Kötelezik a bankokat, a biztosítókat, a nagy kereskedelmi láncokat, az energiaipari és kereskedő cégeket, a telekommunikációs vállalatokat és a légitársaságokat, hogy extraprofitjuk nagy részét az újonnan létrehozandó rezsivédelmi és honvédelmi alapba fizessék be.
„A háború elhúzódik, a brüsszeli szankciós politika nem javul, és ez együtt drasztikus áremelkedésekhez vezet” - kezdte a közösségi oldalán megosztott videót Orbán Viktor. A miniszterelnök arról beszélt, hogy egyre költségesebb és nehezebb megvédeni a családokat, az energia tovább drágul, miközben a honvédséget is haladéktalanul meg kell erősíteni.
Ehhez kapcsolódóan: Az új kormány első intézkedése: háborús veszélyhelyzetre cserélte az egészségügyitOrbán Viktor szerint az emelkedő kamatok és az emelkedő árak révén a bankok és nagy multicégek nagyobb haszonra, extraprofitra tesznek szert. Ezért a kormány úgy döntött, hogy rezsivédelmi és honvédelmi alapot hoz létre.
„Kötelezzük a bankokat, a biztosítókat, a nagy kereskedelmi láncokat, az enegiaipari és kereskedő cégeket, a telekommunikációs vállalatokat és a légitársaságokat, hogy extraprofitjuk nagy részét ebbe a két alapba fizessék be.”
A kormány ebből tervezi fizetni a rezsicsökkentés és a honvédség megerősítésének költségeit.
Orbán Viktor bejelentése szerint ezek az intézkedések két évre, 2022-re és 2023-ra vonatkoznak. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy akik ebben a háborús helyzetben extra haszonra tesznek szert, azoktól elvárják, hogy segítsék az embereket és járuljanak hozzá az ország védelmi költségeihez.
Részleteket a csütörtöki Kormányifóra ígért a kormányfő.
Mindezt egy nappal azután jelentette be Orbán Viktor, hogy a parlament megszavazta az Alaptörvény módosítását, és lehetővé tette a kormánynak, hogy az ukrajnai háborúra hivatkozva háborús veszélyhelyzetet hirdessen ki, ami május 24-én éjfélkor életbe is lépett.
Ehhez kapcsolódóan: Sokszor volt már háború szomszédos országban, mégsem kellett a veszélyhelyzet