcsak az ellenzék elnyomása és Moszkva támogatása miatt Belarusszal szemben érvénybe léptetett büntetőintézkedéseket. A beszédét oroszul kezdő, majd angolul folytató Szijjártó Péter hozzátette, hogy Magyarországnak megvan a saját álláspontja, amiért bírálják. „Ma hatalmas erők dolgoznak a hegemónia megteremtésén, és ha nem követed száz százalékig a mainstreamet, akkor egyből megkérdőjelezik a jogodat a saját álláspontod hangoztatásához. Ez egyértelműen mutatja, hogy milyen alacsony szinten folyik a politikai vita ma Európában.”
Ehhez kapcsolódóan: Az orosz és a belarusz nagykövetet is meghívta a főváros a Béke fája elültetésére, emiatt többen bojkottálták a rendezvényt
Szólt arról is, hogy Magyarország „nagy szorongást tapasztal a konfliktusok miatt”, ezért kapcsolattartást, párbeszédet ajánl fel a megoldásukra. „Nem hidakat kell felégetnünk, hanem kapcsolatokat kell teremtenünk – hangsúlyozta. – Nem fogadunk el semmilyen korlátozást azzal kapcsolatban, hogy kikkel működünk együtt. Nem szeretjük a szankciós politikát” – tette hozzá. Kijelentette: nagy megtiszteltetés számára, hogy visszatérhet Minszkbe, reméli, hogy a látogatása során folytatott kétoldalú megbeszéléseit nem ítélik el Brüsszelben.
Ehhez kapcsolódóan: Tizennyolc hónapja semmit nem lehet tudni a beteg belarusz ellenzéki aktivistáról