Amikor Srí Lanka gazdasága 2022-ben összeomlott, az emberek külföldön kerestek munkát, bárhol, ahol csak találtak – beleértve a volt katonákat, akik az orosz invázió után Ukrajnában harcoló erőkhöz csatlakoztak.
Most a veteránok – akik közül többen egy élet munkájával megtakarított pénzüket váltották jövedelmezőnek ígért, nem harctéri tevékenységre – kétségbeesetten szeretnének hazatérni.
„Amit kérünk, az az, hogy segítsenek hazahozni a férjeinket” – mondja a 49 éves Renuka Karunaratne, aki szerint a férjét egy agyafúrt ügynök csapta be, és rávette, hogy Oroszországba menjen.
A colombói parlament múlt hónapban vizsgálatot indított annak a legalább kétezer harcedzett Srí Lanka-inak a felkutatására, akiket állítólag az ukrajnai háború mindkét oldalára toboroztak, beleértve a reguláris fegyveres erőket és a zsoldoscsoportokat.
Miután hónapokkal ezelőtt megszűnt velük a kommunikáció, és olyan hírek érkeztek, hogy legkevesebb tizenhat Srí Lanka-i meghalt, és 37 megsebesült, a kétségbeesett rokonok politikusok segítségét kérik.
A kormány szerint körülbelül egy tucat Srí Lanka-i van hadifogságban Ukrajnában, mindegyiket munka ígéretével csábították el a hazájából.
A WhatsApp-csoportokban megosztott hirdetések több mint 2100 dolláros havi fizetést ígértek a nyugalmazott katonáknak. Ez a Srí Lanka-i átlagjövedelem tizenháromszorosa.
Kilátásba helyeztek oroszországi telkeket is, ahol a külföldi harcosok és családjaik letelepedhetnek.
Karunaratne azt mondja, hogy a férjével tízezer dollárt fizettek egy munkaközvetítőnek, hogy megkapja a munkát.
„Mindenünket eladtuk, amink volt, beleértve az ékszereket – mesélte múlt héten, amikor a colombói orosz nagykövetség előtt tüntetett. – A házunk egy részére is jelzálogot vettünk fel.”
Reményvesztés
A 2022 elején bekövetkezett példátlan gazdasági válság következtében Srí Lankán elfogyott az élelmiszerek, üzemanyagok és egyéb alapvető cikkek importjához szükséges deviza, és a végén az ország nem törlesztette külföldi hiteleit sem.
A 41 éves Nilmini Csandima Disszanajake azt mondja: az elszegényedés okozta nehézségek miatt a férje, aki egykor katona volt, arra kényszerült, hogy a több mint hatezer kilométerre lévő Oroszországba utazzon.
„A férjem 22 évig volt a kommandós ezred tagja – mondta Disszanajake az AFP-nek. – Nyugdíjba vonult, alkalmi munkákat végzett, de kiderült, hogy ez kevés a megélhetéshez.”
Május 1. óta nem hallott felőle – ez egy hónappal azután volt, hogy megérkezett Moszkvába, arra a munkára, amelyről azt mondták neki, hogy semmi köze a harcokhoz.
„Az utolsó telefonhívásában könyörgött, hogy hozassuk haza, mentsük meg az életét – mondja. – Minden nappal kevesebb a remény arra, hogy életben van.”
Az ukrajnai háborúban sok orosz katona halt meg, Moszkva világszerte igyekszik embereket találni a harchoz.
Srí Lanka 22 milliós lakosságához képest nagy létszámú hadsereget tart fenn a szakadár tamil tigrisek ellen több évtizeden át vívott polgárháború 2009-es befejezése óta.
Moszkva valószínűleg több ezer külföldi harcost fogadott fel, sokukat Dél-Ázsiából.
Sem Oroszország, sem Ukrajna nem árulja el, hány külföldi szolgál a hadseregében, vagy hányat tart hadifogságban.
Ehhez kapcsolódóan: Indiaiak harcolnak az oroszok oldalán UkrajnábanVeszélyes
A parlamentben a Srí Lanka-i védelmi miniszter helyettese, Premita Tennakún nem mondja meg, hány állampolgáruk harcol a konfliktus mindkét oldalán.
Colombo semleges maradt az ukrajnai háborúban, de feszültséget szítottak azok a hírek, amelyek szerint az orosz hatóságok támogatták az egykori Srí Lanka-i katonák toborzását.
A rendőrség letartóztatott két nyugalmazott Srí Lanka-i tábornokot, akik illegálisan orosz zsoldoscégek toborzóügynökeként tevékenykedtek, valamint hat embert, akik állítólag a logisztikában segítettek.
Taraka Balaszurija külügyminiszter azt mondta: Srí Lanka próbálta elérni Ukrajnánál a hadifoglyok szabadon bocsátását, és delegációt küld Moszkvába.
„Ha veszélyben vannak Srí Lanka-iak, a kormány kötelessége (…) gondoskodni arról, hogy biztonságban hazakerüljenek” – tette hozzá.
A Srí Lanka-i külügyminisztérium kedden közölte: Moszkva beleegyezett abba, hogy többé nem toboroz Srí Lanka-iakat a hadseregébe.
Ali Szabri Srí Lanka-i külügyminiszter a hétfői moszkvai BRICS miniszteri találkozó margóján vetette fel a kérdést orosz kollégájának, Szergej Lavrovnak – adta hírül a minisztérium. „Megállapodás született arról, hogy Srí Lankán is leállítják a toborzást” – tették hozzá.
Moszkva június 26-án küldöttséget fogad Srí Lankáról, hogy „részletesen felülvizsgálják ezeket a kérdéseket, és megtegyék a megfelelő lépéseket a helyzet megoldására” – áll a minisztérium közleményében.
Levan Dzsagarjan orosz nagykövet elmondta, hogy sok vízumot adtak ki Srí Lanka-iaknak, de kitartott amellett, hogy az érintettek nem árulták el a nagykövetségnek, miért akarnak Moszkvába menni.
„Miért csak Oroszországról beszélnek? – kérte számon a nagykövet az újságírókat múlt hónapban Colombóban. – Miért nem beszélnek Ukrajnáról?”
Ehhez kapcsolódóan: Pár ezer euróért állnak orosz katonának moldovai és nepáli férfiakBecsapva
Védelmi tisztviselők szerint legalább 22 olyan Srí Lanka-inak sikerült dezertálnia, elmenekülnie és hazatérnie, akik csatlakoztak az orosz erőkhöz.
„Becsapták őket” – mondta Nalin Herat, a védelmi minisztérium szóvivője az AFP-nek.
A 37 éves szállodai sofőr, Anil Maduszanka az egyikük.
„Sok embernek vannak gazdasági gondjai – mondja Maduszanka, aki most Colombo melletti otthonában lábadozik hét ijesztő oroszországi hét után. – Ezért mennek Oroszországba vagy Ukrajnába.”
Ő maga azt hitte, hogy a turistákat egy oroszországi sofőrállásra cseréli, ehelyett gépkarabélyt nyomtak a kezébe, és a harctérre küldték az ukrán erők ellen.
Egy repesz mindkét lábán megsebesítette.
A kórházból Srí Lanka moszkvai nagykövetségére menekült, amely múlt hónapban elintézte a hazaszállítását. „Szerencsés vagyok, hogy megúsztam” – mondja.
Your browser doesn’t support HTML5